Минулого тижня в Парижі в Єлисейському палаці представники ЄС, Китаю, Індії, Японії, Південної Кореї, Росії та США підписали угоду про спільне будівництво першого у світі експериментального термоядерного реактора. Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу назвав угоду історичною подією, наголосивши при цьому, що він відкриває перспективу отримання невичерпного джерела екологічно чистої енергії та нарешті дозволить людству поступово відмовитися від традиційних енергоносіїв, які видобувають з надр землі. «Якщо нічого не зміниться, то людство впродовж наступних 200 років вичерпає всі земні джерела енергії, які акумулювалися на нашій планеті впродовж сотень мільйонів років», — заявив на церемонії підписання угоди президент Франції Жак Ширак. Він також назвав цей проект «нашою рукою допомоги прийдешнім поколінням».
Реактор уже отримав назву «ІТЕР», яка одночасно є абревіатурою від англійського International Thermonuclear Experimental Reactor (Міжнародний експериментальний термоядерний реактор) і латинським словом «дорога». За підписаною угодою буде створено міжнародну організацію, яка займеться реалізацією проекту. Ще в травні минулого року було визначено, що реактор зведуть на півдні Франції в місцевості Кадараш, за 60 кілометрів від Марселя, хоча на реалізацію цього проекту на своїй території претендувала також Японія. Японці не образилися і надішлють до Франції 400 своїх фахівців.
Вартість проекту становить 10 млрд. євро: 40 відсотків від цієї суми виділяє ЄС та по 10 відсотків — кожна з інших шести країн-учасниць цього проекту. Цей проект є найдорожчим з усіх міжнародних після Міжнародної космічної станції. Будівництво реактора розпочнеться навесні наступного року і триватиме щонайменше вісім років. Учасники угоди сподіваються, що демонстраційна термоядерна станція розпочне працювати в Кадараші приблизно в 2040 роцi.
У реакторі «ІТЕР» відбуватимуться такі реакції термоядерного синтезу, як на Сонці та інших зірках, що дозволить здійснювати безпечне виробництво велетенської кількості енергії. Тобто, як висловилася певна газета, земляни збудують друге Сонце. Перші результати будуть отримані через 20 років, повідомляє Бі-Бі-Сі. Суть ідеї така, що під час термоядерного синтезу енергія вивільнюється при взаємодії атомних ядер легких ізотопів водню — дейтерію та трітію. Для того щоб контролювати реакцію термоядерного синтезу за земних умов, потрібно буде нагріти газ до 100 млн. градусів Цельсію, що в багато разів перевищує температуру всередині Сонця.
За словами одного з кандидатів на посаду генерального директора проекту, японського вченого Канаме Ікеди, для здійснення термоядерного синтезу потрібна зовсім незначна кількість пального, але при цій реакції вивільняється в 10 млн. разів більше енергії, ніж при звичайній хімічній реакції, якою є спалювання добутого з надр землі пального.
Жодна хороша ідея не обходиться без критики. Представники «Грінпіс» вважають, що концентрація таких великих коштів на цьому проекті позбавить фінансування інші перспективні проекти з пошуків альтернативних джерел енергії.