Запливи для зростання: на зимовому ЧС українські плавці оновили національні рекорди, але залишилися без нагород
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
«Торонто» — «Нью-Джерсi»: кулачний бiй Натана Перротта (лiворуч) та Роба Скарлача. (Фото РЕЙТЕР.)
Чемпіонат найсильнішої хокейної ліги планети плавно, фактично без вихідних (бо матчі відбувалися навіть 31 грудня й 1 січня) прослизнув з 2003 року в 2004-й. Окрім того, регулярна першість НХЛ перетнула свій екватор і з огляду на те, що більшість команд зіграла щонайменше 42 матчі — половину з належних 84. Усе це вкупі дає нам підстави кинути оком на весь турнір загалом, на кращі команди й окремих виконавців, на наших повпредів та їхні перспективи.
Не будемо в Америці відкривати Америку і на середині турнірної дистанції віддамо в цій номінації належне передусім лідерам двох конференцій, Сходу й Заходу, — відповідно «Торонто мейпл лівз» та «Детройт ред уїнгз». За традицією, з огляду на те, що саме в цих команд найбільше очок на зламі сезону, їхніх наставників — «кленового» Пета Куїнна та «червонокрилого» Дейва Льюїса — визначено тренерами символічних збірних Східної та Західної конференцій, які зустрінуться у щорічному «матчі всіх зірок». Цього разу «Олл старз» НХЛ загоряться 8 лютого в Сент-Полі, на домашній арені клубу «Міннесота уайлд». Згідно з турнірною таблицею, Куїнну та Льюїсу допомагатимуть відповідно Кен Хічкок із «Філадельфії флаєрз» та Марк Крофорд із «Ванкувера».
Прикметно, що в складі одного з лідерів «загального заліку» НХЛ — «Торонто» — грає наш співвітчизник Олексій Понікаровський, а «Тампа-Бей лайтнінг» — команда іншого форварда збірної України, Руслана Федотенка, — виступає хоч і менш рівно, аніж у минулорічному чемпіонаті, але все ж наразі входить до кращої вісімки Східної конференції, яка має продовжити боротьбу за Кубок Стенлі у «плей-оф». Звісно, у такій виснажливій першості, як енхаелівська, без провалів не обходиться. Скажімо, в останні тижні та сама «Блискавка» чергує поразки в поєдинках зі слабаками з виграшами в таких «монстрів», як діючий володар Кубка Стенлі «Нью-Джерсі девілз» (причому в суботній грі проти «дияволів» клуб із Флориди встановив власний рекорд скорострільності, закинувши дві шайби за 9 секунд). А «Кленові листки» після вражаючої серії з 16 матчів, у яких їм вдавалося набрати хоча б очко (це повторення рекорду НХЛ), минулого тижня були просто розмазані по льоду власного палацу земляками з «Оттави» — 1:7.
До речі, цей клуб, який минулого року був банкрутом і фактично продавався будь-кому, хто міг розкошелитися на покриття боргів «Сенаторз», після приходу до керівництва Євгена (Юджина) Мельника — фармацевтичного магната, українського мільярдера з діаспори — буквально переродився. Команда зі столиці Канади — серед лідерів Східної конференції, і «сенаторам» лише трохи не вистачило до повторення власного рекорду з 11 безпрограшних матчів.
Щодо найгірших команд, то це — «Коламбус блю джекетс» і «Піттсбург пінгвінз». Із «пінгвінами» все ясно — після того, як на самому початку сезону піттсбургці залишилися без допомоги травмованого ветерана і співвласника Маріо Лем'є, їхній склад можна було сміливо класифікувати як один із найслабших у Лізі, і кожну здобуту «пінгвінами» в боях нічию слід прирівнювати до перемоги. Дійшло до того, що американський клуб, який опинився на мілині, запрошує до себе канадське місто Вінніпег — те саме, з якого шість років тому місцеві «Джетс» через фінансові проблеми перебралися до Фінікса, ставши «Койотами». Щоправда, навіть дуже слабкі, «пінгвіни» не погоджуються на переформування.
Натомість дуже непогано вкомплектовані «сині піджаки» перед стартом «регулярки» ставили перед собою задачу-мінімум — вихід до «плей-оф», натомість зараз сидять на останньому місці Заходу.
Серед розчарувань-2003 — також команди-відкриття попередніх першостей «Анахайм майті дакс» (ті самі «Могутні качки», які минулого року зупинилися лише в фіналі Кубка Стенлі за крок до його здобуття), «Кароліна херрікейнз», і, крім того, завжди амбітні «Вашингтон» та особливо «Даллас», чиї зірки явно не відпрацьовують свої велетенські зарплати.
У iндивiдуальнiй номінації за основу можна брати також символічні збірні «всіх зірок» Заходу та Сходу, і це не буде помилкою. Особливо у випадку з молодим росіянином Іллею Ковальчуком з «Атланти трешерз», котрий ледь не самотужки тягне дуже посередню команду догори. Після аварії, в якій загинув Ден Снайдер та був важко травмований Дені Хітлі, на плечі 20-річного нападника, що проводить лише третій сезон у НХЛ, звалився величезний тягар відповідальності, і Ковальчук «перевиправдовує» будь-яку довіру. Станом на сьогодні в активі Іллі — 48 очок (22 шайби +26 передач). Це 3-4-й показник у Лізі після Маркуса Неслунда («Ванкувер»; 49 = 22+27) i Роберта Ланга «Вашингтон»; ті самі цифри), на рiвнi славетного Джо Сакіка («Колорадо»; 48 = 18+30).
Крім Ковальчука, вражає результативністю ще один російський хокеїст — Павло Дацюк, форвард «Детройта». Визнаний Лігою кращим гравцем атакувального плану в грудні, зараз Дацюк має на рахунку 45 очок (21+24, це 6-7-ма позиція серед найрезультативніших).
А ось визначені уболівальницьким голосуванням склади стартових п'ятірок збірних «усіх зірок», які зіграють 8 лютого.
Схід: голкіпер — Мартін Бродо, захисники — Скотт Нідермайєр та Скотт Стівенс (усі — «Нью-Джерсі», причому для останнього це буде 14-та участь у матчі «Олл старз»), форварди — Ілля Ковальчук («Атланта»), Мартін Сан-Лу («Тампа-Бей») та Джо Торнтон («Бостон»).
Захід: голкіпер — Марті Турко («Даллас»), захисники — Ніклас Лідстрем («Детройт») і Роб Блейк («Колорадо»), форварди — Майк Модано і Білл Герін (обидва — «Даллас»), Тодд Бертуцці («Ванкувер»).
Важко зрозуміти «батьків» команди з «міста моторів» — Детройта, які за шалені преміальні витягнули із заслуженої пенсії голкіпера-ветерана Домініка Гашека. Легендарний чех майже не демонструє рівня колишнього Домінатора, але «Ред уїнгз» посідають першу позицію на Заході. А що ви хотіли, якщо без двох тижнів 39-річний Гашек провів лише 14 матчів і вже тривалий час замість відробляння належних йому мільйонів заліковує в лазареті травму паху, а тим часом «рамку» «Червоних крил» із не меншим успіхом захищають численні дублери. Зокрема, минулорічний «перший номер» Кертіс Джозеф, якого керівники «Ред уїнгз» ладні були «сплавити» до іншого клубу, але ніде в НХЛ таку високу зарплатню (7 мільйонів на рік, як і в Гашека) покривати не беруться.
Кращим за кількістю «сухих» матчів у сезоні є воротар чинних чемпіонів, уже згаданий Мартін Бродо з «Нью-Джерсі девілз», але «героєм нашого часу» є зовсім не він. Це — Брайан Буше, невибагливий голкіпер «Фінікс койотіс», який навіть у цій скромній команді восени стояв на «драфті відмов», а потому був «другим номером» після Шона Бурка. Так от, узимку 27-річний страж воріт просто переродився в неприступну стіну, і суботній матч проти «Міннесоти уайлд», який «койоти» виграли 2:0, став для Буше п'ятим поспіль, відстояним «на нуль». Така кількість безперервних «шат-аутів» — перший рекорд НХЛ у виконанні воротаря «Фінікса». А другий — це кількість хвилин без спалахів червоного ліхтаря за спиною: з урахуванням наступного поєдинку проти «Атланти» — 332 хвилини, та ще й 1 секунда. Попереднє досягнення належало 6-разовому володарю «Везіна трофі» (призу кращому голкіперу НХЛ) Біллу Дурнену, котрий у 1949 році в складі «Монреаля» зберігав ворота в недоторканності 309 хвилин 21 секунду.
Нам в Україні має бути особливо приємно, що в нинішньому сезоні на провідних ролях у НХЛ клуб із Торонто, де виступає вихованець київського хокею, лівий нападник «кленових листків» та збірної України в її оптимальному складі Олексій Понікаровський. І це вже не просто спорадичне «підпускання» молодого Поні, як називають 23-річного українця в команді, до основи. В нинішній першості 23-річний Понікаровський своєю грою довів наставникам одного з найстаріших і найавторитетніших енхаелівських клубів, що він — гравець основного складу, нарівні з такими зірками екстра-класу, як Матс Сундін, Оуен Ноллан чи Джо Ньювендайк. Задрафтований «Торонто» у 1998 році, Алекс у цьому чемпіонаті набрав уже 10 очок, що на одне більше, ніж за всі попередні роки в НХЛ. Причому неодноразово його шайби та результативні передачі були вирішальними для перемог «Мейпл лівз» — недаремно ж українського гіганта зростом 1 м 93 см вже двічі називали серед трьох кращих зірок різних поєдинків.
«Ми знали, кого беремо, вже коли вибирали Поні на драфті, — говорить тренер «Торонто» Пет Куїнн в інтерв'ю газеті «Торонто сан». — І йому не потрібно було багато часу, аби довести, що наш фарм-клуб в АХЛ не є його межею. Однак у «Торонто» дуже добрий підбір гравців, тож Олексієві доводилося відправлятися назад до фарм-клубу. Але з кожним роком це відбувається дедалі рідше. Він уміє вчитися».
А ось інший представник збірної України в НХЛ — Руслан Федотенко, який 18 січня відсвяткує своє 24-річчя, — відійшов ніби в тінь Понікаровського. Попередні сезони були вдалішими для Федота, а в цьому тренер «Тампи» Джон Торторелла вже принаймні двічі відправляв екс-киянина в запас, аби «подивився на гру товаришів збоку». Допомагало — Руслан одразу повертався й відзначався. Наразі він провів 36 матчів і набрав 9 очок, причому закинув 6 шайб (у Поні — 2). Слід зазначити, що негативний показник корисності українського лівого нападника «Лайтнінг» («мінус 5») пояснюється тим, що Торторелла часто використовує Федотенка при грі своєї команди в меншості, коли ризик пропустити значно зростає.
До речі, у Понікаровського «рейтинг» плюсовий — грає він у «жирній» трійці з іншим гренадером, на 3 см вищим казахом Миколою Антроповим та ветераном Джо Ньювендайком.
Утім нашій рідній парочці в НХЛ ще рости й рости. Адже в порівнянні з результативністю Поні та Федота очкові здобутки, скажімо, іншого киянина — 31-річного Олексія Житника (який заграний за збірну Росії, хоча має український паспорт) — є ледь не вдвічі вищими, і це при тому, що Житник — захисник, а його «Баффало» теліпається в нижній частині східної таблички.
Результати чергових матчів чемпіонату НХЛ
10 січня: «Міннесота» — «Фінікс» — 0:2, «Вашингтон» — «Кароліна» — 4:1, «Нью-Джерсі» — «Тампа-Бей» — 1:4 (Федотенко в «Тампі»: 0+0, 0, 1 кидок за 13:38), «Баффало» — «Оттава» — 3:2, «Анахайм» — «Ванкувер» — 2:5.
11 січня: «Бостон» — «Детройт» — 2:1 (ОТ), «Даллас» — «Колорадо» — 2:4, «Айлендерз» — «Рейнджерс» — 2:3, «Піттсбург» — «Монреаль» — 0:8, «Сан-Хосе» — «Атланта» — 5:2, «Філадельфія» — «Едмонтон» — 0:3, «Торонто» — «Нью-Джерсі» — 0:1 (Понікаровський у «Торонто»: 0+0, 0, 4 кидки за 13:02), «Нешвілл» — «Сент-Луїс» — 3:1, «Калгарі» — «Флорида» — 4:2, «Лос-Анджелес» — «Коламбус» — 2:2.
12 січня: «Фінікс» — «Атланта» — 1:1, «Рейнджерс» — «Тампа-Бей» — 1:2 (ОТ) (Федотенко: 0+0, 0, 1 кидок за 12:44), «Кароліна» — «Оттава» — 2:2, «Вашингтон» — «Едмонтон» — 1:0, «Анахайм» — «Коламбус» — 2:2, «Чикаго» — «Колорадо» — 4:5 (ОТ), «Ванкувер» — «Флорида» — 2:2.
13 січня: «Бостон» — «Баффало» — 4:3, «Філадельфія» — «Піттсбург» — 1:2, «Сент-Луїс» — «Чикаго» — 7:4, «Міннесота» — «Нешвілл» — 3:3.
Українська статистика в НХЛ
Ігри Голи Передачі Очки Штраф +/- Кидки %
О. Понікаровський («Торонто») 35 2 8 10 22 +4 44 4,55
Р. Федотенко («Тампа-Бей») 36 6 3 9 10 -5 49 12,24
О. Житник («Баффало») 44 3 14 17 57 -5 81 3,70
Турнірне становище команд:
Східна конференція
І В Н П ПО Ш О
1. Торонто 44 23 8 10 3 123-107 57
2. Філадельфія 44 20 10 9 5 118-98 55
3. Оттава 42 22 6 11 3 135-86 53
4. Нью-Джерсі 41 21 9 10 1 97-74 52
5. Бостон 44 19 10 11 4 109-106 52
6. Монреаль 44 21 5 16 2 109-96 49
7. Тампа-Бей 41 19 6 15 1 97-88 45
8. Нью-Йорк айл. 42 20 3 18 1 120-107 44
9. Атланта 44 19 4 19 2 125-134 44
10. Нью-Йорк р. 42 17 5 16 4 113-112 43
11. Баффало 44 17 5 21 1 103-115 40
12. Флорида 44 14 10 18 2 94-116 40
13. Кароліна 43 14 9 18 2 76-99 39
14. Вашингтон 44 13 4 26 1 106-138 31
15. Піттсбург 44 11 5 25 3 85-158 30
Західна конференція
І В Н П ПО Ш О
1. Детройт 45 26 4 13 2 146-102 58
2. Ванкувер 44 24 7 11 2 127-99 57
3. Колорадо 42 23 7 10 2 128-94 55
4. Сент-Луїс 41 23 5 12 1 106-96 52
5. Сан-Хосе 43 18 11 10 4 107-94 51
6. Калгарі 41 22 3 13 3 97-82 50
7. Нешвілл 43 20 5 16 2 105-112 47
8. Фінікс 42 16 12 12 2 107-106 46
9. Лос-Анджелес 42 16 8 14 4 110-110 44
10. Даллас 44 18 8 18 0 87-99 44
11. Міннесота 44 15 12 17 0 96-95 42
12. Едмонтон 43 16 7 19 1 107-116 40
13. Анахайм 43 13 7 18 5 90-113 38
14. Чикаго 45 11 7 22 5 93-131 34
15. Коламбус 43 11 6 23 3 83-116 31
ПО — поразки в овертаймі (1 очко)
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Підбивати у футболі наприкінці року підсумки роботи подобається далеко не всім, адже, серед іншого, оцінювати доводиться лише половину зіграного сезону, відтак і оцінки часто носять половинчастий характер. >>
Після перемоги навесні на чемпіонаті світу в дивізіоні IB українська хокейна збірна у серпні-вересні спробувала відібратись на Олімпіаду-2026. >>
Футболіст збірної України Михайло Мудрик, який наразі грає за лондонський Челсі підтвердив, що його проба на допінг виявилася позитивною. >>
Statbet — це спортивний портал, який пропонує не лише актуальні новини, але й глибокий аналіз подій та розширену статистику. >>
Григорій Козловський очолив ФК «Рух» у незвичному хокейному матчі з «Шахтарем». Козловський став MVP матчу, забивши 8 голів >>