Правляча рада Іраку позавчора проголосувала за рішення про створення трибуналу для покарання винних у скоєнні злочинів у часи правління Саддама Хусейна, повідомляє агенція ПАП. Формально про створення трибуналу було повідомлено вчора, коли американський цивільний адміністратор Іраку Пол Бремер тимчасово передав Правлячій раді законодавчі повноваження, щоб вона могла на законних підставах схвалити рішення про утворення суду. Один із членів ради, Юнадем Кана, повідомив, що засідання трибуналу будуть відкритими для публіки і, можливо, транслюватимуться телебаченням. Першими на лаву підсудних сядуть провідні функціонери поваленого режиму, які фігурують у відомій американській колоді карт.
Коаліційні сили пообіцяли співпрацювати з трибуналом та передавати йому спійманих прибічників Саддама. Судові справи будуть розглядати іракські судді, в суді будуть виступати іракські правники, а міжнародні експерти виступатимуть лише в ролі радників. Саме цим іракський трибунал буде відрізнятися від подібних трибуналів ООН зі злочинів у колишній Югославії та Руанді. Ще невідомо, якою буде найвища міра покарання, але один із членів Правлячої ради заявив, що це має бути смертна кара — «як у Техасі».
Положення про новий трибунал великою мірою збігаються з тими пропозиціями, що їх висловили у квітні американці. Захисники прав людини вже озвучили побоювання, що іракським суддям трибуналу може не вистачати знань та відповідного досвіду, оскільки вся їхня кар'єра припала на часи режиму Саддама Хусейна, за яких особливі знання для винесення вироку не були потрібні. Також є побоювання стосовно об'єктивності судових процесів, виходячи з тієї ролі, яку відіграють в окупованому Іраку Сполучені Штати. Ще інші висловлюють сумніви стосовно легітимності новоствореного трибуналу, оскільки міжнародне право забороняє окупаційним країнам, якими в даному випадку виступають США та Велика Британія, запроваджувати на окупованих територіях інші закони, окрім тих, які необхідні для відновлення порядку та безпеки.