Циклон, вітер швидкістю до 120 кілометрів за годину та різке похолодання, що навідалися на південно-східне узбережжя Індії, забрали вчора життя 50 людей. Більшість людей загинула від переохолодження. Циклон також руйнував будинки, виривав із корінням дерева та нищив бананові сади, які годують місцевих мешканців. Влітку в Індії від нестерпної спеки загинули 1500 осіб.
Швейцарська страхова компанія «Свісс Ко» оприлюднила позавчора звіт стосовно стихійних катаклізмів, як природних, так і спричинених діяльністю людини, та завданих ними збитків. Упродовж 2003 року стихія забрала життя приблизно 20 тис. осіб та спричинила матеріальні збитки на суму 65 млрд. доларів. Найбільшою трагедією цього року був травневий землетрус в Алжирі, під час якого загинули більше 2,2 тис. осіб, а найбільших матеріальних збитків завдали пожежі лісів та урагани на території США.
Також позавчора в Женеві презентувала свій щорічний звіт Світова метеорологічна організація (СМО). 2003 рік був третім поспіль спекотним роком iз середніми температурами, що перевищували середні температури впродовж всього ХХ століття. «Глобальне потепління прискорило свої темпи», — зробив висновок заступник генерального секретаря СМО Мішель Жарро. Інструментальні заміри температури поверхні нашої планети проводять із 1861 року. За норму, тобто точку відліку, метеорологи прийняли середні температури впродовж 1961—1990 років. Пересічна температура планети цього року перевищила норму на 0,45 градуса Цельсія, минулого року — на 0,48 градуса. З останніх років найспекотнішим був 1998 — перевищення норми на 0,55 градуса. Починаючи з 1976 року температура планети збільшувалася втричі більшими темпами, ніж за попередні 100 років. На північній півкулі 90-ті роки були найтеплішою декадою, а 1998 рік — найтеплішим роком за останнє тисячоліття. Цьогорічне літо в Європі було найспекотнішим за всю історію метеорологічних замірів. У той же час, на півночі Китаю та Японії спостерігалися найбільші холоди. В Африці випало найбільше за останні 70 років дощів. А в лютому в США спостерігався найтовщий за увесь час замірів сніговий покрив.
Цього року було більше норми ураганів, тайфунів та тропічних циклонів, особливо в районі Атлантичного океану (16 у порівнянні з 9,8 за період 1944—1996 років). Науковці передбачають, що потепління спричинить у наступні роки ще більшу кількість природних аномалій та екстремальних явищ. Цьогорічні матеріальні збитки від них у розмірі 65 млрд. доларів не є рекордними у порівнянні з 1999 роком, коли природа «набешкетувала» на 100 млрд. доларів.