Час розплати настав

Через сім років після падіння режиму Мілошевича у Сербії нарешті всерйоз узялися за розслідування механізмів, завдяки яким так казково збагатився колишній диктатор та члени його родини. У полі зору слідчих передусім — син покійного диктатора Марко та дружина Мір'яна (Міра) Маркович, повідомляє сербська агенція БЕТА. Вже розпочалося слідство стосовно контрабанди у великих розмірах цигарок, якою не гребували мати і син і завдяки чому, за підрахунками слідчих органів, збагатилися впродовж 1996—2001 років на кількадесят мільйонів євро. Контрабанда сигарет велася головним чином з Болгарії. Упродовж двох останніх днів поліція заарештувала шістьох спільників Міри та Марко Мілошевичів.

Війна з мечетями

Війна з мечетями

Учора два потужні вибухи, які пролунали о дев'ятій ранку в місті Самарра, зруйнували водночас два мінарети Золотої мечеті — однієї з головних святинь мусульман-шиїтів Іраку, повідомляє агенція «Франс пресс». У Самаррі мешкають переважно мусульмани-суніти і замах на мечеть є, ймовірно, елементом триваючого збройного протистояння між сунітами та шиїтами. В мечеті знаходяться гробниці 10-го та 11-го імамів шиїтів, які жили в ІХ столітті і яких вважають потомками пророка Мухамеда. Саме тому Золота мечеть є місцем прочанства шиїтів з Іраку та інших мусульманських країн.

Фландрія — праворуч, Валлонія — ліворуч

Фландрія — праворуч, Валлонія — ліворуч

Повні офіційні результати парламентських виборів, які відбулися цієї неділі у Бельгії, завдяки надскладній політично-державній системі крани будуть відомі лише через три-чотири тижні. Але вже на підставі попередніх результатів можна стверджувати, що багатша північна частина країни, Фландрія, ще більше зсунулася в правий бік політичного спектру, а бідніша південна Валлонія значно полівішала, оскільки в ній зміцнили позиції правлячі соціалісти. За такої розкладки сил стає ще слабшим зв'язок між цими двома головними суб'єктами Бельгійської федерації. Опозиційні християнські демократи, які перемогли у Фландрії, є прихильниками децентралізації влади.

Усю владу — Саркозі!

Цьогорічні парламентські вибори у Франції проходять у два тури: 10 і 17 червня. Але вже на підставі першого туру, який відбувся позавчора, можна говорити про приголомшливу перемогу правлячої правої президентської партії «Союз за народний рух». Місяць тому Ніколя Саркозі переміг на президентських виборах висуванку лівого табору Сеголен Руаяль, а тепер його партія разом iз коаліційними союзниками-центристами, за оцінками фахівців, набере до 501 із 577 депутатських місць у Національній асамблеї (нижній палаті парламенту). Як повідомляє агенція «Франс Пресс». У попередньому складі парламенту права коаліція мала тiльки 359 мандатів.

Кулаки в брюссельських мереживах

Кулаки в брюссельських мереживах

Маленька Бельгія, з огляду на своє географічне розташування та значно потужніших сусідів, упродовж століть була полем битв. На півдні країни міститься відоме всьому світу Ватерлоо, біля якого зазнали поразки війська Наполеона у 1815 році. Країна була окупована німцями впродовж Першої і Другої світових воєн. Райське життя Бельгії, в якій тепер нараховується 10,5 мільйона мешканців, розпочалося якісь півстоліття тому завдяки повоєнному економічному буму. Сьогодні країна є зразковою моделлю успішної західноєвропейської ліберальної демократії. Брюссель, і Бельгію взагалі, вважають серцем, столицею Європи — тут розміщені штаб-квартири ЄС та НАТО.

З німецькою наполегливістю

Канцлер Німеччини Ангела Меркель повідомила, що на другий день саміту «вiсiмки» його учасники постановили, що форсований Європейським Союзом план зменшення вдвічі до 2050 року викидів парникових газів «буде серйозно взято до уваги». На що саме погодилися США, які є головним забруднювачем повітря планети, вчора ще не повідомлялося, але пані канцлер зауважила, що зменшення викидів парникових газів країнами «вісімки» «буде значним». Остаточні переговори з цього питання мають закінчитися 2009 року, щоб відтак новою угодою замінити фактично бездієвий з огляду на спротив США Кіотський протокол, термін дії якого спливає 2012 року.

Протиракетний щит

Протиракетний щит

Учора відбулися головні переговори, зустрічі та дискусії лідерів семи найбільш промислово розвинених країн світу та Росії. Оголошена тема цьогорічного саміту «вісімки», який відбувається в німецькому Гайлігендаммі, — глобальне потепління та боротьба з ним. Але, звісно, лідери «Вісімки» також розмовляли про проблеми глобалізації, вільну торгівлю, допомогу бідним країнам Африки, ситуацію на Близькому Сході, ядерні програми Ірану, майбутнє Косова, боротьбу з талібами в Афганістані та загрозу міжнародного тероризму. Фактично йшлося про всі головні «болячки» сучасного світу, рецепти лікування яких від лідерів «Вісімки» ніхто і не очікує.

Небажана парасолька

Президент США Джордж Буш учора розпочав своє восьмиденне турне Європою. Головною метою відвідин «старого континенту» буде участь у саміті «великої вісімки», який відбудеться 6-8 червня в німецькому курортному місті Гайлінгендамм на узбережжі Балтійського моря неподалік від міста Росток. Джордж Буш також відвідає Італію, Албанію, Польщу та Болгарію. Зустрінеться загалом із 15 європейськими лідерами та Папою Римським Бенедиктом XVI. А вчора його турне розпочалося з візиту до Праги, де головною темою переговорів із чеськими лідерами було встановлення в цій країні елементів системи ПРО, так званого щита. Ця ж тема буде головною і під час візиту Буша 8 червня до Варшави, оскільки елементи щита мають бути розміщені саме в Чехії та Польщі. В Польщi також мають з'явитися шахти для запуску ракет перехоплення.

Як Молотов програв Маршаллу

Сьогодні об'єднана Європа святкує 60-ту річницю оголошення плану Маршалла — американської економічної допомоги для зруйнованої Другою світовою війною Європи. Тодішній держсекретар США Джордж Маршалл представив свій план, офіційна назва якого звучала «Програма оздоровлення Європи», 5 червня 1947 року в Гарвардському університеті. Завданням плану було не лише економічне відродження Європи, а й протидія експансії комунізму, яку в перші повоєнні роки продовжив Сталін. Сполучені Штати, в рамках оголошеної президентом Труменом у березні 1947 року так званої доктрини стримування, призначили на відбудову Європи 13,5 млрд. доларів.

Росіяни готують другий Чорнобиль

У руки науковців з норвезької екологічної групи «Беллона» потрапив таємний звіт компанії «Росатом», в якому йдеться про можливий вибух ядерних сховищ у бухті Андреєвої на Кольському півострові, де містяться відпрацьовані стержні з російських атомних підводних човнів. Як повідомляють шотландська газета «Скотсмен» та сайт WorldNetDaily.com, згідно зі звітом, у трьох бетонних сховищах поблизу Мурманська і всього за 50 кілометрів від кордону з Норвегією зберігаються приблизно 21 тис. уранових стержнів та 12 тис. куб. метрів радіоактивних відходів.