Німецьке кіно дедалі активніше звертається до тоталітарного минулого країни — як комуністичного, так і нацистського. Наприкінці минулого року «УМ» розповідала про останній німецький кінохіт «Життя інших» — історію офіцера спецслужб «Штазі». У фільмі «Падіння», який вийшов на екрани Німеччини 2004 року, автори показали «людське обличчя» Гітлера, а вчора в прокаті з'явилася й перша німецька кінокомедія про нацистського лідера під назвою «Мій фюрер: повністю правдива правда про Адольфа Гітлера».
Німецький тижневик «Шпігель» пише з цього приводу: нова хвиля фільмів про Гітлера демонструє потребу показати фюрера звичайною маленькою людиною, яку глядачам легше зрозуміти. «Останній і найнадійніший спосіб розбити міф про великого фюрера — висміяти його», — роблять висновок журналісти.
Попередня прем'єра фільму «Мій фюрер» для кінокритиків та обраної публіки відбулася в місті Ессен. Тисяча перших глядачів стрічки після сеансу влаштувала овацію творцям. Після показу режисер Дані Леві сказав: «Я просто повинен був зробити цей фільм. Нацисти були також людьми, тому в моєму фільмі я показую людей, а не маріонеток. Ми, німці, маємо до себе більше іронії, ніж вважають за кордоном». Режисер вважає свою стрічку «різновидом терапії».
Собака, який каже «Хайль!»
Події фільму розгортаються в грудні 1944 року. Фюрера (його роль виконує актор Хельге Шнайдер) представлено депресивним невротиком та наркоманом, який грається іграшковими крейсерами у ванні, одягає свою вівчарку Блонді у форму СС та вчить її піднімати лапу на привітання «Хайль Гітлер!». І це — в час, коли Берлін зазнає бомбардувань, а фюрер повинен виступити перед своїм народом із довгоочікуваною новорічною промовою та підняти його дух. Оскільки Адольф уже не здатен на таке, міністр пропаганди Йозеф Геббельс (Сильвестер Грот) знаходить у концтаборі єврейського артиста Грюнбаума — саме він навчав фюрера акторської майстерності на початку його політичної кар'єри. Цю роль виконує Ульріх Мюхе, якого минулого року визнали кращим європейським актором за роботу у фільмі «Життя інших».
Геббельс прагне вбити відразу двох зайців: щоб до фюрера повернулася затята ненависть до євреїв та щоб актор повернув Гітлерові вміння брехати людям так, аби вони йому вірили. Натомість Адольф Грюнбаум вирішує скористатися з нагоди та познущатися з нацистського лідера, змушуючи його повзати на животі чи гавкати по-собачому.
«На війну й навіть Голокост варто дивитися під іншими ракурсами»
Дані Леві, режисер-постановник та сценарист цієї комедії, народився 1957 року в швейцарському місті Базель, куди його мати втекла від нацистських переслідувань. Повернувшись до Німеччини, Леві зняв 11 фільмів разом із подругою Марією Шредер, а в 1994 році спільно з іншим відомим німецьким кінорежисером Томом Тиквером («Біжи, Лоло, біжи», «Парфумер») створив власну кінокомпанію X Filme Creative Pool.
Минулого року Дані Леві зняв фільм «Йди за Цукером» — також комедію, в якій розповідається про двох єврейських братів, котрих розділила Берлінська стіна. Ця стрічка минулого року зібрала більшість німецьких кінонагород.
Звичайно, режисера за такі жарти можна було б звинуватити в антисемітизмі, якби він сам не був євреєм. Дані Леві наполягає: комедійний жанр та сатира є найкращими засобами для розуміння того, як Гітлер користувався підтримкою звичайних німців. Режисер пояснює в інтерв'ю агенції «Ассошіейтед пресс»: «Я вважаю, що дуже важливо подавати старі теми — чи то йдеться про Голокост, чи про нацизм, — у новому, неочікуваному ракурсі. Нескінченне повторювання реалістичних картин із цього приводу викликає в нас втому та лінь, ми вже не сприймаємо їх і не вчимося чомусь новому».
Дані Леві вважає, що нацистських лідерів «поставили на п'єдестал» кінодокументалісти. «Настав час зняти його звідти», — говорить режисер. І зробити це можна через сміх. Здається, його ідею зрозуміли, бо муніципалітети Берліна та Бранденбурга виділили 500 тис. євро на фінансування зйомок цієї стрічки.
Перші відгуки кінокритиків неоднозначні — багато хто вважає, що стрічка не виконала поставленого завдання і не розбила міф Гітлера. Хоча, приміром, провідна німецька інформагенція ДПА підходить до оцінки простіше і вважає фільм просто смішним.
Більше про стрічку «Мій фюрер» можна дізнатися на її офіційному сайті
www.meinfuehrer-derfilm.de.