Представник Міносвіти, заступник міністра Ярослав Болюбаш переконаний, що всі державні ВНЗ країни мають підпорядковуватися Міністерству освіти. Це питання треба вирішити досить швидко, адже в рамках Болонської конвенції ми повинні до 2010 року повністю узгодити нашу систему освіти з європейською. А там усі державні вузи підпорядковуються одному, освітянському, відомству. Болюбаш дав зрозуміти присутнім, що цю позицію Міносвіти підтримує і нинішній уряд, тож процес передачі вузів під юрисдикцію МОН неминучий.
Ми вже писали про те, що Ніколаєнко планує за 5—10 років удвічі зменшити кількість ВНЗ в Україні (це, на його думку, посилить конкуренцiю та покращить якiсть освіти). А для того, щоб скоротити кількість ВНЗ, навчальні заклади треба підпорядкувати одному «господарю».
Мінагрополітики, зрозуміло, не хоче передавати свої навчальні заклади Міносвіти. Заступник міністра аграрної політики Сергій Мельник розповів, що зараз вони готують саме тих фахівців, яких потребує агропромисловий комплекс, і він не впевнений, що Міносвіти зможе реагувати так само оперативно на потреби та вимоги, які ставить перед державою ринок.
Заступник мiнiстра також турбується, щоб не пропало майно аграрних ВНЗ (землі, приміщення, тваринницькі науково-дослідні ферми та станції). Якщо кількість «вишів» таки будуть скорочувати, а вузи укрупнювати, то, каже Мельник, сільськогосподарські навчальні заклади можуть втратити свій статус і навіть майно. «Кілька років тому провели реформу професійно-технічних училищ, підпорядкувавши їх вузам, — розповів «УМ» Сергій Мельник. — І куди поділося майно багатьох і багатьох ПТУ?». Вiн погоджується, що проблема передачі галузевих ВНЗ у підпорядкування Міносвіти — це, в першу чергу, питання впливу, тобто влади і грошей. За словами пана Мельника, 176 аграрних сільгоспвузiв отримують близько 400 мільйонів гривень на рік із держбюджету, і ще 50 мільйонів гривень заробляють для себе самі.
ДОВІДКА «УМ»
В Україні всі 27 міністерств і відомств, враховуючи і Міносвіти, мають «свої» навчальні заклади. За словами Миколи Фоменка, начальника відділу моніторингу при Міністерстві освіти, із 300 українських ВНЗ приблизно третина — галузеві та відомчі. Найбільше ВНЗ належать Мінздраву, Мінагропрому, Мінтрансу, Мінкульту та Мiнiстерству сiм'ї, молодi та спорту. Як розповів Микола Фоменко, проти передачі своїх вузів найкатегоричніше виступають Мінагропром та Мінiстерство охорони здоров'я (яке поки не чіпають, адже більшість медичних навчальних закладів розташована на території лікарень. І якщо вони вже не належатимуть МОЗ, з Міносвіти братимуть серйозну орендну плату).
Цікаво, що Міністерство оборони вже передало свої навчальні заклади під юрисдикцію МОН.