Президент на все життя

Президент Венесуели Уго Чавес вийшов переможцем у конституційному референдумі щодо зняття обмежень на кількість президентських каденцій. Він відбуває другий із двох визначених Конституцією шестирічних президентських термінів, а тепер, після референдуму, може претендувати на наступні.

Місто масок

Місто масок

Від п’ятниці у Венеції триває щорічний карнавал, традиція якого має 900–річну історію. Його вважають найбільш елегантним, загадковим та вишуканим у світі. Карнавал виріс із ще більш старожитних звичаїв — поганського свята римських сатурналій, тобто проводів зими, впродовж яких відмінялися всі умовності і кожен веселився, як бажав.

Індекс набожності

Індекс набожності

Зі щойно оприлюдненого Індексу релігійності, складеного за результатами опитування службою Геллапа по одній тисячі мешканців у 143 країнах, випливає, що найменш релігійними у світі є європейці. Опитуванням не вдалося охопити лише дві великі тоталітарні країни — Лівію та Китай. Ми, українці, також належимо до малорелігійних народів, але порівняно з іншими народами не є аж такими безбожниками. Атеїстів та віруючих у нас приблизно порівну. Із десятки найменш релігійних країн сім — у Європі. На запитання, чи відіграє релігія якусь суттєву роль у їхньому житті, ствердно відповіли лише 14 відсотків естонців, 17 відсотків шведів, 18 відсотків данців, 20 відсотків норвежців та 21 відсоток чехів. Ці п’ять народів є найбільшими атеїстами. Несподіванкою є те, що росіяни опинилися в групі найменш релігійних народів світу (30 відсотків). Хто ж тоді торочить про «святу Русь», «віру православну» та «Третій Рим»?

Грім небесний

49 осіб загинули внаслідок катастрофи літака авіаліній «Колган Ейр», який упав на будинок в місцевості Кларенс за 16 кілометрів від аеропорту Баффало, що на півночі американського штату Нью–Йорк. Катастрофа сталася позавчора о 22.10 за місцевим часом (вчора о 5.10 ранку за київським часом). Як повідомив телеканал MSNBC із посиланням на американську Федеральну адміністрацію авіації, серед загиблих — 44 пасажири двопропелерної машини типу Bombardier Q400 (цей палестинський літак має всього 74 посадочні місця), четверо членів екіпажу (два пілоти та дві стюардеси) і одна особа на землі.

Україна в європейському доміно

Британська газета «Файненшл Таймс» у позавчорашньому та вчорашньому номерах видрукувала статтю віце–канцлера Австрії Йозефа Пролла, присвячену, зокрема, впливу України на європейські процеси. Автор вважає, що економічна або політична «катастрофа» в Україні може викликати «ефект економічного доміно» в Європейському Союзі. Відень намагається заручитися підтримкою ЄС у наданні додаткової фінансової допомоги країнам Східної Європи, включно з Україною.

Зоряні війни

Два супутники зв’язку, американський та російський, зіштовхнулися на навколоземній орбіті на висоті 805 кілометрів над Красноярським краєм Росії. Це перше в історії космонавтики зіткнення таких великих штучних об’єктів, повідомляє американська космічна агенція НАСА.

Двоє на хребті вікторії

Двоє на хребті вікторії

Учора після оголошення попередніх результатів парламентських виборів лідери обох головних політичних сил Ізраїля заявили про свою перемогу. Рахункова комісія вчора підбила підсумки виборів із 99 відсотків виборчих дільниць (залишилося підрахувати бюлетені з 29 урн у кількох військових частинах та із закордонних дільниць), але це не внесло ясності стосовно переможця. Фактично їх дійсно два. Центристська партія «Кадіма» на чолі з міністром закордонних справ Ципі Лівні здобула 28 із 120 депутатських мандатів до Кнесету, крайньо права партія «Лікуд» екс–прем’єра Беньяміна Нетаньягу — 27 мандатів.

Реве та стогне вітер з Сени

Позавчора о 20.00 за місцевим часом уперше за останні 34 роки припинили роботу всі аеропорти Парижа: ім. Шарля де Голля, «Орлі» та «Ле Бурже». Компанія «Ейр Франс» відмінила 210 рейсів і винайняла більше двох тисяч готельних номерів для пасажирів, які не можуть вилетіти через стихійне лихо.

Боротьба «яструбів»

Боротьба «яструбів»

Сьогодні в Ізраїлі — дострокові парламентсь­кі вибори, в яких бере участь рекордна кількість політичних блоків та партій — 33. Потреба провести перевибори Кнесету виникла восени минулого року, коли лідером правлячої партії «Кадіма» було обрано міністра закордонних справ Ципі Лівні. Вона отримала право сформувати новий уряд, але не спромоглася склеїти міцну коаліцію, і 25 жовтня було оголошено про перевибори. В Ізраїлі ніхто не має сумнівів, що відтак діючого прем’єр–міністра Ехуда Ольмерта змінить один із «трьох китів» ізраїльської політики: Ципі Лівні або Беньямін Нетаньяґу («Лікуд») чи Ехуд Барак («Авода» — ізраїльські лейбористи). Шанси Лівні стати другою, після Голди Меїр, жінкою на чолі уряду Ізраїлю є великими, зазначає «Євроньюс».

Круглий ювілей «Круглого столу»

Круглий ювілей «Круглого столу»

Польща відзначає 20–ту річницю початку декомунізації країни, початок якій поклали засідання так званого «Круглого столу» між тодішньою комуністичною владою та опозицією в особі профспілки «Солідарність» за посередництва Католицької церкви. Засідання «Круглого столу» розпочалися 6 лютого 1989 року. В них загалом брали участь 452 особи. До слова, саме цей стіл, справді круглий, Польща пропонувала «позичити» Україні у грудні 2004 року, коли почалися переговори між владою Кучми та лідерами Помаранчевої революції.