Соціалізм ділить Болівію

Соціалізм ділить Болівію

У минулому столітті спроби насильницького встановлення комунізму стали причиною розпаду унітарних держав: Кореї, Китаю, Німеччини. Тепер подібний процес розпочався в Болівії. Минулого тижня було прийняту нову, ініційовану президентом Іво Моралесом Конституцію, яка фактично є планом побудови соціалізму «в одній окремо взятій країні». Криза в Болівії зріє вже два роки — коли Іво Моралес президентські вибори виграв за підтримки індіанців — вирощувачів коки. Цей президент–популіст, наполовину індіанець, пообіцяв покінчити з епохою колоніалізму, з лібералізмом в економіці та побудувати нову Болівію, якою будуть правити корінні індіанці, а білі олігархи–креоли втратять свої маєтки та привілеї.

Жорсткий Лі

Жорсткий Лі

На вчорашніх президентських виборах у Південній Кореї переконливу перемогу здобув Лі Мен Бак — колишній магнат, топ–менеджер компанії «Хюндай», висуванець консервативної опозиційної Великої національної партії. За даними двох незалежних екзит–полів, він набрав більше половини голосів виборців. Його найближчий суперник, висуванець ліберальної проурядової Об’єднаної нової демократичної партії Чон Дон Єн, заручився підтримкою 25 відсотків виборців. На третьому місці з приблизно 13—14 відсотками виборців фінішував правий незалежний кандидат Лі Хой Чанг. Офіційні результати виборів будуть відомі сьогодні вранці (за київським часом). П’ятирічний президентський термін чинного президента Ро Му Хена спливає 25 лютого наступного року, і він, за Конституцією, не має права претендувати на другий термін.

Автократія, не прикрашена «тюльпанами»

Автократія, не прикрашена «тюльпанами»

Партія «Ак Жол» президента Киргизії Курманбека Бакієва виграла вибори минулої неділі і отримала всі 90 парламентських місць. Щоправда, п’ятивідсотковий виборчий бар’єр подолала також опозиційна партія «Ата–Мекен», але вона не виконала іншу умову, необхідну для прохо­дження в парламент: не спромоглася набрати потрібні для цього піввідсотка голосів від загальної кількості виборців країни (це 13,5 тисячі в абсолютних цифрах) у кожній із семи областей країни та в центральних містах Ош і Бішкек.

Скинулися на Палестинську Автономію

Учора в Парижі відбулася конференція донорів для Палестинської Автономії. Це найбільша така зустріч із 1996 року. Окрім палестинської та ізраїльської делегацій, у її роботі брали участь представники приблизно 60 країн світу та 30 міжнародних урядових і неурядових організацій, повідомляє «Ассошіейтед пресс». Конференція була покликана стати важливим етапом із виконання домовленостей, досягнутих наприкінці листопада на ізраїльсько–палестинському саміті в американському місті Аннаполіс.

Сварка в натовській родині

Генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер заявив учора, що, незважаючи на ознаки поліпшення ситуації в Афганістані, сили Альянсу не будуть виведені з цієї країни найближчим часом. Водночас, каже він, НАТО не має наміру «перетворюватися на міжнародну поліцейську організацію». Схеффер перебував учора в Токіо для переговорів щодо невійськової участі Японії у міжнародній стабілізаційній місії в Афганістані. З 1 листопада Японія, яка постачала пальне військам антитерористичної коаліції, призупинила свою участь у місії. Опозиція в японському парламенті рішуче противиться відновленню цієї місії, тому парламентські дебати продовжено навіть на період новорічних свят.

Пряник, схожий на цвілий сухарик

Пряник, схожий на цвілий сухарик

Учора в Брюсселі відбувся саміт глав 27 країн–членів ЄС, головною темою якого було вирішення питання: як схилити Сербію до згоди змиритися з незалежністю Косова. Заключний документ саміт ЄС планував оприлюднити вчора надвечір. Але агенція «Рейтер» учора вранці отримала від власних інформаторів проект заключної резолюції саміту, в якому Сербії за згоду на незалежність Косова пропонується прискорене проходження шляху до вступу в ЄС. Навіть не саме членство, а прихильність Брюсселя на шляху до нього. У проекті заключної декларації саміту констатовано, що переговори щодо Косова вичерпано і розв’язання питання майбутнього статусу цієї провінції має ключове значення для стабілізації у всьому регіоні Балкан.

Підвели під монастир

Підвели під монастир

Учора було відмінено всі екскурсії по одній з головних туристичних принад столиці Португалії — Лісабона — монастирю святого Ієроніма. У цій архітектурній перлині, яка є поєднанням готики та ренесансу, — поховання королів Мануеля І та Хуана ІІІ, надгробний камінь Васко да Гами. Учора монастирська обитель приймала інших гостей — прем’єр­міністрів та президентів 27 країн­членів ЄС, які здійснили історичний для Європи акт — підписали нову базову Угоду ЄС про реформи (Лісабонський договір). Вона прийшла на зміну Євроконституції, яку два роки тому провалили на референдумах у Франції та Голландії.

Прелюдія до голосування

Прелюдія до голосування

Учора в християнському перед­місті Бейрута — Баабда — було здійснено терористичний акт, який забрав життя генерала ліванської армії Франсуа ель–Хаджа, а також ще шести людей. Більше 10 осіб отримали поранення. Начинений тротилом автомобіль вибухнув, коли повз нього проїздив кортеж генерала. Замах стався поблизу резиденції президента Лівану.

Вбивця в облозі

Вбивця в облозі

Гаазький трибунал ООН із воєнних злочинів у колишній Югославії засудив учора до 33 років ув’язнення 65–річного генерала армії боснійських сербів Драгоміра Мілошевича. Він видавав накази про знищення боснійців, мешканців Сараєва, під час облоги цього міста, повідомляє агенція «Франс Пресс». «Зібрані докази розповідають жахливу історію оточеного міста та його мешканців, які опинилися в пастці й піддавалися бомбардуванням боснійськими сербами під командуванням генерала Драгоміра Мілошевича», — зазначив у заключному слові суддя трибуналу Патрік Робінсон.

Смертельно слизько

Смертельно слизько

Щонайменше 18 осіб загинули у двох центральних штатах США — Оклахомі та Міссурі — через льодові дощі. Більшість жертв принесли автомобільні аварії на слизьких дорогах, кілька осіб загинули від переохолодження.