Таку заяву зробив під час прес-конференції міністр освіти Станіслав Ніколаєнко. За його словами, пластикові студентські дипломи, які з 2000 року видають випускникам усіх українських ВНЗ, мають шість рівнів захисту (графічний, голографічний та інші). Ніколаєнко розповів, що диплом змінює колір, якщо його розірвати або переламати навпіл.
Дипломи українських навчальних закладів друкують на закритому державному підприємстві, так само як грошові знаки чи паспорти. За цим процесом слідкує СБУ. Запит щодо кількості дипломів та інформацію про випускників із кожного навчального закладу подає ректор або відповідальна особа, яка має електронний підпис. Доступ до всіх даних має лише міністр освіти. Так що «всунути» зайву людину до списку випускників, які мають отримати дипломи, неможливо. А дипломи, які незаконно продають «підприємливі особи», є фальшивкою, виявити яку досить просто.
Якщо раніше для того, щоб з'ясувати, чи справді людина закінчила ВНЗ, чи просто купила фальшиву «корочку», треба було відправляти запит до Міносвіти або до зазначеного в дипломі ВНЗ, то тепер це можна перевірити на сайті http://www.osvita.net.
Спочатку треба зареєструватися на сайті та чекати, доки на вашу електронну скриньку прийде повідомлення про закінчення реєстрації. А вже потім можна буде зайти на сторіночку «Перевірка документа», набрати серію та номер диплома, прізвище випускника та код підтвердження. Машина перевіряє відповідність усіх трьох параметрів, тому підробити документ так, щоб його «сприйняла за свого» система пошуку, абсолютно неможливо.
До цієї бази поки що увійшли лише пластикові дипломи. У Міносвіти планують поступово розширити базу пошуку з тим, щоб система могла підтверджувати справжність (чи фальшивість) дипломів-«книжечок», виготовлених на папері.
Це єдина подібна система, яка діє на території пострадянських країн. У Росії, розповів Станiслав Ніколаєнко, зацікавилися цією ідеєю та планують вводити подібну систему перевірки дипломів.