Тривають дискусії стосовно того, чиє правосуддя повинне оцінити і покарати злочини колишнього іракського диктатора Саддама Хусейна, якого заарештували у суботу поблизу іракського міста Тікріт. І наскільки суворою може бути кара. Теперішній голова Правлячої ради Іраку Абдель Азіз Аль-Хакім висловлюється за смертну кару для Саддама. У населення Іраку — повний діапазон думок: від смертної кари для диктатора до вимог його повернення до влади. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан висловився проти винесення смертного вироку Саддаму та наголосив, що майбутній суд над колишнім іракським лідером має відбуватися за міжнародними нормами і стандартами. Аннан також запропонував допомогу ООН у правових питаннях. Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив, що до Саддама повинні ставитися як до військовополоненого, і наполягає на зустрічі.
Американці наразі відмовляються оприлюднити місце знаходження в'язня. За одними повідомленнями, він перебуває на американській військовій базі в районі аеропорту Багдада, за іншими — на американському авіаносці в Індійському океані. Інформація телеканалу Сі-Ен-Ен про те, що Саддама перевезли на військову базу США в Катарі, відразу ж було спростованa Правлячою радою Іраку.
Президент США Джордж Буш запевнив, що США будуть співпрацювати з іракцями у справі суду над Хусейном, та наголосив на публічності процесу над іракським диктатором. Велика Британія заявила вустами голови МЗС Джека Стро, що «не відіграватиме жодної ролі» у процесі Саддама, результатом якої може бути його страта. У Великій Британії смертна кара була відмінена ще 40 років тому. Президент Польщі Олександр Кваснєвський заявив: «Це повинен бути повністю цивілізований процес, і я є рішучим прихильником проведення суду в Іраку. Це мало б істотне значення для самих іракців, для їх розрахунку з минулим та розбудови умов для нової історії Іраку». Кваснєвський вважає, що процес над Саддамом має стати серйозним попередженням для всіх диктаторів світу, які думають, що їхня влада буде тривати вічно і що їм вдасться уникнути суду своїх народів. Заступник голови МЗС Росії Юрій Федотов заявив, що право вирішувати долю Саддама має лише іракський народ після повної відбудови державності Іраку.
Саддам також буде відповідати за кривдy, якої він завдав іншим народам. Уряд Ірану повідомив, що готує акт звинувачення проти колишнього президента Іраку за його роль у кривавій ірано-іракській війні 1980-88 років і має намір внести його до довільного міжнародного суду, який буде розглядати його справу. Сполучені Штати також залишають за собою право висунення звинувачень проти Хусейна, заявив Держдепартамент США. Хоча його високий представник і не уточнив, чи ці звинувачення будуть стосуватися спроби організації замаху 1993 року на життя президента США Джорджа Буша-старшого. Свій акт звинувачення проти Саддама внесе також Ізраїль, який зазнав обстрілу своєї території іракськими ракетами типу «Скад» під час війни у Перській затоці 1991 року.
Також з'явився перший бажаючий захищати Саддама Хусейна. Французький правник Жак Берже, який вславився захистом у судах найвідоміших злочинців світу, прагне представляти інтереси Саддама під час його процесу. Берже виступав у судах адвокатом гітлерівського воєнного злочинця Клауса Барбі, міжнародного терориста Карлоса на прізвисько «Шакал» та багатьох інших «знаменитостей». Французький правник заявив, що до Саддама варто застосувати принцип презумпції невинності й що утримування американцями в'язня у невідомому місці вже є порушенням міжнародних угод та конвенцій. Берже наголосив, що під час судового процесу над Саддамом можуть спливти звинувачення проти лідерів Заходу, які свого часу його підтримували. Правник іронічно зауважив: «Якщо його будуть судити як парію, то захист має повне право нагадати, що цей парія свого часу був приятелем голів усіх країн Заходу. І не лише приятелем, а й союзником».