Після трагедії на львівській залізниці Партія зелених України була першою політичною силою, що прибула до Буського району та допомогла людям. «Фосфорна» катастрофа має довгостроковий характер, і, на думку зелених, гасінням пожежі проблема не вирішена. Заражені фосфором території становлять серйозну екологічну небезпеку для жителів районів Львівської області. Адже до грунту та в атмосферу потрапили токсичні речовини, що є загрозою для здоров'я людей. Перші дні трагедії були відзначені тим, що людям не повідомили ні про специфіку аварії на залізниці, ні про можливі наслідки. Керівник штабу ПЗУ з ліквідації наслідків техногенної катастрофи Володимир Чернецький відзначив: «З самого початку людей не поінформували про те, що відбувається насправді. Місцеві жителі були розгублені, вони не знали, що треба робити — їхати або залишатися. Відсутність перших і необхідних засобів захисту збільшила проблему. Масово почалися скарги на нудоту, різь в очах, головний біль та загальну слабкість». Упродовж декількох днів штаб ПЗУ доставив мінеральну воду в села Ожидів, Йосипівка, Янгелівка, Закомар’я, Кути, Чишки, Хватів, Брахівка, Соколівка, Заболотці, Висоцьке, Лугове, Малі Переліски, Великі Переліски. Також окремо були привезені медикаменти та додатково передані в села Ражнів, Руда Бродівська, Вовковатиця, Велин. «Ми в обов'язковому порядку забезпечимо необхідними ліками всі районні лікарні й допоможемо Львiвськiй обласній адмiнiстрацiї вивезти дітей в екологічно безпечні регіони», — відзначив Володимир Чернецький.
Інцидент на Львівщині показав, у якій небезпеці перебувають і наскільки не захищені українці. Запевняння влади, що всі показники в нормі, викликали стурбованість у середовищі екологів, що змусило їх звернутися до міжнародної громадськості по допомогу в проведенні якісного екологічного моніторингу. У свою чергу, сама організація усунення наслідків катастрофи теж викликала обурення в середовищі експертів. Зокрема, фахівець з питань ядерної енергетики Микола Карпан вважає дії влади непродуманими: «Вчасно сповістити народ про небезпеку не можуть, як і в 1986 році. Система оповіщення цивільної оборони за допомогою провідного радіо знищена. Оперативні сили МНС виїжджають на місце аварії без необхідної інформації, як на прогулянку, — нічого не знають та нічим не захищені. Евакуювати населення як раніше, з опорою на державний транспорт (авто- й залізничний), уже не доводиться. Тепер великі автопарки здебільшого знищені. Та й вивозити людей нікуди. Приватизація знищила державні пансіонати, готелі, будинки відпочинку й піонерські табори». Експерт упевнений, що заходи з ліквідації наслідків аварії поверхові та показові, розроблені в аварійних центрах «плани порятунку» так і залишаться на папері. «Я вже мовчу про повну технічну безпорадність цих горе-керівників, якщо вони навіть прості заводи з переробки радіоактивних відходів у чорнобильській зоні вже 10 років не можуть побудувати на подаровані Європою гроші. У даній ситуації на кого можна сподіватися? Тільки на себе. Необхідно поєднати зусилля в побудові справжнього громадянського суспільства, та слід починати з реальних дій в екології. Інакше Україну незабаром щільно покриють мертві зони різноманітного походження, між якими будуть снувати чужі, небезпечні, транзитні й з доставкою до нашого порога отруйні вантажі», — переконаний Микола Карпан.
Зелені мають серйозний намір відстоювати правду до кінця, з цього приводу керівник секретаріату Партії зелених України Наталя Коваль відзначила, що ПЗУ готова взяти на себе весь юридичний супровід судових процесів iз відшкодування матеріального й морального збитку потерпілим від аварії на залізниці: «У зв'язку з порушеним правом на безпечне для життя й здоров'я довкілля ми надамо для постраждалих жителів Львівської області юридичну допомогу для того, щоб люди одержали моральну й матеріальну компенсацію за спричинений їм збиток». Партія має великий досвід із захисту прав людини, за останній рік ПЗУ ініціювала й провела більше 600 судових процесів у всіх регіонах країни, які стосуються екологічної безпеки.
Тому можна спрогнозувати, що незабаром жителі Львівщини, які постраждали від фосфорної катастрофи, зможуть одержати хоча б грошову компенсацію. Раніше ПЗУ відкрила розрахунковий рахунок в АКБ «Трансбанк» для залучення коштів на ліквідацію наслідків техногенної катастрофи на Львівщині.
Дарина ЯРЕМЕНКО.