Порядок і клас

08.06.2007

Марко Матераццi у матчi проти Литви був традицiйно жорстким. (Фото РЕЙТЕР.)

Старт другого кола відбіркового турніру Євро-2008 для більшості футболістів континенту припав на останні дні сезону — гравці деяких збірних виходили в середу на поле, вже маючи квитки на курорти. Чи вплинули «відпускні» думки на результати? Принаймні в результатах фаворитів цього не помітно, хоча одна тенденція все ж спостерігалася: сильні обігрували слабких, докладаючи рівно стільки зусиль, скільки потрібно було для перемоги. Зокрема, у матчах групи В, де виступають українці. У середу наші гравці мали можливість, зручно влаштувавшись біля телеекранів, спостерігати за перемогами трьох своїх конкурентів, здобутими «на класі».

Підстави для сподівань на незаплановані втрати очок французами, італійцями та шотландцями були. «Скотти», скажімо, у двох попередніх матчах на Фарерах грали внічию (1:1 та 2:2). Цього ж разу підопічні Макліша дозволили собі розслабитися лише після того, як двічі впродовж чотирьох хвилин реалізували свою безсумнівну перевагу. Мелоні відкрив рахунок зі штрафного, пробивши в кут, який захищала «стінка», а гравець московського «Локомотива» О`Коннор відзначився після навісу. Британці втратили концентрацію лише в перші 20 хвилин другого тайму, коли дозволили фарерцям завдати аж шістьох ударів. Після того, як один з «пострілів» влучив у стійку воріт Гордона, гості «прокинулися» і повернули контроль над грою.

Не змогли підставити українцям плече і друзі з Литви та Грузії. Найближче до цього були господарі поля в Каунасі, бо першими створили два гольові моменти: Жвиргждаускас не дотягнувся до м`яча на дальній стійці (як Єзерський у Парижі), а гарний удар Калонаса «потягнув» Буффон. А за пару хвилин після останнього моменту «Скуадра адзурра» відкрила рахунок — Квальярелла ударом із лівої з 18 метрів забив свій перший гол за збірну. Після цього Станкявічус непогано бив зі штрафного, Калонас виходив сам на сам із голкіпером гостей, але крапку в таймі та в матчі поставив усе той же Фабіо Квальярелла із «Сампдорії». Ще раз довелося пригадати слова Блохіна про «два з половиною склади» збірної Італії, адже Донадоні у двох матчах задіяв 19 футболістів без яких-небудь наслідків для якості гри.

Можливо, Каладзе, Канкава чи Марцваладзе, яким українці значно ближчi, ніж французи, й палали бажанням допомогти побратимам, але в німецького наставника збірної Грузії Клауса Топмеллера свої плани — він невпинно експериментує зі складом, працюючи на перспективу. У підсумку в Осері кавказці прагнули утримати 0:0 узагалі без претензій на контргру. Перемога «трикольорових» завдяки єдиному голу Насрі не повинна вводити в оману, адже гості майже не переходили на чужу половину поля, тож французькому голкіперу Ландро, який замінив травмованого Купе, навіть не довелося демонструвати свою майстерність. Хоч би що казав на початку місяця Раймон Доменек, а «червневе пекло» його підопічні пройшли без втрат, легко і невимушено. Результат — збірна України вже на четвертому місці, і ставку слід робити лише на перемоги над фаворитами в очних зустрічах.

У поєдинках в інших групах за схожими прагматичними сценаріями довели свою зверхність англійці, німці, шведи, данці, румуни, іспанці та болгари. Змусили понервувати своїх прихильників хіба греки, які в Іракліоні виграли в молдован лише завдяки голу Ліберопулоса на 5-й (!) доданій хвилині.

Сенсації ж позавчорашнього ігрового дня подарувала група А. Її лідери — поляки — зазнали несподіваної поразки в Єревані. Вірмени, які раніше вже ставили підніжку українцям, тепер зробили те саме з нашими партнерами по Євро-2012. У підсумку збірна Польщі, успішно зігравши з сербами, португальцями та бельгійцями, привозить другу поразку з Закавказзя і перед складним осіннім календарем має не той гандикап, який планувала.

Фіни в цей день спокійно розібралися удома з бельгійцями — «червоні дияволи» послідовно спускаються на дно континентального футболу. А за збірну Суомі одночасно грали два Єрьоменки — Олексій-батько та Роман-син. Перший — росіянин дніпропетровського походження — і зняв усі питання у матчі, подвоївши рахунок.

Щодо поєдинку в Загребі, то він найбільше сподобався англійцям, адже нічия не дозволила нікому у групі «втекти» від них більше, ніж на відстань однієї перемоги. Даріо Срна на стадіоні «Максимір» зазнав важкої травми вже на 9-й хвилині матчу...

Група А

Вірменія — Польща — 1:0 (Мхітарян, 66)

Фінляндія — Бельгія — 2:0 (Йоганссон, 27; О. Єрьоменко, 71; вилучення: Феллаїні, 52 (Б))

Казахстан — Азербайджан — 1:1 (Балтієв, 53 — Надиров, 30; вилучення: Жалмагамбетов, 44 (К))

Становище команд: Польща — 19 (9 матчів), Португалія, Сербія — 14 (7), Фінляндія — 14 (8), Вірменія — 7 (7), Бельгія — 7 (8), Казахстан — 6 (8), Азербайджан — 5 (8).

Група В

Литва — Італія — 0:2 (Квальярелла, 32, 45)

Фарери — Шотландія — 0:2 (Мелоні, 31; О`Коннор, 35)

Група С

Греція — Молдова — 2:1 (Харістеас, 30; Ліберопулос, 90+5 — Фрунзе, 80)

Норвегія — Угорщина — 4:0 (Іверсен, 22; Браатен, 58; Кар`ю, 60, 79)

Боснія і Герцеговина — Мальта — 1:0 (Муслімович, 6)

Становище команд: Греція — 18 (7), Норвегія, Боснія і Герцеговина — 13 (7), Туреччина — 13 (6), Угорщина — 6 (7), Мальта — 4 (7), Молдова — 2 (7).

Група D

Німеччина — Словаччина — 2:1 (Дуріца, 10 (у свої ворота); Хітцльшпергер, 44 — Метцельдер, 20 (у свої ворота)

Становище команд: Німеччина — 19 (7), Чехія — 14 (7), Ірландія — 13 (7), Словаччина — 9 (9), Уельс — 7 (6), Кіпр — 4 (6), Сан-Марино — 0 (6).

Група Е

Естонія — Англія — 0:3 (Джо Коул, 37; Крауч, 54; Оуен, 62)

Хорватія — Росія — 0:0

Андорра — Ізраїль — 0:2 (Тамуз, 37; Колаутті, 53; нереалізоване пенальті: Х. Санчес, 81 (А))

Становище команд: Хорватія, Ізраїль — 17 (7), Росія — 15 (7), Англія — 14 (7), Македонія — 7 (7), Естонія, Андорра — 0 (0).

Група F

Швеція — Ісландія — 5:0 (Ольбак, 11, 51; Свенссон, 40; Мелльберг, 44; Розенберг, 49)

Латвія — Данія — 0:2 (Роммедаль, 15, 17)

Ліхтенштейн — Іспанія — 0:2 (Вілья, 8, 14; нереалізоване пенальті: Вілья, 90+3 (І)).

Становище команд: Швеція — 15 (6), Іспанія — 15 (7), Півн. Ірландія — 13 (6), Данія — 10 (5), Ісландія, Ліхтенштейн — 4 (7), Латвія — 3 (6).