Випускники гімназії №2 міста Біла Церква Київської області, й авторка цих рядків у тому числі, завжди з гордістю кажуть, що навчалися саме тут. Школа була утворена ще в 1864 році, є асоційованим членом Європейської мережі «Шкіл сприяння здоров'ю» і вважається однією з найпрестижніших у місті. А в 2004 році в гімназії №2 було започатковано ще одну цікаву справу — так звані кадетські класи. Автором цієї ідеї був директор гімназії Анатолій Плєшаков, який заручився підтримкою педагогічного колективу та міського клубу офіцерів «Честь».
Хоча заснування кадетських класів — суто місцева ініціатива, педагогічний колектив гімназії, зокрема офіцери-вихователі, тісно співпрацює з Міністерством оборони та Київським військовим ліцеєм імені Богуна.
Сьогодні в гімназії №2 діють чотири кадетські класи: один п'ятий, два шостих і один сьомий. Із хлопцями працюють офіцери-вихователі — підполковники запасу Андрій Демид, Олександр Войтенко, Олександр Казачков та майор запасу Сергій Кирилюк, без самовідданості й ентузіазму яких ідея навряд чи була б втілена в життя.
До кадетського класу на конкурсній основі зараховують хлопчиків, які закінчили чотири класи. Зауважимо, минулого року конкурс був чотири чоловіки на місце (і це ще до виходу серіалу «Кадети» в українському телеефірі!), що досить красномовно свідчить про популярність «кадетського руху» серед білоцерківських школярів та їхніх батьків.
Крім стандартної шкільної програми, кадети Білої Церкви вивчають історію козацького війська й кадетського руху, статут Збройних сил України, додатково займаються стройовою підготовкою, плаванням, фехтуванням, гімнастикою, танцями, шахами, боротьбою, кульовою стрільбою, знайомляться з основами рукопашного бою, грають на духових музичних інструментах. І при цьому повинні демонструвати лише відмінні та добрі знання із загальноосвітніх предметів — у шкільному статуті кадета так і записано, що він не має права отримувати оцінки, нижчі 7 балів.
Найболючішим питанням, звісно, залишається фінансування проекту. Але дирекції гімназії вдалося вибити з міського бюджету ставки для офіцерів-вихователів. Клуб «Честь» знайшов гроші для пошиття форми (і тепер білоцерківські кадети виглядають не менш презентабельно, ніж герої серіалу). За спонсорські гроші закупили меблі для обладнання класів і навіть придбали автобус. По можливості, звісно, допомагають і батьки.
Зацікавленість дітей та підтримка з боку батьків, за словами Анатолія Плєшакова, є найкращим підтвердженням того, що справа ця варта уваги. Зауважимо, концепція патріотичного виховання й раніше була однією з провідних у гімназії. Навчання ж у кадетському класі, на думку педагогів, допомагає виховати з хлопчика не тільки патріота, а й людину, здатну брати на себе тягар відповідальності — в сім'ї, на роботі, в суспільстві.
А як бути з тим, що хлопці в «кадетському корпусі» мають навчатися окремо, без дівчат? У розмові з кореспондентом «УМ» Анатолій Плєшаков нагадує, що ще якихось сто років тому навчання в більшості освітніх закладів було роздільним, і в цьому були свої плюси (згадаймо хоча б, як боготворили представниць прекрасної статі юні герої творів Чехова чи Купріна). Не всі про це знають, але в дореволюційній Росії юнакам, які не навчалися в кадетському корпусі чи юнкерській школі, було досить складно зробити кар'єру на державній службі. Та й сьогодні в багатьох елітних школах Західної Європи хлопці навчаються окремо.
Білоцерківські вчителі-предметники стверджують, що працювати з кадетськими класами — одне задоволення, бо в цей клас потрапляють, як правило, діти активні, із власною точкою зору. І навіть ті хлопці, які раніше мали певні проблеми з дисципліною, стають більш зібраними, примірявши форму кадета.
Коли я запитала кадетів-семикласників, чи збирається хтось із них стати в майбутньому військовим, то почула майже одностайне «так». Звісно, з часом мрія про професію може змінитися, але знання та навички, отримані в шкільному «кадетському корпусі», хлопцям напевно знадобляться у житті. Юнак із гордою поставою, який уміє стріляти, плавати, танцювати, знає історію рідного краю та ще й годинами може розповідати про різні види зброї, погодьтеся, в будь-якій компанії виглядатиме краще, ніж найкращий знавець пивного етикету.
Ірина ЛИСАК.