435 тисяч років неволі

435 тисяч років неволі

Учора в Баварському земельному суді в Мюнхені розпочався судовий процес над 89–річним Іваном (Джоном) Дем’янюком, колишнім громадянином США українського походження, якого звинувачують у співпраці з нацистами в роки Другої світової війни.

Відібрали Нобеля

Іранська влада конфіскувала медаль та диплом лауреата Нобелівської премії миру, які були вручені 2003 року на церемонії в Осло іранській правозахисниці та адвокату Ширін Ебаді. Як пояснила Бі–Бі–Сі сама лауреатка, відзнаки були вилучені з бокса в банківському схроні в Тегерані приблизно три тижні тому. Лауреатка також повідомила, що влада країни вимагала від неї сплати податків за грошову винагороду до Нобелівської премії в розмірі 1,3 млн. доларів, хоча, за іранськими законами, міжнародні премії не підлягають оподаткуванню.

Купання в морі не охолоджує запал

Купання в морі не охолоджує запал

«УМ» минулого року вже розповідала про швейцарського пілота–відчайдуха Іва Россі, який підкорює небо на власноруч сконструйованих крилах. Він потрапив до Книги рекордів Гіннесса як перша у світі особа, яка 24 червня 2004 року здійснила чотирихвилинний політ на крилі розмахом два метри з чотирма мініатюрними реактивними двигунами. 26 вересня минулого року Ів Россі став першою у світі людиною, яка перелетіла на цьому крилі через Ла–Манш.

Баррозу підшукує 25 «нових мітел»

Триває процес оновлення керівного складу Євросоюзу, який здійснюється відповідно до нової Конституції ЄС — Лісабонської угоди. Два з 27 портфелів «європейського уряду» — Єврокомісії — вже в нових руках. Португалець Жозе Мануель Баррозу залишився на чолі ЄК на другий термін, а представниця Великої Британії Кетрін Ештон очолила МЗС Євросоюзу. Тепер Баррозу має розподілити комісарські посади серед висуванців інших 25 країн — членів ЄС (кожна країна має право делегувати до Єврокомісії одного комісара). Баррозу вчора розпочав відповідні консультації. Новий склад Єврокомісії має бути оголошений наступного тижня, а затвердить його Європарламент 20 січня.

Він першим розповів світу про Голодомор

Він першим розповів світу про Голодомор

Як повідомляє «Євроньюз», у Кембріджі відкриється виставка щоденників британського журналіста Гарета Джонса, який одним із перших розповів світу про жахи масового голоду в радянській Україні в 1932—33 роках».

«Захід» ведмедя помітили

Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський підтвердив, що звернувся до Генсека НАТО Андерса Фога Расмуссена з листом, в якому вимагає відреагувати на російсько–білоруські військові маневри. Ідеться про навчання, що відбулися у вересні поблизу кордонів Польщі за участю тисяч військовослужбовців РФ і РБ та сотень одиниць бронетехніки.

Президент Європи «запізнюється»

Спеціальний позачерговий саміт глав країн ЄС, присвячений обранню президента та глави МЗС Євросоюзу, з 11–12 листопада перенесли на 19–те. Про це повідомив прем’єр–міністр Швеції, яка в цьому півріччі головує в ЄС, Фредрік Рейнфельдт. Як уточнив його речник, надзвичайний неформальний саміт у формі обіду відбудеться у Брюсселі. Зрозуміло, що на такому обіді відбудеться лише затвердження попередньо узгоджених шляхом дво– та багатосторонніх консультацій кандидатур. А консультації ці, за словами глави шведського уряду, «напівдорозі».

Турецький міст

Турецький міст

Позавчора у Стамбулі відбувся одноденний саміт Організації ісламської конференції, яка об’єднує 57 країн мусульман­ського світу. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, двома головними темами дискусій були створення більш тісних торговельних зв’язків між ісламськими країнами та боротьба з бідністю.

Крива афганська справа

Крива афганська справа

«Не хочеш іти на війну — відкупися грошима» — це правило діє будь–де. Найближчої п’ятниці до Японії прибуде президент США Барак Обама, який, зокрема, заторкне і тему збільшення допомоги міжнародним силам в Афганістані. Новий лівоцентристський уряд Японії на чолі з Юкіо Хатоямою відразу після приходу до влади у вересні взяв курс на послаблення зв’язків із США і вже оголосив про закінчення місії групи кораблів МВС Японії, які забезпечували поставки пального для афганської операції. Відтак замість «живої сили» Японія допоможе грошима. Японський уряд затвердив план виділення Афганістану допомоги в розмірі п’ять млрд. доларів упродовж наступних п’яти років. Ці гроші мають бути витрачені на навчання афганської армії та сил безпеки, інтеграцію колишніх бійців Талібану в суспільство, розвиток інфраструктури і сільського господарства. Подробиці цієї схеми Хатояма обговорить з Обамою.