Стільникова сінема

10.07.2007

      5 червня в кінотеатрі «Київ» нагороджували переможців першого українського фестивалю мобільного кіно «Коротко про головне». За організацію подібних заходів охоче беруться оператори мобільного зв'язку та виробники мобільних телефонів — для них це чудова реклама.

      Відбір короткометражок для фінального показу тривав з 11 червня про 4 липня у двох номінаціях: професійне та любительське кіно. Взяти участь у фестивалі міг кожен, хто зняв на камеру мультимедійного комп'ютера цікавий та нестандартний сюжет тривалістю до 5 хвилин.

      Любительські записи надсилалися MMS на вказаний номер, потім розміщувалися на сайті DJUICE, а переможця в цій номінації визначали SMS-голосуванням. Професійні ж стрічки потрапляли в руки журі, яке складалося з молодих представників українського кінематографа: актриса Ольга Макєєва (головна героїня Oranglove), Олексій Хорошко (співпродюсер фільму «Штольня»), режисер Андрій Толошний, ведуча Крапка телепрограми «Кіно і Крапка» та голова журі — кінорежисер і кліпмейкер Алан Бадоєв. Професійні фільми-переможці на сайті мобільного оператора пообіцяли викласти невдовзі.

      Переможцями, яких нагороджували перед фінальним показом фільмів, стали Лариса Артюгіна, Юлія Клеом та Любомир Княжич. Гран-прі отримав Михайло Костров із фільмом «Написи».

      — Про фестиваль дізнався випадково, від друзів, вирішили щось зняти. Взагалі ж, «Написи» — це екранізований пост ЖЖ, есе, яке я там колись виклав, — посміхається Михайло Костров.

      Михайло працює на телеканалі «Інтер», вчився свого часу в канадському університеті Ryerson за спеціальністю режисура та операторська майстерність, 5 років грав у театрі «Чорний Квадрат». У 2005 році як оператор-постановник працював над повнометражним фільмом The Poet.

      Михайло Костров отримав мультимедійний комп'ютер Nokia N93i (оператор найкращого любительського фільму нагороджений таким самим подарунком), решта — відзначені дипломами. Усі чотири стрічки-переможці ввійшли до програми короткометражних фільмів Future Shorts Ukraine, які демонструватимуться в кінотеатрах України у вересні — грудні 2007 року. Кращому вболівальнику акції подарували МР3-плеєр.

      — Я оцінювала фільми за двома критеріями, — каже актриса, член журі Ольга Макєєва, — це якість постановки та глибина розкриття смислу фільму, а смисл — це, на мою думку, найважливіше в кіно. Якщо говорити саме про постановку, то мені найбільше сподобалася комедійна стрічка «Клей» — актори чудово зіграли!.. Думаю, що мобільне кіно має великі перспективи, ця галузь не зникне як данина моді, а розвиватиметься й надалі.

      Всього на фестивалі продемонстрували 25 короткометражок. У наступному році компанія DJUICE планує знову провести цей фестиваль «Коротко про головне». Можливо, його призовий фонд збільшиться (для порівняння — в Німеччині призовий фонд подібного фестивалю складає 45 000 євро, головний переможець отримує 15 000 євро).

Лєра ЛАУДА.

 

ДО РЕЧІ

      Мобільне кіно виникло не так давно, але наразі стає все більш популярним у світі. Ще в 2005 році компанія Samsung запустила сайт www.аnyFilms.net, на якому користувачі можуть скачати фільми для перегляду на мобільних, спеціально зняті для проекту режисерами Джоном Киліком та Алексом Меркіном. Там же можна самому змонтувати стрічку з уривків різних фільмів (можливо, близько 11000 варіантів розвитку сюжетних ліній). Один із перших фестивалів мобільних фільмів пройшов ще 2006 року в Китаї, потім — у багатьох країнах Європи.

      Жителі Сингапуру вже кілька років дивляться по мобільних серіали. У всьому світі проводяться конкурси мобільного кіно, а провідні світові кінофестивалі —  німецький Berlinale, американські Tribec і Sundance навіть включили спеціальні конкурси мобільного кіно у свою програму. Фільми, зняті мобільними телефонами, були показані й на цьогорічному українському фестивалі «Молодість».