Молоді «акули пера»
У Миколаєві нагородили переможців десятого Всеукраїнського конкурсу шкільних газет. Цього року в конкурсі взяли участь більше 1500 видань із 21 області. Журі, до якого входили представники Національної спілки журналістів України, досвiдченi столичнi та місцеві «акули пера», переглянули величезну кількість газет, зроблених дітьми. Це були роздруковані на принтері або в місцевій друкарнi видання формату А-4 та А-5, а також мальовані від руки стіннівки.
Михайло Слабошпицький: З мільйонерами спілкуватися нескладно
— Пане Михайле, українські меценати дають гроші на благочинність і, на відміну від спонсорів, не вимагають сатисфакції у вигляді піару. Для наших людей це якось не характерно, тож серед членів Ліги українських меценатів є «тубільні» українці, чи у вас лише представники діаспори?
— Звісно, є. Наприклад, президент Ліги Володимир Загорій — генеральний директор фармацевтичної фірми «Дарниця». Його на цю посаду рекомендував засновник Ліги Петро Яцик, який вважав, що президент цієї організації повинен бути з України. У нас є й колективні члени: нафтопровід «Дружба», фундація ім. Івана Багряного. Тривалий час членом Ліги була кондитерська фірма «Світоч». Але після того, як її продали фірмі «Нестле», вона автоматично вибула. «Оболонь» часто з нами співпрацює, але «шлюб» ми офіційно ще не оформили.
Мотузка як доказ
Просто диво вберегло пасажирів «Столичного експреса» Дніпропетровськ—Київ, що зійшов з рейок у середу біля станції «Росава». Бо вже наступного дня в ефірі телеканалу «1+1» міністр транспорту Микола Рудьковський озвучив дані, які не прозвучали на брифінгу керівництва «Укрзалізниці». Виявляється, на тій колії, на яку намагалися перевести «Столичний експрес», стояла електричка. І у разі зіткнення результат міг би бути ще трагічнішим.
Тест-контроль
Одинадцятикласники з міста Бровари Київської області почали збиратися на подвір'ї місцевої спеціалізованої школи №7 задовго до 10.30, коли офіційно було дозволено «запускати» учнів до приміщення, де відбуватиметься тестування. Хлопці та дівчата стояли невеликими групками, розмовляли між собою. «Надихатися перед смертю», тобто повторювати теоретичні питання, які могли б «випасти» під час тестування, як це зазвичай буває перед іспитами у школі чи вузі, ніхто не збирався, адже звичних «білетів» не було — запитати могли про що завгодно. Молодь впустили до школи на кілька хвилин раніше — щоб діти не замерзли. Входячи до школи, одинадцятикласники показували запрошення та паспорт (або свідоцтво про народження плюс довідка зі школи з фотографією, що підтверджувала особу учня) та дізнавалися, в якій аудиторії та на якому саме місці вони будуть писати тест.
Насильство у школі
Три тижні до «секретних» іспитів
Спробувати свої сили в тестах цього року вирішили 119,5 тисячі одинадцятикласників. Це кожен третій випускник, тоді як минулого року «тестуватися» міг лише кожен десятий. До 2009 року Міносвіти планує перевести всі вступні-випускні іспити в тестову форму. Тоді випускники шкіл зможуть, як і їхні американські колеги, надсилати копії сертифікатів до різних «вузiв» i мати можливiсть випробувати шанси в рiзних ВНЗ .
Цiна i вага «альма-матерi»
Як показує практика, випускника не кожного вузу фірми із задоволенням беруть на роботу. Батьки студентів, чиї діти вчаться на контракті, хочуть орієнтуватися, скільки і за що вони платять. А абiтурiєнтам кортить зорiєнтуватися, чи обраний ними ВНЗ «котирується» в середовищi профi. Рейтинги вузів допомагають також зорієнтуватися Міністерству освіти та науки, яке несе відповідальність за якість освіти в країні та має такий «пряник і батіг» для ВНЗ, як ліцензування та акредитація. Зрештою, рейтинги посилюють конкуренцію між навчальними закладами не лише у своїй області, а й на всеукраїнському рівні.
Тестоманiя
Цього року зовнішнє оцінювання для випускників середніх шкіл проводитимуть на місяць раніше за іспити. Відповідно, результати зовнішнього оцінювання учні отримають до офіційного початку іспитів, тому їм буде легше визначитися, чи треба здавати ще й екзамени, чи задовольнитися результатом випускних тестів. Про це повідомив учора міністр освіти та науки Станіслав Ніколаєнко. 21 квітня по всій Україні пройде оцінювання з української мови, 28 квітня одинадцятикласники писатимуть тести з математики. А 26-го цього ж місяця учні з Харківської області зможуть написати на вибір тести з фізики, хімії, біології. Іспити ж починаються в червні. Одинадцятикласники та дев'ятикласники цього року складатимуть п'ять іспитів, з яких обов'язковими є українська мова та математика.
Елітна та/або якісна шкільна освіта
«В українську систему освіти щорічно інвестують 35 мільярдів гривень. І що ми маємо на виході? Якістю вітчизняної освіти не задоволені ні роботодавці, ні учні, ні їхні батьки, ні самі ж учителі!» — емоційно розповідає засновник елітного київського ліцею «Гранд» Володимир Співаковський. Він переконаний, що причина — у застарілості самої освітньої системи, яка дісталася Україні з часів СРСР. «Радянська освіта була якісною, бо слугувала поставленій меті: виховання «радянської» людини. Тепер же цілі змінилися, тому й стара система не може давати новий якісний продукт», — пояснює Співаковський.