Свобода нині в дефіциті
Авторитетна міжнародна неурядова організація Freedom House («Дім свободи») оприлюднила черговий щорічний звіт про стан зі свободою у світі. Аналітики «Дому свободи» аналізують обсяги права та свобод людей у світі вже більше трьох десятків років. У вступі до найсвіжішого звіту говориться: «2008–й став третім поспіль роком, упродовж якого свобода у глобальному вимірі зазнала занепаду. Такий відкат особливо помітний в африканських країнах регіону Сахари та в країнах колишнього Радянського Союзу, за винятком Прибалтики, хоча від браку свобод потерпають і багато інших регіонів світу. Більше того, занепад свобод збігся з силовими діями проти демократії в багатьох країнах із потужними авторитарними режимами, включно з Росією та Китаєм».
Коли зброєю є лише слово
Те, що відбувається в Секторі Газа, не можна назвати війною, бо для війни, як і для танго, потрібні двоє. Ослаблений ізраїльтянами ХАМАС і не намагався зупиняти танки інтервентів, бо не має для цього жодних засобів. Палестинські ракети, якими Ізраїль мотивує свою каральну операцію, — це саморобні «пшикалки», виготовлені зі звичайної труби, що наповнюється селітрою чи іншими сільськогосподарськими хімічними добривами. Ці ракети спричинили смерть трьох ізраїльських цивільних, але за кожного з них ізраїльтяни розстріляли щонайменше по сотні палестинців.
Перший після Бога на Землі
Провідний американський тижневик «Тайм» наприкінці кожного року називає «Людину року» та подає список зі ста осіб, які впродовж року, що минає, найбільше змінили світ. В останньому номері часопису від 19 грудня «Людиною року» названо Барака Обаму. У першій двадцятці серед політиків, діячів культури та інших шанованих людей, є прізвище лише одного вченого. Укладачі «бест–реєстру» розмістили на 18–й позиції 62–річного американського біолога та бізнесмена–організатора науки Крейга Вентера.
Сиджу я якось із Мадонною...
Британська приватна телемережа супутникового телебачення Sky TV зробила суттєвий крок до впровадження тривимірного телебачення, повідомила Бі–Бі–Сі. Техніки провели успішні тестування передачі тривимірних телепрограм на домашній телевізор із використанням приставки високої чіткості. Впродовж останніх місяців телемережа записала на 3D–TV (тобто тривимірні) камери велику кількість подій. Щоправда, для перегляду таких новинок потрібні спеціальні телевізори, яких ще немає в британських магазинах побутової електроніки, та спеціальні тривимірні поляризуючі окуляри.
Цього року інженери британського громадського телебачення Бі–Бі–Сі влаштували в одному з театрів Лондона покази для публіки — у тривимірному зображенні транслювали Кубок «Шести націй», дуже популярний у цій країні турнір з регбі.
Холокост палестинців
Рада безпеки ООН із четвертої спроби вчора вночі нарешті прийняла резолюцію, якою вимагає негайного припинення збройних дій у Секторі Газа та повного виведення ізраїльських військ. За цю резолюцію під номером 1860 проголосували 14 із 15 членів Ради безпеки. Цього разу США не вдалися до права вето, а просто утрималися при голосуванні. Текст резолюції приготували британські експерти, а потім арабські країни внесли до нього деякі поправки. США, Франція та Велика Британія спочатку пропонували прийняти лише заяву стосовно ізраїльсько–палестинського конфлікту, але арабські країни наполягли на резолюції, яка буде зобов’язучою з правової точки зору для всіх країн–членів ООН, включно з Ізраїлем. Резолюція «засуджує будь–яке насилля та агресію, скеровані проти цивільного населення, та всі акти тероризму».
Ґулі, набиті в досвіді
З першого січня Чехія перебрала від Франції на наступні півроку головування в ЄС. Це перша з країн колишнього Варшавського договору, якій випала така честь. Для маленької держави це також велика відповідальність, оскільки вона не має відповідного досвіду і одягає майку лідера в дуже тяжкі часи: невирішеність ситуації з Лісабонською угодою, економічна та фінансова кризи, енергетична безпека, яка вимагає вирішення в замерзлій без російського газу Європі. Прага, узявшись за ці справи, вже в перші дні головування набила ґулі.
«Мобільні» вибори
Естонський парламент прийняв закон, за яким виборці цієї країни отримують можливість першими у світі голосувати за посередництвом стільникових телефонів, повідомляє «Ассошіейтед пресс». Нова система голосування пройде перше опробування на парламентських виборах 2011 року. Естонці вже мають можливість голосувати через інтернет, і багато громадян скористалися з такої можливості під час минулорічних парламентських виборів.
Євро на кордоні України
Із 1 січня в Словаччині запроваджено в готівковий обіг спільну європейську валюту — євро. Те, що Словаччина першою з країн колишнього радянського блоку і першою з Вишеградської четвірки виконала всі вимоги щодо приєднання до єврозони, є певною сенсацією. Як «темна конячка», яка взагалі з великими зусиллями пройшла через двері ЄС у порівнянні з її більш перспективними партнерами, спромоглася дістатися мети першою?
Ведмідь страшний, коли голодний
Сьомого січня о 7 годині 44 хвилини, коли православні християни святкували Різдво, Російська Федерація зупинила подачу газу на станції «Суджа». Таким чином наш північний сусід не тільки перекрив вентиль Україні, а й перерізав газогін до більшості західноєвропейських країн. Офіційно «Газпром» одразу ж відхрестився від своїх дій й оперативно звинуватив у цьому... нашу державу. Риторику використовували традиційну: мовляв, Україна — транзитер ненадійний і нині завзято «тирить» європейський газ в особливо великих розмірах.