Нобель за ключ до рибосом

Королівська Шведська академія наук повідомила вчора імена нових лауреатів Нобелівської премії з хімії — це 57–річний британець індійського походження Венкатраман Рамакрішнан, який працює в Лабораторії молекулярної біології у Кембріджі (Велика Британія), 69–річний американець Томас Стейтц, співробітник Єйльського університету (США) та 70–річна ізраїльтянка Ада Йонат із Вайцманівського інституту наук. В обґрунтуванні шведських академіків вказано, що трьох учених відзначено за вивчення структури та функцій рибосом. Це дуже важливі дослідження процесів, які є ключовими для життя. Грошову нагороду в 10 млн. шведських крон буде поділено порівну між трьома лауреатами.

«Репортерів без кордонів» зупинили на кордоні

«Репортерів без кордонів» зупинили на кордоні

Позавчора російська влада не впустила до Росії представників міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів», які хотіли прибути до Москви на відзначення третьої річниці з дня вбивства журналістки «Новой газєти» Анни Політковської, повідомила радіостанція «Ехо Москви». Інші російські ЗМІ просто замовчали цей факт. МЗС Росії пояснило, що гості дали неправдиві дані про мету своєї подорожі: вони склали подання на отримання журналістської візи, а насправді збиралися відвідати Росію як представники міжнародної неурядової організації.

Гірше, ніж у Норвегії, але значно краще, ніж у Нігері

Програма з розвитку ООН оприлюднила індекс людського розвитку (рейтинг за рівнем життя) по 182 країнах світу. Даних по 10 країнах немає. Найвищий рівень життя оцінювався одиницею, найнижчий — нулем. Критеріями оцінки людського розвитку виступали, зокрема, тривалість життя, грамотність населення, доступність шкільної освіти, частка ВВП на душу населення тощо. Попередній індекс людського розвитку ООН оприлюднювала три роки тому, отож щойно оприлюднені оцінки базуються на аналізі даних, зібраних із 2007–го по початок 2009 року.

Нобелівські «контактери»

Нобелівські «контактери»

Королівська Шведська академія наук оголосила вчора нових лауреатів Нобелівської премії з фізики — ними стали троє вчених: Чарльз Као, китаєць, який має подвійне американсько–британське громадянство, американець канадського походження Віллард Бойл та підданий США Джордж Сміт. В обґрунтуванні академії вказано, що Чарльза Као відзначено «за фундаментальні досягнення в передачі світла оптичними волокнами для оптичного зв’язку». Вілларда Бойла та Джорджа Сміта нагороджено «за винахід імажинарної напівпровідникової мережі — сенсора CCD».

Пізнати механізми старіння

Пізнати механізми старіння

Учора оголошенням лауреатів Нобелівської премії з фізіології та медицини почався нобелівський тиждень. Такі відзнаки в галузі медицини вручають із початку заснування премії Альфредом Нобелем 1901 року. Їх не вручали впродовж десятиліття, коли тривали дві світові війни.

Ірландці передумали

Минулої п’ятниці на повторному референдумі 67,1 відсотка ірландців висловилися на підтримку Лісабонської угоди. Лідери країн ЄС певні, що відтепер процес ратифікації рухатиметься швидко і без несподіванок. Лісабонську угоду ще мають ратифікувати парламенти Чехії та Польщі.

Лівий ухил Греції

Позавчора греки мали вибрати з приблизно чотирьох тисяч кандидатів 300 депутатів однопалатного парламенту. Специфіка країни в тому, що за владу в країні в повоєнні роки постійно борються два політичні клани: Караманлісів та Папандреу. І цього разу головними суперниками були правляча з 2004 року правоцентристська партія «Нова демократія» на чолі з прем’єр–міністром Костасом Караманлісом та лівий Загальногрецький соціалістичний рух ПАСОК на чолі з Георгіосом Папандреу. На всіх виборах упродовж останніх 30 років дві провідні політичні сили Греції незмінно здобували разом більше 80 відсотків голосів виборців. Потреба проведення дострокових виборів виникла у зв’язку з тим, що під тиском ПАСОК президент країни Карлос Папульяс розпустив парламент.

Якою пляшкою краще отримати по голові?

Якою пляшкою краще отримати по голові?

Наступний тиждень є «нобелівським» — у Стокгольмі та Осло назвуть переможців цьогорічних премій імені Альфреда Нобеля. Традиційно напередодні «нобелівського» тижня в Гарвардському університеті називають лауреатів так званих «Шнобелівських премій» (Ig Nobel Prize) за найбільш дивацькі та дурисвітські наукові дослідження. Позавчора ці «нагороди» вручали вже 19–й раз. Традиційно ведучими церемонії були справжні лауреати Нобелівської премії, що засвідчує: серйозні вчені не позбавлені почуття гумору.

Іран відішле свій уран

Уран для Ірану збагачуватимуть Росія і Франція. Це дозволить скоротити запаси низькозбагаченого урану в «ненадійній» державі, відтак сон занепокоєних іранською ядерною програмою країн та організацій стане трохи спокійнішим. Такими є підсумки зустрічі делегації Ірану з представниками шести зацікавлених країн (п’ять постійних членів Ради Безпеки ООН та Німеччина), що відбулася позавчора в Женеві.