60-сантиметрова скульптура-фонтан у вигляді голого малюка, який іде до вітру, майже 400 років прикрашає історичний центр столиці Європейського Союзу. Починаючи з 1619 року «Хлопчик, який пісяє» нагадує бельгійцям про оригінальний спосіб гасіння пожежі, завдяки якому середньовічне місто не перетворилося на попелище. Утім голим-босим-підперезаним брюссельський хлопчик був не завжди. Наприкінці XVII століття з легкої руки правителя Баварії започаткували традицію одягати статуетку в дорогі костюми. Відтоді в гардеробі «хлопчика» накопичилося близько 800 різних убрань. Серед них — костюм із золотої парчі від короля Франції Людовика XVI, національні костюми різних країн світу, спортивна форма і навіть... одяг Санта-Клауса!
Як розповіла «УМ» прес-секретар Європейської асоціації українців Тетяна Руйгене, на День незалежності України в гардеробі «Хлопчика, який пісяє» з'явилась ще одна обновка — національний український костюм. Уранці 24 серпня бронзового «Манекен-піс» (так скульптуру називає англомовний світ) одягли в білу лляну вишиванку з білою мережкою за технікою «ляхівка», сині шовкові шаровари, червоні шкіряні чобітки та червоний пояс. На обличчя «хлопчика» організатори наліпили декоративні козацькі вуса, на голову натягли чорну смушеву шапку. За спиною у фігурки вивісили український синьо-жовтий прапор.
Урочисте відкриття одягнутого «хлопчика» відбулося близько 12 години дня. Українці в супроводі посадовців брюссельського муніципалітету пішки вирушили до пам’ятника. Як повідомляє організатор акції — Європейська асоціація українців, — біля знаменитого фонтану українців зустріли близько 300 туристів, які хотіли подивитися на «Хлопчика, який пісяє» в українському вбранні. Заступник мера Брюсселя привітав українську громаду зі святом. Крім того, під час акції українська художниця в Бельгії Оксана Бадьо намалювала картину «Європейська Україна». На великому полотні перехожі європейці залишали свої кольорові відбитки долонь на фоні карти України.
Як наголосила Тетяна Руйгене, раніше знаменитий «хлопчик» одягав подаровані речі всього на одну годину, а потім з'являвся перед глядачами у своєму природному вигляді. Але для українців Брюссель зробив виняток. На знак шани до молодої незалежної держави мерія міста дозволила «Хлопчику, який пісяє» красуватися у вишиванці й шароварах п'ять годин — до самого вечора. А потім обновки передали до музею короля Бельгії — місця, в якому зберігаються всі костюми хлопчика-фонтана.
Організатори стверджують, що «українізація» бронзового символу Брюсселя перетвориться з одноразової акції на постійну. Щороку «Манекен-піс» вбиратиметься в український костюм — щоб на День незалежності нашої держави на декілька годин перетворитися на маленького бронзовопикого козачка.