Острів ліг під Париж

Мешканці острова Майотта в Індійському океані минулої неділі проголосували на референдумі за те, щоб стати частиною Франції, повідомляє «Франс пресс» із столиці острова Мамуджу. В голосуванні взяло участь 61 відсоток остров’я із правом голосу, з яких 95 відсотків сказало «так» приєднанню до Франції. Вони оцінили французьке громадянство та членство в ЄС вище місцевих традицій: полігамії та верховенства ісламських судів, від яких тепер доведеться відмовитися. Острів Майотта до цього часу мав статус заморської території зі специфічними автономними правами.

100 років — це і для дамби вік

100 років — це і для дамби вік

Приблизно 50 осіб загинули та ще кілька десятків вважаються зниклими безвісти внаслідок учорашнього прориву дамби в передмісті столиці Індонезії — Джакарти, повідомляє Бі–Бі–Сі. Катастрофа, ймовірно, була викликана зливами, які характерні для цієї пори року.

Все дорожчий Афганістан

Президент США Барак Обама представив учора нову афганську стратегію Сполучених Штатів. Це сталося в пізні години за європейським часом. Напередодні виступу Обами сенатор Карл Левін розповів журналістам головні моменти цієї програми. Отже, до Афганістану буде відправлено додатковий контингент у складі чотирьох тисяч військових інструкторів для підготовки афганської армії та служб безпеки. Вони в липні зміцнять уже наявний в Афганістані 38–тисячний американський військовий контингент та 17–тисячний контингент, який найближчим часом має відбути до цієї країни.

Мер не з космосу, а з народу

Мер не з космосу, а з народу

Міжнародна неурядова організація «Мери світу» зі штаб–квартирою в Лондоні з 2004 року укладає рейтинги найкращих міських голів. Найуспішніший із мерів щороку отримує нагороду. Переможців обирають за підсумками інтернет–голосування та за висновками фахівців організації. «Найкращим мером світу» визнавали міських голів столиці Албанії — Тирани — Еді Рама (2004), Афін — Дора Бакоянніс (2005) та Мельбурна — Джона Со (2006). З 2007 року принцип визначення переможця вдосконалено: головна нагорода відтак отримала назву «Приз найкращому мерові світу» і призначається голові міста з населенням більше 500 тисяч мешканців, а допоміжна — Почесна грамота — присуджується мерові міста, населення якого нараховує менше ніж півмільйона. Минулоріч найкращим мером визнано Хелен Зілле, голову Кейптауна (Південно–Африканська Республіка), а «Почесна грамота найкращому мерові» дісталася голові Цюріха (Швейцарія) Елмару Ледергерберу. В обґрунтуванні перемоги Хелен Зілле зазначено: «У ПАР рівними їй є лише Дезмонд Туту та Нельсон Мандела». Зілле є не лише мером одного з найкрасивіших міст світу, а й лідером провідної опозиційної партії країни — «Демократичний альянс».

Демократичний затор Лукашенка

Демократичний затор Лукашенка

Позавчора демократичні сили Білорусі відзначили День свободи, який святкується 25 березня — у день проголошення 1918 року незалежної Білоруської Народної Республіки. Агенція «Ассошіейтед пресс» повідомляє, що на мітинг перед будинком академії наук у центрі Мінська зібралися чотири тисячі осіб, були присутні й закордонні дипломати. Демонстранти тримали плакати з написами «Хочемо свободи» та «Білорусь — до Європи». Глава Білоруського народного фронту Левон Борщевський заявив кореспонденту Польського радіо, що головною вимогою опозиції є відставка президента Олександра Лукашенка та зміна влади.

Розморожений кордон

Розморожений кордон

Італія та Швейцарія створять спільну комісію для встановлення нової лінії державного кордону між двома країнами. Така необхідність виникла з огляду на те, що внаслідок танення льодовиків старого кордону не стало. Через сходження льодовиків із вершин альпійських гір Маттернхорн (висота 4478 м над рівнем моря) та Монте–Роза (4634 м) лінія кордону, проведена ще 1861 року, «попливла» на кілька десятків метрів, повідомив керівник Військового географічного інституту Флоренції генерал Карло Коллела.

Мексика в крові

У Мексиці фактично триває неоголошена громадянська війна. Шість найбільших мексиканських наркокартелів поділили країну на зони впливу і ведуть запеклі війни між собою і всі разом з урядовими військами. З початку року в цій війні загинуло 1500 осіб, тобто щодоби гинуть у середньому 20 людей. Минулого року, за підрахунками правоохоронних органів, які наводить «Ассошіейтед пресс», війна забрала життя семи тисяч осіб. Наркокартелі вирізняються нечуваною жорстокістю, тому жертв знаходять із відрубаними головами та слідами звірячих тортур. Сполучені Штати є співвідповідальними за різанину в Мексиці, оскільки наркокартелі не існували б, якби їм не вдавалося переправляти отримані з Колумбії наркотики через мексикансько–американський кордон. Річні обсяги контрабанди наркотиків із Мексики до США оцінюють у 40 млрд. доларів.

Чехи знесли голову ЄС

Чехи знесли голову ЄС

Нижня палата парламенту Чехії позавчора після тривалих дебатів цілком несподівано висловила вотум недовіри урядові прем’єр–міністра Чехії Мірека Тополанека. Це викликало шок у Чехії та Європі, оскільки в цьому півріччі Чехія головує в ЄС і на плечах Тополанека лежить більшість обов’язків та відповідальність за головування. Показово, що попередні чотири голосування щодо довіри уряду Тополанека (тоді Чехія ще не головувала в ЄС) були нерезультативними. Чехи таки дійсно мають почуття «чорного гумору». Взагалі, це перший вотум недовіри уряду країни з часу закінчення Другої світової війни.

Нефантомний біль

Нефантомний біль

Десять років тому 23 березня авіація НАТО почала бомбардувати Сербію. Метою НАТО було змусити сербську армію припинити бойові дії в Косові та зупинити геноцид тамтешніх албанців. Учора рівно опівдні по всій Сербії завили сирени повітряної тривоги. Головні церемоніальні заходи розпочалися о 19.45 за місцевим часом, коли на країну впали перші бомби. У цей час по всій країні забили дзвони церков, а до пам’ятників, встановлених на місці загибелі мирних людей, серби масово понесли вінки.