Японія демократизувалася

Парламент Японії вчора обрав новим прем’єр–міністром лідера Демократичної партії 62–річного Юкіо Хатояму. За його кандидатуру проголосували 327 із 480 депутатів. Таким чином Демократична партія, яка перемогла на дострокових виборах 30 серпня, поклала кінець більш ніж 50–річному правлінню в Японії ліберал–демократів. До складу нового коаліційного уряду увійдуть також представники Соціал–демократичної та Нової народної партій.

(Ту)ристична атракція

(Ту)ристична атракція

Болгарська Варна та сусідній чорноморський курорт міжнародного значення Золоті Піски невдовзі обзаведуться новою (Ту)ристичною чи, радше, «дуристичною» атракцією. Літак Ту–154 останнього комуністичного лідера Болгарії Тодора Живкова буде найближчими днями затоплено у Варненській затоці. Живков, який у народі мав прізвисько «Тато», очолював ЦК Компартії впродовж 35 років. Він помер 1998 року 86–річним. Осиротілий Ту–154 виробництва 1971 року, яким Живков облетів увесь світ, включно з Кубою і Мексикою, спочатку стояв у ангарі аеропорту Софії, а 16 вересня 1999 року здійснив свій останній переліт із Софії до Варни, де й іржавів останнє десятиліття.

Дорога літаку була одна — на металобрухт. Але у відомого варненського фотографа, шанувальника дайвінгу і підводних зйомок та голови місцевого товариства дайверів «Блек сі дайв Одесос» Орліна Цанєва виникла несамовита ідея — врятувати літак, затопивши його і перетворивши на атракцію для шанувальників дайвінгу та практичний тренувальний об’єкт для водолазів.

Уряд Норвегії: старе по–новому

Позавчора в Норвегії відбулися вибори, на яких громадяни мали обрати 169 депутатів Стортінга (парламенту). Головними суперниками були лівоцентристська коаліція (до її складу входять Норвезька робітнича партія, Соціалістична ліва партія та аграрна Партія центру) на чолі з прем’єр–міністром Єнсом Столтенбергом та права опозиція. Правляча коаліція, яку норвежці називають «червоно–зеленою», та опозиція мали приблизно рівні шанси, але, за оприлюдненими вчора попередніми результатами, з незначною перевагою переміг владний альянс, здобувши 86 мандатів. Так норвежці винагородили уряд за те, що їхня країна, на відміну від інших держав Європи, пройшла через світову фінансову кризу практично безболісно, а рівень безробіття найнижчий в Європі — три відсотки.

Відтанцював

Відтанцював

Позавчора у своєму будинку в Лос–Анджелесі помер 57–річний голлівудський актор Патрік Свейзі. У січні минулого року лікарі діагностували в нього важку форму раку підшлункової залози і відвели Патріку приблизно ще два роки на життя. Шанси на одужання були мінімальними, тому останнім часом Свейзі відмовився приймати ліки, але не відмовився від інших захоплень свого життя: скільки міг, знімався в детективному телесеріалі «Звір» (дотепер з’явилося 13 серій), не відмовлявся від алкоголю та сигарет і курив навіть під час хіміотерапії. У дорослі роки він викурював по три пачки щодня. Цей популярний актор був великим життєлюбом, тому вирішив піти, не розлучаючись із задоволеннями.

365 днів, які потрясли світ

365 днів, які потрясли світ

Учора виповнився рівно рік з дня краху американського фінансового гіганта «Леман Бразерс», що спричинило обвал ринку США та викликало ланцюгову реакцію на всіх торговельних і фінансових майданчиках світу, нагадує «Євроньюс». Саме день 14 серпня 2008 року вважають офіційним початком так званої «Великої рецесії».

Дуель перед битвою

Позавчора пізно ввечері всі провідні телеканали Німеччини транслювали у прямому ефірі дебати між канцлером Ангелою Меркель та її головним суперником у боротьбі за посаду глави уряду на парламентських виборах 27 вересня — міністром закордонних справ Франком Вальтером Штайнмаєром. За теледуеллю двох політиків стежили 20 мільйонів німців та мільйони телеглядачів з інших країн Європи. Головною темою дебатів були питання ядерної енергетики, рівня зарплат вищих ешелонів влади та керівників великих компаній, війна в Афганістані, можливість запровадження в країні мінімальної зарплати. На думку політологів, у позиціях Меркель та Штайнмаєра не було особливих відмінностей.

Країна пихатих рекордів

Країна пихатих рекордів

Люди люблять рекорди. Здавалося б, з якого це дива на стадіоні беруть шлюб одночасно 20 тисяч молодих пар, 25 осіб втискаються до машини–малолітражки чи відчайдух здійснює смертельно небезпечний стрибок із мосту? Врешті, є така річ, як спорт, який далеко не завжди додає здоров’я та краси тілу, а став гонитвою за голами та секундами ціною здоров’я. Відповідь проста: одна особа прагне вивищитися над іншими, одна країна бажає видаватися кращою від інших — за рахунок футболу чи кількості виготовлених на душу населення тракторів. Деяким державам особливо поталанило за кількістю рекордів, наприклад, Швейцарії.

Тут більше гірських вершин понад чотири тисячі метрів і вище, ніж у будь–якій іншій країні Європи, на території їхньої країни знаходиться найвищий і найбільший водоспади Європи та найдовший на континенті льодовик (Алетш). До інших рекордів Швейцарії самі доклали рук: вони прокладають найдовший у світі тунель, звели найбільше в Європі шале — будинок у горах, вони попрацювали на найкомфортніше для проживання місто — Цюріх. Швейцарці мають найкращу у світі систему громадського транспорту, а вдома у них із кранів тече найчистіша у світі питна вода. Швейцарці виготовили найдорожчий у світі наручний годинник і збудували перший у Європі вегетаріанський ресторан. Усі ці рекорди слугують як чудові маркетингові інструменти.

Уся Європа знову на Вестерплатте

Уся Європа знову на Вестерплатте

Першого вересня в польському місті Гданськ на узбережжі Балтійського моря відбудуться урочистості з сумної нагоди — 70–ї річниці нападу нацистської Німеччини на Польщу, що і стало початком Другої світової війни. Місцем проведення заходів обрано Вестерплатте — півострів у гирлі річки Мартва Вісла, неподалік Гданська, де в 1926—1939–х роках розміщувався військовий транзитний склад. Саме на нього о 4.45 ранку впали перші бомби з розташованого в Балтійському морі німецького броненосця «Шлезвіг–Гольштейн», а відразу потому почався масований обстріл із суші та з літаків. Тепер Вестерплатте вважається символом опору поляків німецькій навалі.

У кому б’ється серце розстріляного?

Китай уперше визнав, що переважна більшість донорських органів, які використовують у країні, взято в осіб, засуджених до смертної кари. І пообіцяв відійти від такої практики. Про це повідомила урядова газета «Чайна дейлі». Видання цитує слова заступника міністра охорони здоров’я Хуань Джіфу: «65 відсотків використовуваних у країні донорських органів походять від засуджених до страти». Незалежні експерти підозрюють, цо цей відсоток насправді вищий.

Бюлетні і бомби

Бюлетні і бомби

Щонайменше 41 особа загинула та 66 отримали поранення внаслідок серії з п’яти вибухів у місті Кандагар, що на півдні Афганістану, — у районі, який значною мірою контролюють таліби. На думку представника місцевої влади, мішенню терористів була японська будівельна фірма, в якій працюють переважно пакистанські інженери.