Лівія, яка впродовж багатьох останніх років була терористичним пострахом Заходу, буквально на очах перетворюється на «голубку миру». Минулої п'ятниці країна проголосила про свою відмову реалізувати плани виробництва атомної бомби та інших видів зброї масового знищення і, таким чином, стала друго країною світу (після ПАР), яка відмовилася від амбіцій увійти до ядерного клубу. Доречно згадати, що досі єдиною державою, яка мала досить потужний ядерний арсенал і добровільно відмовилася від нього, є Україна.
Позавчора західні дипломати повідомили, що Лівія також погодилася впустити на свою територію інспекторів ООН з роззброєння.
Усі ці несподівані поступки Лівії відкривають шлях до зняття санкцій США та повернення американських нафтових компаній до багатої на нафтові родовища країни, констатує «Рейтер». Лівійський лідер Муаммар Каддафі, який незмінно править країною 34 роки, вирішив змінити курс на 180 градусів і перейти від протистояння із Заходом до співробітництва з ним. Прем'єр-міністр Лівії Шакрі Ганем заявив: «Ми перековуємо мечі на орала, і цей крок повинен бути гідно оцінений іншими країнами, які мають піти нашим шляхом». Ключову роль у «перевихованні» Лівії відіграла Велика Британія. Скороспіла британсько-лівійська дружба просунулася так далеко, що офіційна лівійська інформагенція «Джана» розповсюдила повідомлення, начебто прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер у телефонній розмові «висловив надію та бажання зустрітися з Каддафі для обговорення міжнародних справ». Британська недільна преса натомість стверджує, що голова уряду Британії наразі не планує поїздку до Лівії.
За неофіційною інформацією з джерел у британському уряді та адміністрації Білого дому, на які посилається американська преса, теперішній сенсаційній зміні лінії поведінки Тріполі передували дев'ять місяців важких таємних дипломатичних зусиль. Посланці Каддафі звернулися до Блера з пропозицією провести таємні переговори про можливу нормалізацію відносин ще навесні. Отож четверо високих офіцерів лівійської розвідки побували в Лондоні й провели переговори з офіцерами британської розвідки МІ-6 та американського ЦРУ в одному з джентльмен-клубів. Посланці Каддафі, як пише англійська преса, відразу вразили британських та американських розвідників пропозицією приїхати до Лівії та особисто оглянути всі досі засекречені об'єкти. Лівійці розкрили «у клубі» такі подробиці своїх ядерних програм та розробок бойових газів, про які навіть не здогадувалися західні розвідки. І надали відповідну документацію, яка до цього була вершинами мрій усіх розвідок Заходу. У вересні та жовтні офіцери МІ-6 та ЦРУ побували у Лівії та відвідали десять військових об'єктів і після повернення подали своїм шефам звіт з одним висновком: Лівія дійсно прагне примирення та нормалізації відносин із Заходом.