19 травня у харківському клубі «Апельсин» стартує 12-годинний музично-візуальний марафон. Як відомо, «справжній» «ВДОХ» створили сім років тому в Москві: це був незалежний фестиваль для незалежних музикантів. У 2002 році саме на цьому фесті вперше засвітилися харківські хлопці із 5Nizzа.
Ідея провести «ВДОХ» у Харкові спочатку виникла в музикантів групи «Lюк», яким хотілося зібрати в рідному місті побільше хороших колективів. Паралельно задум фестивалю, але екологічної спрямованості, з'явився в Українській асоціації графічних дизайнерів «4-й блок» (щороку протягом 15 років вони проводять у Харкові міжнародний конкурс екологічного плаката і в такий спосіб намагаються вивести слово «Чорнобиль» із площини політики в царину мистецтва). Фестівські проекти вирішили поєднати. На думку одного з організаторів фестивалю Олега Петровського, культурні люди завжди більше за інших цікавляться тим, що відбувається навколо них. А назва «ВДОХ» справді може стосуватися і музики, і довкілля.
У музичній частині екофесту візьмуть участь харківські 5Nizzа (Sun презентує свій секретний сольний проект), «Lюк», «4.А.Й.К.А», «КОЛО», московські «Трепанга», «Фруктовий кефір», «MISS is BIG», київська «Крихітка Цахес» та інші. Екологічна частина буде представлена відеоекспозиціями плакатів та короткометражних фільмів на екологічну тематику із 46 країн, які будуть проектуватися на сцену. Заплановані також презентації екологічних арт-проектів і велобайкшоу.
На запитання «УМ», чи не повинен екофест, як, скажімо, карпатські «Шешори», відбуватися на «опен-ейрі», гітарист «Lюку» Валентин Панюта відповів, що це занадто просто і занадто... складно: потрібен більший бюджет. Вхід на «ВДОХ» буде платним: спонсорів у фесту немає, тому отримані кошти мають повернути витрачене.
Конферансьє фестивалю традиційно буде Сергій Жадан, правда, віртуальним, позаяк того дня презентуватиме у Польщі свою Anarchy in the UKR. «Напевно, я кричатиму з екрана щось на кшталт «я не бачу ваших рук», — говорить Сергій. — Якщо говорити про екологію, то не йдеться про порожні пляшки з-під пива. Якось так дивно виходить, що в Україні не існує молодіжних екологічних рухів, бо молодь цікавиться або «баблом», або політикою — за «бабло». Хоча екологічні акції, як і релігійні, не можуть давати якісь грандіозні наслідки».