Уже не «другий Чорнобиль»

24.07.2007
Уже не «другий Чорнобиль»

Рятувальники не дають спецi знову пiдпалити цистерни. (Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА.)

Учора мали підняти всі цистерни

      Станом на вчорашній ранок рятувальники підготували до завантаження на залізничну платформу дванадцяту цистерну, яка тиждень тому перекинулася внаслідок техногенної катастрофи під селом Ожидів Буського району на Львівщині. Для підняття цистерн залізничники проклали близько 50 метрів тимчасової колії, по якій до місця НП прибули важкі крани. Також було повністю відновлено ділянку колії на одному з напрямків руху.

      Як розповів «УМ» керівник прес-служби Міністерства з питань надзвичайних ситуацій Ігор Кроль, попри те, що МНСники працюють цілодобово, сам процес підняття цистерн на колії є досить непростим. «Ще напередодні працювати рятувальникам заважав дощ і шквальний вітер, однак роботи не призупинялися ні на хвилину. Тепер знову спека, відтак пожежникам доводиться весь час підтримувати температуру цистерн на певній межі. Адже діжки пошкоджені, тому слід бути обережними, щоб не допустити нового спалаху пожежі», — каже Ігор Кроль.

      Водночас упевненість у тому, що вже протягом вчорашнього дня усі п'ятнадцять цистерн будуть готовими для відправки у Казахстан, висловив голова урядової комісії з ліквідації наслідків аварії, віце-прем'єр-міністр Олександр Кузьмук. За його словами, рятувальники станом на вчора таки встигали завершити підняття залізничних ємностей. Працювати оперативно ліквідаторів підштовхувало і розпорядження Президента, який поставив завдання протягом десяти днів вивезти небезпечні цистерни за межі України, і Львівщини зокрема. «Ми поставили собі за мету, згідно з нашим планом, завантажити всі діжки, — заявив пан Кузьмук. — Це важка робота. При підйомі кожної цистерни відбувається самозаймання того фосфору, який проник у всі елементи кріплення».

      Окрім цього, вчора працівники МНС продовжували знімати шар отруєного грунту та займалися очисткою водойм.

Креатура Ахметова у відставку не піде

      Підтвердив слова віце-прем'єра під час прес-конференції і гендиректор «Укрзалізниці» Володимир Козак. За його словами, вчора рятувальники мали накласти на діжки «спеціальну шкіру», яка мала унеможливити потрапляння всередину кисню і таким чином запобігти повторному загоранню. «Ми розраховуємо до кінця сьогоднішнього дня розпочати транспортування», — зазначив пан Козак учора. Також він запевнив, що маршрут повернення цистерн у Казахстан проходитиме в обхід великих міст, у тому числі Києва, а рухомий склад супроводжуватиме пожежний потяг із рятувальниками.

      Керівник залізничного відомства додав, що Україна намагатиметься «полюбовно» домовитися з казахами про матеріальне відшкодування завданих збитків. «Ми пред'явимо претензію, і якщо казахська сторона компенсує збитки не лише залізниці, а й країні в цілому, без суду, я думаю, що питань щодо цього не виникне», — заявив він.

      Окрім цього, пан Козак — креатура Ріната Ахметова — заявив, що не збирається подавати у відставку в зв'язку з аварією на Львівщині.

У реанімації вже нікого немає

      Учора стало відомо, що у шпиталях Львівської області почала спостерігатися тенденція до зменшення кількості пацієнтів, прийнятих після техногенної аварії зі скаргами на погане самопочуття. За словами керівника прес-служби МНС Ігоря Кроля, мешканці практично перестали звертатися по медичну допомогу. Якщо раніше було госпіталізовано понад 184 особи, то сьогодні кількість виписаних становить більше десятка. Окрім цього, жоден із тих, хто досі перебуває у стаціонарі, не є в реанімаційному відділенні. А ті, хто ще лежить у лiкарні, здебільшого скаржаться на першіння у горлі та головний біль. Відтак їхнє утримання під наглядом медиків можна навіть назвати запобіжним заходом.

      Близько 3 тисяч дітей, які перебували на момент аварії в небезпечній зоні, відправлять на оздоровче лікування в екологічно чисті зони України. Чи не першими зголосилася на цю ініціативу влада Луганської області. До табору «Зоря» Кремінського району цього регіону вже вирушили 60 підлітків. Завдяки коштам, виділеним з обласного бюджету, їх забезпечать поліпшеним харчуванням, медичною та психологічною допомогою.

Рудьковський і «Чорнобиль»

      Остання, схоже, дітям таки знадобиться. Адже, як днями повідомив міністр транспорту Микола Рудьковський, уряд спеціально заявляв про розміри катастрофи, що дорівнюють «другому Чорнобилю», аби перестрахуватися, оскільки фахівці певний час не мали інформації, як нейтралізувати жовтий фосфор. «Фахівці-хіміки не могли дати конкретної відповіді, як нейтралізувати його. Не маючи інформації, яка конкретно доза концентрації є шкідливою для здоров'я людини, і була надана інформація, що це досить небезпечно. Мені здається, що ці дії були правильними», — такими словами транспортний міністр чи то «припечатав», чи підтримав своїх колег з інших відомств у інтерв'ю «5-му каналу».

  • Як сніг на голову!..

    Таких страшних снігопадів о цiй порi року в Україні не було більш як століття, звітує директор «Укргідрометцентру» Микола Кульбіда. У середньому по країні випало за день 40—50 мм опадів. Можливо, надзвичайність ситуації є певною мірою виправданням тієї розгубленості, яку продемонструвала влада, і насамперед у Києві. Дивно, хоч рясних снігопадів синоптики не обіцяють у найближчі дні, але столичний голова міськдержадміністрації Олександр Попов позавчора оголосив, що надзвичайний стан продовжено до п’ятниці. Це означає тільки одне: комунальних ресурсів у Києва вкрай мало, а ще менше — організаційних здiбностей грамотно керувати ними і тими додатковими технічними засобами, які «позичили» на час негоди у Міністерства оборони та Держслужби з надзвичайних ситуацій. Негода підмочила репутацію столичного очільника (втім, якщо вибори мера таки не відбудуться найближчого літа, то про це буде забуто).

    Постає низка запитань і до «Укргідрометцентру», який прогнозував силу опадів удвічі меншу, ніж випало насправді. Утім як би там не було, але на тлі інших регіонів, зокрема західних областей країни, які вже «призвичаїлися» до боротьби з березневими заметами, Київ виглядає просто–таки ганебно.

    Тим часом снігопади припинилися — дають можливість рятувальникам працювати в уже не настільки екстремальних умовах. За даними Держслужби з надзвичайних ситуацій, станом на вчора загалом по країні було розчищено всі дороги державного та обласного значення, поновлено подачу електроенергії у більшість iз близько 600 «відрізаних від світла» населених пунктів. До вчора без електрики залишалося ще 161 село.

    Стихія зіпсувала канікули дітям, адже тільки «на підступах» до Києва рятувальники визволили зі снігового полону п’ять автобусів зі школярами, які їхали до столиці на екскурсію, але, звісно, змушені були повернути додому. Наприклад, два такі автобуси стояли в корці на Житомирській трасі понад 12 годин!

    Сніговії зіпсували і ЗНО майбутнім випускникам. У Міносвіти заспокоюють: учням, які через негоду не змогли дістатися до пунктів пробного тестування, буде виділено інший день. У міністерстві кажуть, що регіональні центри оцінювання якості освіти зв’яжуться з кожним зареєстрованим учасником особисто та повідомлять, коли і де він зможе пройти пробне ЗНО. >>

  • Білий апокаліпсис

    У вихiднi Київ став справжнісінькою декорацією постапокаліптичного фільму. Тут менш ніж за добу випала місячна з лишком кількість опадів. За повідомленнями «Гідрометцентру», такого сніговію не було вже століття. І якщо столична влада не виявила розторопності в боротьбі з попередніми снігопадами, то цей — рекорд століття — вона зустріла, здається, цілковитою бездіяльністю. >>

  • Коли все це розтане...

    Маси снігу, які «осіли» в Україні, швидко не розтануть, заспокоює директор «Укргідрометцентру» Микола Кульбіда. До речі, завдяки такій великій кількості снігу потепління не буде таким відчутним. Стабільне тепло, за прогнозами синоптиків, прийде лише у першій п’ятиденці квітня. А «покращення» наставатиме з 30 березня. «Температура більш–менш суттєво підвищуватиметься, але ми не чекаємо стрімкого зростання температури, — каже пан Кульбіда. — Все–таки це буде повільний процес». >>

  • Лелеки ще принесуть щастя

    «Необізнані» зі штормовими попере­дженнями рятувальників, лелеки повернулися з теплих країв на Прикарпаття, керуючись століттями апробованим графіком, i несподівано для себе опинилися в епіцентрі негоди. На щастя, люди не кинули птахів напризволяще. >>

  • «Небезпека лише додала мені сил»

    Іменний годинник, великий торт у формі футбольного м’яча та почесну грамоту особисто вручив чотирнадцятирічному підлітку з села Токарівка начальник управління МНС у Херсонській області Віталій Кропивницький. Його тезка, дев’ятикласник Віталій Коломієць, ризикуючи життям, зумів витягти з палаючого будинку чотирьох людей: 83–річну бабусю, дво– та трирічного полемінників, а також допоміг вийти 21–річній сестрі. Тепер Віталика номінують на звання «Герой–рятівник року». >>

  • «Нас крутило, немов у м’ясорубці»

    Як повідомили iнтернет–джерела, приблизно опівночі з 31 серпня на 1 вересня під Дніпродзержинськом сталася страшна аварія, внаслідок якої мікроавтобус із людьми тричі перевернувся. Двоє пасажирок загинули.

    Проте, як вдалося з’ясувати автору цих рядків, все сталося не зовсім так. І насамперед — місце аварії «під Дніпродзержинськом» не можна назвати навіть з натяжкою. Біда сталася на шляху з міста Прометея — під віадуком автомагістралі Кривий Ріг — Дніпропетровськ, на яку «Мерседес–спринтер» мав вирулювати, здійснивши лівий поворот. Однак авто у поворот не вписалося і покотилося шкереберть, тричі перевернувшись. >>