Виборчі дільниці Грузiї відкрилися о восьмій годині ранку, повідомили учора журналістам у Центрвиборчкомі у Тбілісі, офіційно підтвердивши, що вибори президента Грузії успішно стартували. У списку претендентів на президентство були зареєстровані шість кандидатур, проте один кандидат, лідер націоналістично спрямованого політичного руху «Мдзлевелі» Зураб Келехсашвілі, напередодні відмовився брати участь у виборах, назвавши їх аморальними. Вчинок Келехсашвілі пов'язаний з тим, що безперечним переможцем президентських перегонів де-факто визнано 36-річного Михайла Саакашвілі. Один із західних дипломатів навіть охрестив грузинські вибори забігом одного коня.
Михайло Саакашвілі за останні півтора місяці зміг створити привабливий імідж демократичного реформатора: безкровна «трояндова» революція (щоправда, ідея використання символіки квітів любові належить в.о. президента Ніно Бурджанадзе), згадки про його демарш із посади міністра юстиції через незгоду з політикою Едуарда Шеварднадзе, тихий відхід із політичної арени самого екс-глави. Варто додати до цього постійну присутність Саакашвілі «в ефірі» — саме він був «рупором» опозиційних виступів наприкінці листопада, а пізніше набирав очки у дипломатичних поїздках, зокрема в Україну. Ключовими пунктами його передвиборчої програми є такі привабливі для кожного грузина речі як виведення країни з економічної кризи, об'єднання всіх територій, а також інтеграційний курс на Захід. Не секрет, що Грузія виступає стратегічним партнером західного світу, адже через її територію пролягають шляхи експорту каспійської нафти. Антагоністом Заходу в цьому питанні є Росія, звідки, власне, виходять чутки про американського ставленика Саакашвілі.
Вищеназвана теза добре відома і в нас, позаяк медійні «темники» вимагали трактувати Саакашвілі, який під час напівофіційного візиту в Україну зустрічався з Віктором Ющенком, як праворадикального політика, що здатен лише зруйнувати все надбане його попередником і, до речі, політичним учителем Едуардом Шеварднадзе. Проте всі ці припущення звела нанівець учорашня заява екс-президента Грузії. Після голосування на одному з виборчих округів столиці Едуард Амвросійович повідомив, що віддав свій голос за фаворита президентських перегонів, тобто Міхо Саакашвілі. «Михайло Саакашвілі повинен більше працювати, а менше говорити. Треба залишити популістські гасла, — пожурив він свого учня, але встиг додати, — настав час взятися за роботу», Шеварднадзе фактично благословив Саакашвілі на президентство, що повинно зняти напругу навколо тези про протистояння старої та нової влад.
Відтак інтрига навколо питання, хто переможе у президентських перегонах, не стоїть. Натомість були побоювання щодо явки виборців, оскільки за грузинськими законами проголосувати повинні не менше 50 відсотків електорату. Передбачаючи такий поворот подій, Михайло Саакашвілі у суботу закликав своїх співвітчизників відвернути ризик потопити країну в «хаосі та анархії». Загалом, за повідомленнями прес-служби Центрвиборчкому, на виборчі дільниці Грузії, у тому числі в Аджарію, надіслали близько трьох мільйонів бюлетенів. Поза виборчим процесом залишилися Південна Осетія та Абхазія. Зокрема, офіційний Сухумі відмежувався від дострокових президентських виборів наступною заявою, яку проголосила помічник представника Абхазії в Росії Тетяна Гулія: «Абхазія є суверенною державою і обирає свого президента, вибори якого відбудуться наприкінці 2004 року». Проте додала, що Абхазія буде «вести переговори, якщо захочуть грузинські власті, з будь-якою легітимною владою Грузії».
Тим часом
Учора станом на 15.00 за київським часом РІА «Новости» із посиланням на главу ЦВК Грузії Зураба Чіаберашвілі повідомило, що вибори у Грузії можна вважати такими, що відбулися. За його словами, явка виборців на той час становила один мільйон триста тисяч осіб.