«Ми сьогодні не є незалежними, бо душа держави — це Церква, а вона у неволі», — сказав народний депутат Петро Ющенко на установчому з'їзді громадського об'єднання «За помісну Україну», що відбувся минулої суботи. З'їзд зібрав понад 250 делегатів з усієї держави. Петра Ющенка було обрано головою нової організації.
Релігiєзнавець, доктор філософії Олександр Саган доповів, що, за даними соціологічних опитувань, понад 50 відсотків громадян України виступають за помісність православної церкви. Проти — 10,7 відсотка. Близько 40 відсотків населення, відповідно, уявлення не мають, що то таке — Помісна церква. Цікаво, що 48 відсотків партійців «Регіонів» — за помісність. «Ідея помісності може об'єднати Україну», — вважає Олександр Саган. Він зауважив, що слід відійти від вузького розуміння Церкви як відірваної від усього земного установи — насправді це суспільний інститут, моральний та ідеологічний стрижень, що підтримує людей у часи випробувань.
Завідувач відділу гуманітарної політики Національного інституту стратегічних досліджень, кандидат філософських наук Сергій Здіорук наголосив, що проблема помісності — це питання державної безпеки. УПЦ у складі Московського патріархату має менші права, ніж УРСР у складі Радянського Союзу. При тому що доход МП в Україні — на 1,5 мільярда грн. більший, ніж по Росії. Якщо об'єднаються УПЦ КП, МП і УАПЦ, то в Україні буде 16 тисяч парафій, а у велетенській Росії — всього 12 тисяч.
Ідея нового об'єднання чудова, однак зібрання загалом нагадувало з'їзд політичної партії. Представники областей, налаштовані на конкретну працю, запропонували створити робочу групу з провідних науковців і громадських діячів та розробити програму просвітницької діяльності. «Ідея помісності вистраждана, і ми не повинні розміняти її на політичні проекти, — звернувся до учасників з'їзду Олександр Саган. — Ми маємо надавати громадськості інформацію». А це недільні школи, семінари, фільми і книги (делегації з областей того ж дня отримали по диску з фільмом «На шляху до помісності»). Проте під час презентації відповідного фонду не згадувалося інформування про українське православ'я, натомість лунали найрізноманітніші iдеї щодо використання коштів — навіть медична допомога і гуманітарка постраждалим від стихійних лих.
Духовні особи на збори не прийшли, і захід почався не з молитви (можливо, через переконання, що «молитися мають тільки батюшки»), а в передпокої учасникам і гостям було запропоновано канапки з ковбаскою. Мабуть, за клопотами забули про Великий піст.