За вікнами ще темно. Цікаво, чи є вода. Ні не гаряча. Такої в Кіровограді немає вже давно і з'явиться вона не раніше президентських виборів. Слава Богу, вода є. Швиденько треба поснідати, вичитати інтерв'ю журналу «PR-менеджер» та ознайомитися з електронною поштою. Автомобіль краще поки що залишити на стоянці...
Дорогою до офісу «Нашої України» зустрічаю багатьох знайомих. Он мигнув фарами директор банку. Саме його установу один з обласних політичних діячів назвав наступною, слідом за банком «Україна», жертвою бездарної політики влади.
Поспішають на лекції студенти педагогічного університету — на ходу запитали, коли ми зробимо їм наступну дискотеку. Хоч би подякували за дві попередні — до Дня студента і до Міжнародного дня боротьби зі СНІДом. Що й казати — молодість... Під офісом чекає жінка. Чоловіка немає, а роботу втратила. Просить допомогти з працевлаштуванням.
Довідка про рівень безробіття
Пропозиція робочої сили переважає попит роботодавців на працівників у 5 разів (серед службовців — у 13 разів, осіб без кваліфікації — в 16 разів). Лави безробітних поповнюються за рахунок сільського населення. І хоча показники працевлаштування на Кіровоградщині за рахунок співпраці служби зайнятості із соціальними партнерами одні з кращих в Україні, проблема безробіття залишається гострою. Підприємства переважно не працюють.
Та допомогти жінці все одно треба. Зателефоную приятелю, який виготовляє меблі, — можливо, візьме до себе.
В офісі зібралися представники партії «Батьківщина», «Нашої України», СПУ та КПУ, об’єднання «За Україну, за Ющенка!», — узгоджуємо останні деталі проведення акції протесту об'єднаної опозиції проти збільшення тарифів на водопостачання та зростання цін на хліб і товари першої необхідності. Починається. Народу зібралося близько 5 тисяч. Невже провладні медіа знову зведуть багатотисячний народний протест до рівня купки невдоволених громадян?!
Мітинг відкрив голова Координаційної ради захисту конституційних прав громадян Віктор Жупаненко. Він добре відомий кіровоградцям своїми телевізійними політичними студіями, які часто залишаються єдиним джерелом правдивої ТВ-інформації в місті. Жупаненко очолив Координаційну раду лише в цьому році, проте і сьогодні йому вдається успішно узгоджувати позиції різних політичних сил, працювати на результат. Рада була створена в січні 2001 року і стала першим об'єднанням опозиційних партій, зареєстрованим в Україні. Сьогодні до неї входять 34 осередки політичних партій та громадських організацій області. Вона брала активну участь в акціях «Україна — без Кучми!», «Повстань, Україно!», за збереження конституційного права на працю, освіту, охорону здоров'я тощо.
Мешканцям інших обласних центрів, при всіх негараздах в їхніх містах, важко зрозуміти, чому Кіровоград — єдиний обласний центр у країні, населення якого протягом майже всіх років незалежності було позбавлено гарячої води. Тепло в батареях підтримується на такому рівні, щоб не перемерзла система. Нині катастрофічна ситуація склалася ще й із постачанням холодної води. Маскуючи свою неспроможність запропонувати компенсуючі механізми погашення заборгованості населення перед водоканалом, міська влада вдалася до підвищення тарифів на воду та водовідведення для мешканців міста. Платили 0,88 грн. за один кубометр води, а тепер — 1,73 грн. Зрозуміло, що саме це спонукало кіровоградців вдатися до масових акцій протесту.
На мітингу виступили колишній «губернатор» області Валерій Кальченко, доктор фізико-математичних наук, керівник обласного осередку Соціалістичної партії Микола Садовий, який представляє опозиційні сили в міській раді, секретар обкому КПУ, професор Віталій Вієвський.
Чому ж підвищення тарифів стало останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння людей і вони вийшли під стіни міськради? На нашу думку, це — протиправні дії КП «Кіровоградводоканал». Порушивши чинне законодавство, було встановлено технологічні нормативи втрат води в розмірі 42%, в які закладено 8% внутрішньобудинкових втрат. Не відповідає закону встановлення однакових для всього населення міста норм споживання води, при яких населення центральної частини міста отримує воду цілодобово, а мешканці віддалених районів — лише 6 годин на добу. КП «Кіровоградводоканал» не мало права нав'язувати послуги з опломбування водопровідного вводу та реєстрації водолічильника, при взятті його на облік, за рахунок абонента.
Слід звернути увагу на аморальність дій місцевої влади. Влітку, коли керівництво міста намагалося протягти через міську Раду рішення про підвищення тарифів, депутати від «Трудової України» обіцяли, що кістьми ляжуть, але не допустять подібного знущання над своїми виборцями. Минуло чотири місяці, і всі вони одностайно проголосували за те, аби підняти плату за воду. Що змінилося за такий короткий час? А тільки те, що «губернатором» замість людини Ганни Антоньєвої стала людина І.Шарова і «трудовики» тепер підминають під себе всіх і вся. Але ж як тоді врятувати простих городян від політиканства депутатів?
Не можна не наголосити і на вкрай непрозорих фінансових схемах діяльності водоканалу. Складається враження, що чим більшими є втрати води, яку подають 180 кілометровим (найдовшим у Європі) водоводом, тим економічно впевненішими стають керівники галузі. Тому слід вимагати проведення незалежного аудиту підприємства.
Ми вимагатимемо повернути громадянам 915 тисяч грн., які були зайве виставлені до сплати у 2001 році за 1213 тис. кубометрів недоданої води. Звичайно, «Наша Україна» підтримує ініціативу соціалістів щодо подання судових позовів на незаконне рішення підняти тарифи на водопостачання. Зрозуміло, вкотре ми закликаємо людей до єдності в боротьбі за наші конституційні права і, перш за все — за право всенародно обирати Президента. Адже це єдине реальне конституційне право, яким сьогодні може скористатися громадянин.
Мій виступ на мітингу як керівника обласного блоку Віктора Ющенка «Наша Україна» сприйняли не так агресивно як раніше. Навіть, навпаки. За останній місяць це вже був третій виступ перед лівою аудиторією. Журналісти обласних медіа помітили виразну зміну настроїв публіки, коли говориш про В.Ющенка або від його імені. На їхню думку, позиція лідера «Нашої України», діяльність фракції «Наша Україна» у Верховній Раді, повсякденна робота блоку в області поступово завойовують симпатії кіровоградців. Ці спостереження провідних кіровоградських журналістів підтверджуються даними соціологічних опитувань.
Соціологічна довідка
Віктор Ющенко вперше став лідером народних симпатій в області (19%), обійшовши Петра Симоненка (17%). Важливим показником в оцінці роботи «нашоукраїнців» Кіровоградщини є зменшення рівня негативного ставлення до блоку В.Ющенка «Наша Україна». Якщо в лютому 2003 він становив 26,4%, то на кінець червня — вже 16%. На сьогодні негативно оцінюють блок лише 14% опитаних мешканців області.
Виступаючі на мітингу не обмежилися критикою «Кіровоградводоканалу». Мова йшла і про ціни на хліб, товари першої необхідності. Про те, у чиїх руках знаходиться хлібопекарська галузь, аптечна мережа, транспорт. З серпня в місті простоюють 14 закуплених у Швеції великих автобусів, а міськвиконком затягує проведення тендеру на догоду власникам маршруток. Зачитали і прийняли резолюцію з конкретними вимогами і пропозиціями до обласної і міської влади. Тепер чекатимемо відповіді. Якщо, взагалі, дочекаємося.
Чи можливо на мітингу вирішити якусь проблему? Питання риторичне і відповідь очевидна. Мітинг — це індикатор громадянських настроїв. Це сигнал владі про наявність якоїсь болячки, яку слід негайно лікувати. Та от чи є бажання у чиновників займатися лікуванням соціально-економічних хвороб, залишається нез'ясованим. І люди це відчувають. Настрої у натовпі були далеко не оптимістичні. Чулися розмови на кшталт: «Знову покричали і розійдемося, а вони як крали, так і крастимуть».
Після мітингу на підсумкову зустріч зібралися лідери опозиційних партій і блоків. Голови обласних осередків СПУ та «Батьківщини» підтримали пропозицію «Нашої України» розпочати спільну підготовку Форумів демократичних сил у кожному місті й районі області. Тепер слід погодити питання з УРП «Собор». Очолює обласну організацію цієї партії Віктор Крюков, колишній офіцер-десантник. Людина рішуча й активна, як і позиція самої партії. Блок В.Ющенка плідно співпрацює з УРП «Собор», і не лише в обласному центрі, а й у районах. У мiстi Олександрія, другому за населенням в області, оргкомітет зі створення громадсько-політичної ради «Нашої України» очолює лідер тамтешнього «Собору» Геннадій Могілей.
Принагідно згадав про Олександрію, бо під'їхала делегація з цього міста: Олена Богоявленська — депутат міської ради, голова міського об'єднання «За Україну, за Ющенка!» та голова міської організації партії «Яблуко» Олег Панібратенко. Вони привезли листи з підписами за збереження права обирати Президента всенародно, а не через парламент. 14 432 олександрійців відповіли «так» на запитання ініціаторів акції «Україні — народного Президента!».
Довідка про акції «Україні — народного Президента!»
Усього на Кіровоградщині вже близько 110 тисяч громадян висловилися на підтримку збереження конституційного права самим обирати керівника держави. Близько тисячі мешканців області виявили бажання працювати у виборчих комісіях або агітаторами під час президентської виборчої кампанії 2004 року.
Зігрівся повністю лише в машині. ...У другій половині дня їдемо з колегами вітати з 50-річним ювілеєм голову Знам'янської районної ради Миколу Стрижака. Відвертий прихильник В.Ющенка на виборах 2002 року так зумів організувати місцевих фермерів, що вони утворили депутатську більшість у райраді. Тепер називають себе «фермерською республікою». Місцева СДПУшна влада спробувала було «наїхати» на Стрижака і його товаришів, але ті вистояли. Тепер почалася економічна блокада — переробні підприємства не приймають продукцію цих фермерських господарств.
Під вечір — ще одна зустріч, з іншим аграрієм, який очолює Комітет підтримки аграрної реформи та обласну організацію «За Україну, за Ющенка!», Віктором Демченком. Його енергією кількість прихильників В.Ющенка за короткий час збільшилася ще на 3 тисячі.
А ще треба підготуватися до суду. Мер міста подав позов до блоку «Наша Україна» з вимогою припинити збирання підписів у наметах, бо це нібито заважає руху пішоходів. Суд обурений подібним безцеремонним втягуванням служителів Феміди у політичні розборки влади з опозицією. Знаю, що закон на нашому боці. Але чи буде суд на боці закону?
(Довідка (від редакції): 12 грудня 2003 року Ленінський районний суд Кіровограда відхилив позов міського голови Кіровограда М.Чигріна до блоку Віктора Ющенка «Наша Україна»).
...Ще одне завдання записано в щоденнику на цей день — поговорити з ректором Педагогічного університету, професором В.Радулом з приводу підготовки до відзначення 25-річчя мого рідного історичного факультету. Серед керівників обласного блоку В.Ющенка «Наша Україна» ще троє — випускники або викладачі істфаку. З факультетом «історично» пов'язані мої заступники: Олександр Баглій, Вадим Мурований, Євген Дементов. Разом з головою місцевих рухівців Анатолієм Ревенком, котрий, до речі, також викладав на історичному факультеті, ми вирішили заснувати іменну стипендію кращому студентові факультету. Такий визначатиметься за підсумками кожної сесії та опитування серед студентів і викладачів факультету. Стипендія у розмірі 100 грн. носитиме ім'я видатного державного діяча, Героя України В’ячеслава Чорновола. В останній день свого життя В'ячеслав Максимович мав зустріч зі студентами та професорсько-викладацьким складом історичного факультету.
Зрозуміло, адміністрація боїться надавати слово для привітання й оголошення конкурсу на здобуття чорноволівської стипендії представникам «Нашої України». Тим більше що передбачається участь в урочистостях «губернатора» області та народного депутата України Ігоря Шарова (також випускника істфаку). Обіцянки надати слово чергуються з проханнями привітати і заснувати в інший час і в іншому місці. Обласна державна адміністрація рекомендує скоротити або перенести урочисту частину з філармонії до учбового класу, аби лише не допустити виступу ющенківців.
Переговорив. І з ректором, і з деканом — Іриною Козир, з якою вчилися разом. Сподіваюся, що здоровий глузд та «історичне» братство візьмуть гору і все відбудеться урочисто й піднесено...
Андрій НІЦОЙ.
Кіровоград.