Таємнича «мукачівська бригада» — знову на перших сторінках чеських газет. Провідні тамтешні агентства повідомили, посилаючись на прес-секретаря поліцейського відомства Бланку Косінову, що слідчим Відділу розкриття організованих злочинів вдалося вирахувати ватажка цієї української злочинної організації, а також двох його чеських спільників, серед яких — жінка майже пенсійного віку. В одних повідомленнях вказується, що затриманому мукачівцю 35 років, у інших — 26, телебачення навіть назвало його ім'я — Михайло Маргітич. Чеські криміналісти звинувачують угруповання у застосуванні фізичної сили з метою пограбування.
Підозрювані бандити у червні цього року заманили двох підприємців з Моравії в маєток на околиці Праги. Побоями змусили обох чоловіків підписати угоди про продаж килимів на загальну вартість 1,7 мільйона чеських крон (350 тисяч доларів США), звичайно, без оплати. У жертв також відібрали мобільні телефони, годинники та золоті вироби. Таким чином злочинці хотіли збагатитись на суму понад 2 мільйони крон. 44-річний чех у цій справі є головним підозрюваним. Він у такий спосіб зводив зі свом колишнім другом рахунки, і покликав на допомогу нашого співгромадянина. За повідомленням поліцейських джерел, затриманий українець зізнався і в інших злочинах, скоєних за допомогою «мукачівської бригади».
Як повідомляє агенція ЧТК, «бригада» на чеській території займалася рекетом, відмиванням брудних грошей через фіктивні фірми, нелегальним працевлаштуванням громадян України.
Також у чеській пресі промайнуло ще одне цікаве повідомлення з приводу українських злочинців. З чеських в'язниць, імовірно, наступного року передадуть на батьківщину небезпечних в'язнів, які є громадянами України. Серед них, наприклад, засуджений на 25 років гвалтівник та вбивця Олександр Кравц.
Екстрадиція засуджених у Чехії українців стала можливою після набуття чинності додаткового протоколу до міжнародного договору про передачу в'язнів, який зазначає, що тих з наших співгромадян, яких буде депортовано після відбуття покарання, можуть перевести в українську в'язницю. Дотепер це було можливим лише у випадку згоди самих засуджених. «Влітку ми обговорювали це питання з українською стороною, яка підтвердила готовність забирати своїх в'язнів», — сказала на прес-конференції працівник чеського Міністерства справедливості Ірена Штатнікова.
Як зазначають чеські правоохоронці, українці є найбільшою групою іноземців у тамтешніх тюрмах. Серед 1730 іноземців, які станом на 11 грудня перебували там за гратами, громадян України було 526, з них 172 — у слідчих ізоляторах, а 307 — відбували покарання. Депортувати планується 165 з них. Однак скільки з цих осіб буде передано в Україну, залежить від результатів переговорів. Чехи вже почали опитування в'язнів і через кілька тижнів будуть готові обговорити з українськими колегами список українців, яких пропонують депортувати.
Олекса ЛІВІНСЬКИЙ