Сказано — не зав'язано

10.01.2004

      Фіксування ціни та адміністративні домовленості між Кабінетом Міністрів і промисловцями для допомоги селу знову підводять керівництво аграрного блоку уряду. Напередодні Нового року віце-прем'єр Іван Кириленко розкритикував керівників хімічних підприємств за те, що вони виконали грудневий графік постачання мінеральних добрив господарствам лише наполовину. Як повідомляла «УМ», у листопаді Кабмін і «хіміки» домовилися про узгодження дій на ринку міндобрив, зокрема про постачання їх за мінімальними цінами. Наприклад, ту ж саму аміачну селітру заводи зобов'язувалися продавати не дорожче, ніж по 490 гривень за тонну, тобто майже за собівартістю. Тож не дивно, що хімічні підприємства неохоче працюють на таких умовах, оскільки вважають зафіксовані ціни низькими. Як стверджує Кириленко, замість запланованих 100 тисяч тонн добрив вартістю 118 мільйонiв гривень вони відвантажили менше 50 відсотків.

      Цікаво, що й керівники сільгосппідприємств не дуже рвуться їхати за селітрою на українські хімзаводи, особливо якщо шлях неблизький. Знаючи про високі ціни, селяни давно переорієнтувалися на дешевші російські міндобрива. Так, за даними Кабміну, у січні-листопаді цього року аграрії використали 667 тисяч тонн живильних речовин, придбавши на наших підприємствах менше третини — 187 тисяч тонн. Решту — 480 тисяч тонн — становили імпортні добрива.

      Водночас Іван Кириленко не полишає надії капітально  «присадити» селян на вітчизняну селітру. По-перше, у держбюджеті передбачено 140 мільйонів гривень на часткову компенсацію аграріям вартості мінеральних добрив. По-друге, уряд обіцяє «хімікам», які забезпечують село, пільгові ціни на газ. «Нам хотілося б зафіксувати ціну», — каже віце-прем'єр, пояснюючи, що у випадку 20-відсоткового підвищення цін на газ у 2004 році для промислових підприємств виробники міндобрив платитимуть за нинішнім тарифом. Він додав, що присутні на нараді представники Міністерства економіки обіцяли врахувати пропозиції «хіміків» і аграріїв.

      Ну а якщо ці заходи не подіють, то уряд може «прикрити» хімзаводам такий вигідний і привабливий експорт. Від банальної ідеї просто перекрити кордони в Кабміні поки що відмовилися, зате придумали хитрішу схему. «Мінпромполітики і Мінагрополітики будуть надавати дозволи на експорт при виконанні графіка і плану постачань міндобрив селянам», — повідомив Кириленко. Урядовці вірять, що разом узяті їхні старання дадуть результат, тим часом до більшості господарств селітра доходить по 500-550 гривень за тонну, бо тут звикли її купувати не на заводських складах, а з доставкою, у посередників.