Подвійний парадокс української історії! Правда про найбільшу національтну трагедію вперше прийшла до нас з-за окену. Так само визнання Голодомору актом геноциду української нації і вшанування його жертв також почалося за кордоном.
Австралія
Сенат парламенту Австралії визнав Голодомор в Україні одним з найжахливіших актів геноциду в історії ще в документі від 28 жовтня 1993 р., ухваленому з нагоди 60-х роковин українського голоду.
Аргентина
Палата сенаторів Національного конгресу Аргентини 23 вересня 2003 р. ухвалила Декларацію про вшанування пам'яті жертв Голодомору в Україні 1932—1933 рр., організованого тоталітарним радянським режимом. Ініціатор декларації, колишній Президент Аргентини і сенатор Рамон Пуерта назвав штучний Голодомор в Україні 1932—1933 років «терористичною акцією влади і довголітньою морально-психологічною травмою цілого народу». На його думку, ця трагедія повинна бути визнана у світі як історичний факт геноциду, що «нагадує і застерігає від жахливих наслідків діяльності будь-яких диктаторських режимів».
Грузія
У документі від 20 грудня 2005 р. «Щодо увічнення пам'яті загиблих в Україні в 1932—1933 роках унаслідок політичних репресій і Голодомору» парламент Грузії відзначив, що «тоталітарний більшовицький режим здійснив зумисний геноцид українського народу». «Радянський Союз упродовж десятиліть замовчував жорстокість, яку було вчинено на Україні у період правління Сталіна, — наголошується в документі. — Ці події мали найтяжчі наслідки — порушення етнічної ідентичності та знищення культурної самобутності».
Естонія
Рійгікогу (парламент) Естонії 20 жовтня 1993 р. засудив комуністичну політику геноциду в Україні. У зверненні голови Рійгікогу О. Нугіса до українського народу говорилося: «Подібні випробування тих років минули Естонію, бо в 1918—1940 роках вона була незалежною державою. Та після анексії Естонської Республiки й приєднання її до Радянського Союзу нас також спіткали геноцид нації, масові арешти й депортації, знищення та виселення інтелігенції. Ці злочини не мають терміну давності і не зітруться з пам'яті народу».
Італія
Палата депутатів парламенту Італії ухвалила 24 лютого 2004 р. резолюцію Комісії з закордонних справ та з питань європейської співдружностіпро вшанування пам’ятi жертв Голодомору, який справедливо вважають геноцидом українського народу. За повідомленням Посольства України в Італії, ця резолюція з технічних причин ще не пройшла всіх пов'язаних з її офіційним ухваленням процедур.
Канада
Сенат Канади ухвалив 19 червня 2003 р. резолюцію із закликом до уряду Канади «визнати Голодомор-геноцид в Україні 1932—1933 рр. та засудити будь-які спроби заперечувати або спотворювати історичну правду про те, що це — не що інше, як геноцид».
У резолюції, ініціатором якої була сенаторка українського походження Рейнелл Андрейчук, термін голодомор-геноцид вживається шість разів. У документі також міститься заклик до всіх канадців, особливо істориків, просвітян і парламентаріїв, включити правдиві факти про голодомор-геноцид 1932—1933 років до офіційних документів і освітніх програм.
Литва
У заяві «Про вшанування жертв політичних репресій і Голодомору в Україні в 1932—1933 роках» від 24 листопада 2005 р. сейм Литовської Республіки визнав, що «сталінський комуністичний режим вчинив свідомий, ретельно спланований геноцид українського народу».
Польща
У постанові від 16 березня 2006 р. сенат Республіки Польща висловив солідарність з позицією України щодо необхідності визнати Голодомор 1932—1933 рр. актом геноциду. «За смерть мільйонів невинних людей, — говориться в документі, — несуть відповідальність і ті держави, які закуповували у цей час у СРСР продовольство, а також журналісти, політики й інтелектуали, які відвідували Україну й не тільки не визнали факту всеохоплюючого геноциду, а й брехливо заявляли про безпідставність таких звинувачень. За таку брехню деякі журналісти отримували престижні міжнародні нагороди. Цей похмурий розділ цинізму й угодництва необхідно докладно вивчити й описати, а визнані у той час нагороди скасувати».
США
1988 року конгресово-президентська комісія з дослідження голоду в Україні у доповіді Конгресу зробила висновок, що «Йосип Сталін і його оточення вчинили геноцид українців у 1932—1933 роках».
Палата Представників Конгресу США 20 жовтня 2003 року визнала Голодомор 1932—1933 рр. в Україні «актом терору і масового вбивства, спрямованим проти українського народу».
Сенат 28 липня 2003 року визнав Голодомор 1932—1933 років в Україні актом геноциду.
Угорщина
Державні Збори Угорської Республіки з нагоди 70-х роковин Голодомору в Україні одностайно засудили «всі прояви расової, національної чи етнічної дискримінації, особливо ті, що спрямовані на винищення окремих народів, — геноцид». У документі висловлювалася солідарність і співчуття угорського народу рідним, нащадкам і близьким жертв Голодомору, спричиненого сталінським режимом.