Минулої неділі в Сербії пройшли парламентські вибори, які фактично стали для цієї балканської слов'янської нації вибором між минулим і майбутнім, між старим і новим, між тоталітаризмом і європейською демократією. Явка виборців становила 59 відсотків, це дуже високий показник для охопленої апатією та розчаруванням країни. Найбільше місць у Скупщині (парламенті) здобули радикальні націоналісти, які разом із соціалістами колишнього президента Слободана Мілошевича правили країною у 90-х роках. Більше того, до складу парламенту обрано їхнього лідера Воїслава Шешеля та самого Слободана Мілошевича. Ці двоє «героїв нації» тепер перебувають у Гаазі, де відповідають перед міжнародним трибуналом ООН за скоєні в 90-х роках воєнні злочини. З Гааги їх ніхто до парламенту Сербії не відпустить, тому вибір тих сербів, хто голосував за Слобо та Шешеля, можна вважати символічною комбінацією з трьох пальців Європі, США та міжнародному співтовариству.
За попередніми результатами, що їх подала вчора сербська інформагенція БЕТА після підрахунку 85,5 відсотка голосів виборців, до парламенту потрапили шість партій. Націоналістам із Радикальної партії, які набрали 27,3 відсотка голосів, дістанеться 81 з 250 парламентських місць. Теперішній лідер цієї партії Томіслав Ніколич, який «тимчасово» заступає Шешеля на час його перебування на гаазьких нарах, не приховує ненависті до сусідів Сербії, хорватів та албанців, усі свої виступи закінчує словами: «Хай живе велика Сербія». Остання «новинка» від Ніколича: він також не може ігнорувати настрої суспільства, тому заявив про підтримку вступу його країни до ЄС, але лише як «великої Сербії». Втім переможці будуть змушені надалі перебувати в опозиції, бо інші чотири парламентські партії відмежовуються від радикалів і нізащо не вступлять із ними в коаліцію. А представники Соціалістичної партії, які номером один свого списку виставили Слободана Мілошевича, ледве подолали п'ятивідсотковий бар'єр до Скупщини — набрали 7,6 відсотка голосів і отримали 22 мандати.
З 18 демократичних партій, які впродовж останніх трьох років правили країною, до парламенту потрапила лише найбільша з них — Демократична: 12,7 відсотка голосів (38 місць). Але найбільшою демократичною силою парламенту буде Демократична партія Сербії колишнього президента Югославії Воїслава Коштуніци. Вона набрала 17,6 відсотка голосів виборців і здобула 52 депутатські мандати. Прозахідна ліберальна партія G17 реформатора Міролюба Лабуса набрала 11,5 відсотка голосів і здобула 34 місця. До парламенту також потрапили представники Сербського руху відродження ветерана боротьби з режимом Мілошевича — Вука Драшковича, які набрали 7,8 відсотка голосів (23 мандати).
Націоналісти та соціалісти не мають більшості, а чотири сили демократичного спрямування не можуть знайти спільну мову. Демократи прем'єр-міністра Живковича і демократи Коштуніци пересварилися між собою (не стільки рядові партійці, як їхні лідери). Драшкович взагалі пропонує відновити в Сербії монархію, що відштовхує від нього інші три ліберальні партії. Тому склеїти чотири такі різні демократичні сили буде суперзавданням, але за нього доведеться братися задля добра країни. Сербія більше року не має президента, i якщо демократи не домовляться, то вона на додаток не буде мати ще й парламенту та уряду.