На промисловому полігоні в Костянтинівському районі продовжуються роботи, в ході яких знайдені тут радіоактивні відходи планується вивезти вже до кінця року. Як уже повідомляла наша газета, на небезпечну знахідку на цій території Іллічівської сільської ради, що за півкілометра від найближчого населеного пункту, натрапили 17 квітня. Несподіване «відкриття», зроблене фахівцями, не могло не вразити - на окремих ділянках рівень гамма-фону сягав 3000 мікрорентген за годину при нормі всього 25 мікроренгген.
Фахівці, які відтоді опікуються полігоном, провели цілий комлекс робіт і тепер запевняють, що ця територія вже не несе небезпеки для тутешніх жителів. Зокрема, завершено укриття радіоактивної плями спеціальною плівкою і, за результатами регулярного моніторингу довкілля, якихось відхилень від норм не виявлено.
Після дослідження проб зараженого грунту, чим займаються спеціалісти Донецького державного спеціалізованого комбінату об'єднання «Родон», геологи зробили свої висновки про підземні горизонти небезпечної території. «Аби дізнатися глибину залягання джерела радіації, пробурили дев'ять свердловин, - розповідає заступник головного лікаря СЕС Донецької області Лариса Гусєва. - Глибинного забруднення немає, а максимальна глибина залягання небезпечної речовини сягає від п'яти до двадцяти сантиметрів. Тепер на підставі цих даних ми будемо замовляти проект на вивезення звідси радіоактивних відходів».
За словами Лариси Гусєвої, є сподівання, що відходи до кінця року таки вивезуть з Донецької області. Транспортувати їх, швидше за все, будуть до діючих пунктів поховань (найближчі є в Дніпропетровській та Харківській областях) або ж до Чорнобильської зони, на спецпідприємство «Вектор», призначене спеціально для подібних випадків.
Для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на Іллічівському полігоні з обласного резервного фонду виділено 208 тисяч гривень - половина із передбаченої суми. Згадані роботи тут продовжуються паралельно намаганням фахівців виявити причину радіоактивного забруднення території. Поки з'ясувати, хто і коли завіз сюди небезпечні відходи, не вдалося. Як зізнаються фахівці, складно визначити навіть термін забруднення - за попередніми припущеннями, цей процес тут триває не більше року.
У пошуках джерела цезію-137 (на полігоні дав про себе знати саме цей ізотоп) підрозділи тутешнього управління МНС України та санітарні лікарі провели перевірки на території Костянтинівки та найближчих міст, однак поки марно.
«На Костянтинівський полігон промислові відходи за домовленістю звозять з Луганської, Дніпропетровської та Запорізької областей, - розповів журналістам заступник голови Донецької облдержадмінстрації Олександр Третяк. - Тепер дуже важко з'ясувати, звідки завезено. Досі тільки встановлено, що «фонять» відходи металургійного виробництва. Ми перевірили плавильні печі, що були на території Костянтинівки, і в деяких із них справді перевищений гамма-фон. Та це все потребує додаткової перевірки, і там уже працює слідча бригада».
А поки представники обласної влади та фахівці шукають причини радіоактивного забруднення та ліквідовують його наслідки, місцеві зелені реагують на ці намагання по-своєму. Приміром, в екологічно-культурному центрі «Бахмат» упевнені, що після знахідки на Іллічівському полігоні тепер годі й думати про проведення в Донецьку матчів фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в 2012 році. Про це вже заявив лідер «Бахмату» Володимир Березін під час недавнього ток-шоу «Коло запитань», проведеного в обласному центрі за сприяння «Радіо-Ера» та української служби Бі-Бі-Сі.
«Не знаю, як хто, а зелені будуть вимагати відмінити проведення в Донецьку Євро-2012, - чітко означив свою позицію пан Березін. - Ми звернемося до туристів, уболівальників з Європи. Як вони можуть сюди їхати?!..» І навіть запевнив, що, аби попередити про небезпеку, мабуть, доведеться встановлювати попереджувальні плакати типу «Донбас - це страшно!» та «Сюди їхати не можна!».
Присутні на ток-шоу міський голова Донецька Олександр Лук'янченко та голова Донецької облради Анатолій Близнюк, почувши ці наміри зелених, ледь не позеленіли і, зрозуміло, були не в найкращому настрої. Один із них назвав опонента «не патріотом», а інший попередив, що відтепер його не поважає. І ще запевнили, що Донецьк гідно підготується до Євро-2012, попри окремі спроби зробити з регіону чергове опудало для відлякування закордонних гостей.