Сучасне наше життя влаштоване так, що хоч-не-хоч доведеться повірити, що жодна добра справа не лишається без покарання. Підтвердженням цього парадоксу має стати ситуація навколо Колективного договору між адміністрацією Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украероруху) та профспiлками. Ним встановлено великий перелік додаткових гарантій, пільг та компенсацій, не передбачених традиційним трудовим законодавством, зважаючи на те, що тут працюють диспетчери з управління повітряним рухом, рівень відповідальності, вимоги до фахового рівня і стану здоров’я яких надзвичайно високі.
Головним напрямом програми соціального захисту як складової колективного договору Украероруху і найпершим кроком, що захищає працівника, який не може далі працювати на своїй посаді, є, звісно ж, його подальше працевлаштування. Якщо ж справа стосується людей пенсійного віку, які мусять через обставини припинити працювати, для них в Украерорусі передбачено матеріальний захист.
Деякі спритні особи намагаються зловживати перевагами та пільгами колективного договору. Якщо ти не надто відповідальний працівник та ще й неодноразово притягався до дисциплінарної відповідальності, якщо кортить знайти собі інше місце, про яке кажуть: «нам би де не працювати, аби не працювати» — не лови гав, коли трапиться реорганізація (у великому підприємстві справи не стоять на місці, постійний рух уперед і постійне вдосконалення — запорука успіху). Немає сенсу надміру докладати зусиль, аби добровільно вибирати собі більш відповідальну посаду чи вдосконалюватися. Слід не погоджуватися на жоден із десятка запропонованих адміністрацією підприємства варіантів, та ще й спробувати отримати кругленьку суму при звільненні — десять же посадових окладів. А що при цьому вік «непідходящий», не пенсійний, то це дарма! Треба знайти собі «колегу по духу» з певної когорти правозахисників і таким чином витлумачити умови колективного договору (скажімо, зміни до договору, які зауважують вік працівника і не дають підстав вимагати у підприємства кошти, вважати... доповненням!), щоб у результаті і нашим, і вашим вистачило... Тоді можна почуватися таким собі переможцем на фоні колег, уже колишніх, які сумлінно заробляли ці кошти для підприємства і для держави.
Насправді з реорганізованого наприкінці минулого року підрозділу відмовилися працювати лише два працівники — пани Балинець та Сидоренко, але теоретично таких може знайтися ще не один і не два... Особливо якщо до справи запросити адвоката — того самого, що й у перших. І якщо представників профспілки так само не допускати до розгляду справи в судах, щоб профспілка — одна зі сторін колективного договору, автор змін і доповнень до нього та ініціатор програми соціального захисту — не стала на заваді прийняттю рішень, вигідних одиницям.
Як тепер профспілкам стояти на захисті прав шести тисяч працівників, якщо підприємство рішенням Оболонського районного суду м. Києва змушують виплачувати значні суми тому, кому вони не належать, за рахунок тих, хто продовжує добросовісно працювати? Чому судді нехтують думкою профспілок, які представляють шеститисячний колектив? І змушують погодитися, що, богу дякувати, здоровий 41-річний чоловік, який уже працевлаштувався і навіть має статус держслужбовця, найбільше за всіх потребує соціального захисту.
При такому підході судів до розгляду справ безвідповідальним працівникам буде вигідніше звільнятися з роботи при проведенні будь-яких змін в організації виробництва і праці, наймати «правильних» адвокатів та стягувати з підприємств значні суми за рахунок працівників, які продовжують сумлінно працювати.
Всеукраїнська профспiлка «Федерація профспілок авіадиспетчерів України» привертає увагу громадськості до цієї ситуації, ще раз апелює (відповідного листа направлено до Комітету Верховної Ради з питань правосуддя та Верховного Суду України) до професіоналізму, здорового глузду і совісті високоповажних представників судової влади. Панове! Закон має захищати тих працівників, якi добросовісно працюють, щодня роблять свою важливу і відповідальну справу — забезпечують безпеку повітряного руху.
Богдан КІРИК,
президент ВП «ФПАД України».