Колиска для генія

18.12.2003
Колиска для генія

      Казали мені мама, навчені життям, що перша дитина народжується випадково, бо молоді батьки не дотримали правил безпеки, друга — щоб зберегти шлюб. А вже третя — це та, що народжується в любові та згоді, коханому чоловікові на щастя. Вона буває найрозумніша. З цим життєвим жіночим висновком можна не погоджуватися. Для когось перша і єдина дитина — плід щирої любові, і в неї вкладаються всі сили і надії. А дехто не дбає і про своїх багатьох дітей, невідь навіщо й народжених. Але сліди того, що пізніші діти — вдатніші, знаходимо не тільки в казках, де третій син — найрозумніший (хоч і зветься дурнем чи нечупарою). У давніх релігіях вірили, що, звівши юну дівчину та мудрого старого, якщо він, звичайно, ще при чоловічій силі, можна отримати бога. Батькові Конфуція, людини, яка створила систему ідей, яка живе і процвітає вже понад дві тисячі років — конфуціанство, — було 70 років. Чим не бог? Здавна люди підмітили такий закон життя, що від старішого батька — розумніші діти.

      Саме цю закономірність живої системи людства досить простим спершу шляхом виявили дніпропетровські вчені Ігор Алексахін та Олексій Ткаченко. Вони вибрали з великої радянської енциклопедії всіх осіб, імена яких супроводжувались епітетами «великий», «геніальний», «знаменитий» і так далі. Статистичний аналіз біографічних даних видатних представників людства показав, що ймовірність з’яви талантів вищого рівня значно вища у період віку батька від 30 до 50 років. Переважна більшість — близько 80 відсотків — талантів вищого рівня народились від батьків у такому, скажімо, не зовсім молодому віці. Батькові Іоганна Баха, наприклад, було сорок років, Марії Заньковецької — 44, Франкліно Делано Рузвельта — 56 років. Оптимальний же вік відтворення талантів, як показали подальші дослідження  — у межах 35-45 років. У батьків цього віку народжується 40 відсотків талантів вищого рівня. По віку матері такої закономірності не виявлено.

 

Жінка — це мармур

      Чому саме вік батька відіграє таку велику роль? Матері могло бути і шістнадцять, і сорок років. А батькові має бути за тридцять. Якщо чоловікові стільки років, це означає, що він уже достатньо пристосувався до середовища. І цю здатність прилаштуватися він максимально передає потомству.

      Біологічно людство є живою системою, сутністю життєдіяльності якої є циркуляція інформації. І як у біосистеми, у роду людського єдине завдання — вижити у вічно змінюваному світі. Покоління за поколінням дані про навколишній світ «перетравлюються», освоюються і передаються від батька до сина. Власне, життя, з точки зору кібернетики, — це процес сприйняття, збереження, переробки та відтворення інформації.

      Як у кожної системи, біологічно у людства дві характеристики — стабільність і динамічність. Стаціонарність і змінюваність. Відповідно, є два основних канали передачі інформації — жіноча та чоловіча статі. Так от, за стабільність відповідає перший канал — жіноча стать. Чоловіча — за динамічність. Образно кажучи, жінки в цій живій системі — «мармур», тобто канал, що передає інформацію про минулий досвід взаємодії системи з середовищем, а чоловіки — «глина», канал, що передає нащадкам досвід про взаємодію з теперішнім середовищем.

      Жіноча стать несе відповідальність за цілість інформації з минулого, а чоловіча стать має відслідкувати зміни середовища, щоб нове покоління вижило у середовищі, що змінилося. Але чоловіки і страждають від такої своєї ролі першопрохідців. Серед них набагато більше психічно хворих, осіб із різноманітними як фізичними відхиленнями, так і розумовими. Жінки стійкіші. Їх захистила сама природа.

      Зміни по лінії жіночої статі можуть відбутися тільки випадково, як мутації збереженої в жіночому організмі інформації. Лінією чоловічої статті зміни ідуть спрямовано, під впливом середовища існування.

      Саме тому матріархат міг існувати тільки в замкнених суспільствах, де не відбувалося ніяких особливих змін та принципових реформ. Жінки консервативні за визначенням. І тільки представники чоловічої статі додають у систему нову інформацію, в тому числі й ту, яка дозволяє майбутньому потомству боротись із впливами навколишнього середовища. Спокій є відносним, а рух — абсолютним. Тому наш світ — це чоловічий світ. І на землі панує патріархат.

Рідна мати моя, ти ночей недоспала...

      Це не означає, що мама не впливає на формування таланту нащадка. Навпаки, своєму синові вона може передати ту генетичну інформацію, яка дійшла з глибини віків. Якщо батько матері дитини мав чимало років, коли її зачав, то ця генетична інформація теж перейде до сина і вплине на його здібності. Хтозна, чи можна передати синові у спадок уміння, наприклад, вирізати по дереву. Але такі психологічні характеристики, як вербальне розуміння, просторове сприйняття, мовні, музичні та математичні здібності, темперамент та рівень емоційності, залежать тією чи іншою мірою від генетичного фактора. А ще такі властивості людини, як сила, чутливість, лабільність, тобто нестійкість організму щод змін зовнішнього та внутрішнього середовища нервової системи.

      Саме у матері, як у фокусі, концентруються головні якості, по крихтах зібрані поколіннями батьків по материнській лінії. Тому жінки несуть нащадкам безцінний скарб інформації про життєвий досвід попередніх поколінь.

      Не менша роль жінки й у виборі партнера, який забезпечить її нащадку достатній рівень виживання у конкретному середовищі. Обирає завжди жінка. Такий ще один «капкан» природи. Бо якщо у чоловіка шансів продовжити власний рід стільки, скільки є сперматозоїдів, то у жінки шанс — один на дев’ять місяців. Вона вибирає набагато старанніше. Від того, якого чоловіка вона обере, залежатиме виживання людського роду. Яким якостям в обранці віддасть перевагу? Вибере бідного і здорового чи багатого і хворого? Інтелектуала чи вправного майстра з сантехніки? Пасіонарія чи конформіста?

      Треба пам’ятати й про те, що жінка має значно менше часу на роздуми, аніж чоловік. Звісно, і чоловіка можуть підстрелити на війні, але, за біологічними законами, ніщо не заважає йому продовжувати свій рід до самої старості. Для жінок старість настає блискавично швидко. Критичний вік матері, коли різко зростає ймовірність  народження дітей з серйозними порушеннями психіки, — це 35 років. Забруднення атмосфери досягли такого рівня, особливо у великих містах, що до настання цього віку жінкам треба завершувати «програму» народження дітей. Після 35 років ймовірність появи дітей з відхиленнями у структурі хромосом зростає у 3-4 рази у порівнянні з віком 34-35 років.

      В організмі людини, як чоловіка, так і жінки, немає нічого зайвого, що б там не казали скептики. Статистично підмічена вченими закономірність щодо впливу віку батька на талановитість нащадка також пов’язана і з біологічними особливостями чоловічої та жіночої статей.

      Жінка, як вказано вище, являє собою канал інформації першого порядку. Її вище завдання в системі для виживання виду — передати непошкодженим, так би мовити, архів даних від попередніх поколінь. Що ж ми бачимо біологічно в будові такого прекрасного та оспівуваного поетами всіх часів та народів жіночого тіла?

      Жіночі статеві клітини, що зберігаються в організмі матері, утворюються одночасно з його формуванням у період внутріутробного розвитку. Яйцеклітини, відповідно, будуються тільки на основі інформації, отриманої від предків. Подальший розвиток жіночого організму не передбачає оновлення статевих клітин. Після настання статевої зрілості, коли організм жінки набуває здатності до материнства, яйцеклітини почергово добуваються зі свого схову і регулярно доставляються до місця, в якому може відбутися запліднення. Підкреслимо, що нових яйцеклітин протягом життя жіночої особини не утворюється.

      При розвитку ж чоловічого організму довгий час узагалі не утворюється статевих клітин. Формується тільки апарат для їх виробництва. Він починає функціонувати та виробляти статеві клітини тільки після того, як чоловічий організм отримає свій власний, хоча б мінімальний досвід, що приходиться на один сонячний цикл активності (12 років). Виробництво чоловічих статевих клітин ведеться потім протягом усього життя, і вони, таким чином, постійно оновлюються.

      Ця принципова відмінність — не випадкова, а відпрацьована природою задля виживання виду. Непорушеною залишається інформація, що передається від предків у жіночому організмі, і при цьому свіжа інформація про сучасну взаємодію із середовищем надходить через чоловіків.

Хай буде чоловік — спартанець

      Виявляється, не було дурних і в стародавній Спарті — державі, яка по всій Ойкумені, тобто відомому тодішнім грекам світу, славилася своїми непереможними воїнами та хитромудрими воєначальниками, чоловікам забороняли одружуватись до 35 років. І діти Спарти були найгарнішими, найрозумнішими і найкмітливішими, як про те свідчать численні античні джерела. А чому? Та тому, що їх народжували вже немолоді батьки. Звичайно, що багато додавалося і виховання — у Спарті в шість років хлопців віднімали у матерів і передавали групами на виховання досвідченим воїнам. Це теж загартовувало молоде покоління.

Чи не затісні джинси чоловікам

      Суто зовнішні ознаки статі є прямим наслідком різних призначень чоловіка та жінки. Тіло жінки побудоване так, щоб якнайнадійніше захистити безцінну інформацію, закодовану у яйцеклітинах. Шари кісток, м’язів та жиру забезпечують, по можливості, стабільні, стаціонарні умови збереження яйцеклітин. Апарат відтворення захований у глибині жіночого тіла.

      А де міститься апарат відтворення чоловіка? Поза тілом. Здавалося б, парадокс. Що-що, а статевий апарат природа мала б захистити надійно. На ділі — протилежне. Природа діє не в інтересах конкретної особини, а в інтересах роду, пристосовуючи його до середовища. Відбір життєздатного потомства починається вже на рівні сперми. На неї впливає температура середовища, тиск, вологість, кислотність, радіація, електромагнітні та інші поля тощо. Так природа стимулює життєдіяльність найбільш пристосованих до даного середовища і пригнічує слабких та малопридатних для цих конкретних умов особин.

      Цей відбір проводиться і після народження. Як правило, новонароджених хлопчиків більше, нiж дівчаток. Тягар виконання закону відбору пристосованих несе чоловіча стать. Саме тому хлопчиків гине більше. І вони більші плаксії, хоч як це заперечуватимуть представники сильної статі. Але саме вони є тим каналом, через який надходить у систему свіжа інформація.

      Цю інформацію тільки чоловік може передати своїм дітям. І чим більший його вік, тим «мудріші» його клітини, які стають основою нового життя. Дитина, що народжується, вже матиме сили та змогу боротися з ворожим світом далі, маючи більшу точність мозку, більшу відповідність тим біоритмам, які панують у теперішньому світі.

      Тому і виходить, що пізні діти, радість немолодих батьків, перемагають решту юні на всеукраїнських олімпіадах, змалечку знають роки життя українських гетьманів  та вражають своїми здібностями поважні комісії з райвно... Але діти — Божий дар. У сфері людських стосунків важко щось запланувати й передбачити. І якщо навіть узяти відкриту дніпропетровськими вченими закономірність за правило й спробувати виростити у своїй колисці справжнього генія, ніколи не можеш бути впевненим у позитивному перебігу подібного експерименту... Природа ніколи не відкриває всі свої таємниці, і в цьому її принада і чари.

  • Пігулка не допоможе…

    Протистояння навколо можливої ліквідації Вінницького обласного протитуберкульозного диспансеру №2 відбувається у кількамісячному вимірі. Працівники диспансеру просять передати з обласної комунальної власності у міську цілісний майновий комплекс, щоб і майно, і приміщення залишились на місці, а колектив працював там і надалі. Вони згодні на реорганізацію чи оптимізацію, аби лише тубдиспансер не ліквідували. >>

  • Не лікують, а вбивають

    До 30% антибіотиків орального застосування продаються у США за неправильно виписаними рецептами. Помилкова діагностика на невідповідний рецепт на антибіотики є головною причиною виникнення резистентної стійкості мікроорганізмів на антибіотики, випливає з дослідження, результати якого подані в «Журналі Американської медичної асоціації» (Journal of the American Medical Association). >>

  • Чіпкий, як кліщ

    Кліщі вже прокинулися, активізувалися і готові атакувати. Під прицілом їхніх укусів — не лише любителі влаштовувати пікніки в лісі, а й ті, хто звик просто прогулюватися в міському парку чи сквері. Лікарі звертаються увагу, що з кожним роком кількість людей, яких покусали кліщі в місті, зростає. >>

  • Смертельний бізнес

    «Хворіти сьогодні особливо дорого, навіть не враховуючи вартості ліків, на звичайний похід у поліклініку зараз потрібно викласти мінімум 300 гривень», — такими враженнями діляться між собою українці в бесідах те-а-тет, такими повідомленнями нині завантажена чи не вся інтернет-мережа. >>

  • Провал операції, або Як вижити в котлі медреформи?

    Улюблений вітчизняний спосіб заговорити тему: спростовувати неіснуюче або почати планувати давно існуюче. Триває п’ятий рік експерименту з реформи охорони здоров’я у пілотних регіонах країни: на Вінниччині, Дніпропетровщині, Донецькій області (там зараз не на часі) та Києві. І що ж маємо реально? >>