На відміну від городян, селян прихід справжньої зими зі снігом і заметілями порадував. «Не дивниця, що на Різдво метелиця», — приказували старі люди. Тож не дивуймося ми, а радіймо, бо, за всіма народними прикметами, нинішня погода — на врожай. Щоб спрогнозувати ужинок, знавці спостерігати за небом починали ще на святвечір. Якщо небо зоряне, значить, нестимуться добре кури і вродить горох. Колядники і вечірники, які не побоялися вийти на вулицю у ніч перед Різдвом, напевно, помітили міріади дрібних зірок, так що вищезгадана прикмета про цей рік повинна справдитися. А місячна передріздвяна ніч (не знаю, як у вас, а в нас на Київщині, Сумщині й Житомирщині було ясно, наче вдень) обіцяє, що добре вродять кавуни й дині.
Але це не головне: на Різдво майже всі області України «небесна канцелярія» порадувала снігом. А це, як моя бабця приказувала, до доброго врожаю озимих, такого довгожданого після минулого катастрофічно непшеничного року. Прогнози народних спостерігачів підтверджують і в Кабміні, і в Мінагрополітики. За словами віце-прем'єра Івана Кириленка, майже 5 мільйонів гектарів озимини ввійшли в новий рік у доброму й задовільному стані, тож в уряді сподіваються, що восени господарства намолотять 15 мільйонів тонн пшениці. Це, звичайно, не рекордні позаминулорічні 20, але й не минулорічні 3,8. Та й після адміністративно-природної біди гріх нарікати, треба дякувати, що хоч на третину менше, та все ж посіяли. До речі, нинішні морози, за словами спеціалістів, не повинні завдати особливої шкоди сходам, бо завдяки грудневій погоді озимина увійшла в зиму загартованою, накопичивши достатньо цукрів. Та й старші люди кажуть, що краще Різдво тріскуче, ніж пекуче.
Тож варто продовжувати спостерігати за погодою, — вона вам покаже, якими будуть косовиця і жнива. «Який день на Різдва, такий і на Петра (12 липня. — Авт.), бо як по Різдвові, так і по Петрові», — записав свого часу цікаву прикмету відомий етнолог Вадим Скуратівський. Між іншим, жнива наші діди радили починати у той самий день тижня, на який випало Різдво, — нині це вівторок. А ще сніги із заметілями пророчать, що наступний Новий рік буде сніжним. От тільки не скажу, за яким стилем, старим чи новим, вивели це спостереження наші пращури.