Найближчими днями західний світ відзначатиме Різдво. Це свято, яке має казковий настрій і потребує найкращих історій на кіноекрані, бо саме присвячене найсокровеннішій історії — народженню Ісуса. Першого грудня на екрани більшості християнських країн вийшла стрічка «Народження Христа» (The Nativity Story). В українських кінотеатрах вона з'явиться з невиправданим та незрозумілим запізненням — лише 22 лютого.
Картина є першою в історії світового кіно (якщо не враховувати двох телефільмів про Івана Павла ІІ), яка мала прем'єрний показ у Ватикані. Папа Бенедикт XVI отримав офіційне запрошення на прем'єру 27 листопада, але відхилив його. Офіційно — з огляду на те, що наступного дня він відбував з візитом до Туреччини. Неофіційно — католицька церква була невдоволена, що 16-річна виконавиця головної ролі Діви Марії завагітніла, не перебуваючи в шлюбі.
Христа знайшли в кукурудзі?
— Фільм розповідає про події, які передували народженню Христа: подорож Марії та Йосипа, чудесне зачаття та власне народження дитяти у Вифлеємі. Майк Річ почав писати сценарій рівно за рік до прем'єри — 1 грудня 2005 року; зйомки фільму з бюджетом 35 млн. доларів відбувалися в Марокко та Італії. Стрічка, зрежисована Кетрін Хардвік, вийшла в американський прокат на 3083 екранах і впродовж першого уїк-енду зібрала 8 мільйонів доларів.
З цікавих моментів стосовно зйомок фільму можна відзначити, що акторський склад був навчений користуватися всіма інструментами, які були у вжитку дві тисячі років тому, а також пресувати оливи і виноград, випікати хліб, доїти кіз та робити сир.
Попри намагання надати картині максимальної історичної автентичності, у фільмі є кілька помилок, як прикрих, так і кумедних. В одній зі сцен глядачі бачать поблизу Назарета кукурудзяне поле. Кукурудза була завезена з Америки в Європу та на Близький Схід лише в XV столітті. В іншій сцені цар Ірод пiдіймається на стіну фортеці в Єрусалимі, і перед глядачами відкривається велика панорама міста.
В іншій сцені Ірод знову підіймається на це ж місце — глядачі бачать лише небо, бо художники-декоратори забули виставити намальовану панораму Єрусалима.
За змістом фільм цілком відповідає біблійним канонам, але й має свої особливості у порівнянні з екранізаціями інших біблійних історій. Передусім варто відзначити інтернаціональний акторський склад: виконавці походять із Нової Зеландії, Гватемали, Тринідаду, Камеруну, Ірландії, США, а один із них навіть із самого Назарета, як і Ісус. Виконавиця ролі Єлизавети — арабська акторка Шохре Агдашлу — є... мусульманкою за віросповіданням. 26-річний гватемальський актор-дебютант Оскар Ісаак є наймолодшим з усіх екранних Йосипів. Те саме можна сказати і про виконавицю ролі Діви Марії — 16-річну новозеландку Кішу Касл-Х'юз. Про цю актрису і піде мова.
Кар'єра верхи на киті
Кіша Касл-Х'юз народилася 24 березня 1990 року в містечку Доннібрук на заході Австралії, але ще дитиною переїхала з батьками до Нової Зеландії, в передмістя Окленда. З шести років вивчала танці племені маорі та мріяла стати акторкою, її кумиром була Джулія Робертс. Мрії збуваються. Хоча Кіша не відвідувала жодної акторської школи, навіть не виступала в шкільних виставах, але саме її обрали з-поміж 10 тисяч новозеландських дівчаток, які претендували на виконання головної ролі у фільмі «Осідлавши кита» (2002). Історія дівчинки Пайкеї, котра подружилася з велетенським китом і завдяки цьому переконала співплемінників, що саме вона є спадкоємицею легендарної чаклунки, сподобалася кінокритикам і публіці всього світу. Кіша стала наймолодшою жінкою в історії американських «оскарів», яка номінувалася в категорії «Краща акторка в головній ролі».
2004 року Кіша знялася в невеликій ролі королеви Набу у фільмі Джорджа Лукаса «Зоряні війни: Помста Сітхів». Роль Божої Матері є лише третім втіленням Касл-Х'юз у кіно. За іронією долі, 16-річна Кіша вже була вагітною на час зйомок фільму «Народження Христа». Вона та її 19-річний приятель Бредні Халл очікують народження дитини у січні. З огляду на вагітність, акторка не змогла взяти участь у прем'єрі фільму в Ватикані та відмовляється давати розгорнуті інтерв'ю з приводу її останньої ролі. Тому обмежимося більш ранніми інтерв'ю Кіші з інтернет-сайтів Бі-Бі-Сі, журналу «Піпл» та Австралійської телерадіомовної корпорації.
— Ти дуже схожа на свою героїню з фільму «Осідлавши кита»...
— Так, я вважаю, що ми обидві обдаровані силою волі та є незалежними. Моїй екранній героїні також було 11 років, але вона вже цілком усвідомлювала, ким є і ким хоче стати. Мені також подобається бути зразком для інших дівчат.
— Чому ти обрала акторську професію ще в дитинстві?
— Я завжди хотіла грати, але не стільки для самої гри, а через те, що всі ці екранні леді одягаються в такі чудові вбрання. Мені дуже подобалася елегантна Джулія Робертс, також Холлі Беррі...
— А тобі доводилося особисто зустрічатися та спілкуватися з великими зірками?
— Під час кінофестивалю в Санденсі (форум незалежного кіно в США. — Авт.) я познайомилася з Дастіном Хоффманом, який був просто фантастичним. Йому сподобався мій фільм, і він зізнався, що плакав під час його перегляду. Я також спілкувалася з Анною Пакін, що було дуже мило, оскільки мене весь час порівнюють із нею (Пакін номінувалася на «Оскара» як акторка другого плану у фільмі «Піаніно» у віці восьми років. — Авт.).
— А як ти почувалася на церемонії вручення «Оскарів»?
— Я навіть ущипнула себе, щоб переконатися, що це не сон. «Оскари» такі велетенські. Але я не була засоромлена чи затиснута. Просто бракує слів пояснити всі відчуття. Це як... це як абсолютно щось неймовірне.
— Чи твої перші успіхи означають, що акторство стане твоїм фахом?
— Певне, ні, бо це дуже важка праця. Я хочу здобути фах вчительки технічних дисциплін. Мої друзі дуже здивовані і запитують мене, чому я хочу стати вчителькою, а я відповідаю, що це дуже хороша професія. Окрім того, в школі у мене завжди були відмінні оцінки з технічних предметів.
— Чи не зарано ти збираєшся стати мамою?
— Приватне життя повинне бути приватним. Добре, коли ти розмовляєш про свою роботу, що надалі плануєш, але не варто питати про життя моїх брата чи мами. Як і про моє життя.