Цього року природні сили США намагалися стати на заваді відзначенню Дня усіх святих, чи Хелловiну. Як стверджують фермери, весняні дощі та небувала літня спека призвели до того, що гарбузовий врожай—2006 видався небувало бідним. А як відомо, гарбуз-ліхтар — невід'ємний і головний символ цього улюбленого всією американською дітлашнею свята. Тож цього року ціни на гарбузи на фермерських базарах та у супермаркетах були майже вдвічі вищими, ніж минулого. Яскраво-жовтогарячого велетня можна було придбати за 30 доларів, а ціни на гарбузи менших розмірів коливалися від 15 до 8 доларів. Проте, на щастя, дефіциту в цукерках — найнадійнішому засобі захисту від нечистої сили, котра традиційно запруджує вулиці міст і містечок 31 жовтня, у США не спостерігається.
Свято Хелловiн у Новий Світ привезли з собою ірландські переселенці десь на початку 40-х років ХVIII ст. Історики сходяться на думці, що виникло воно ще у V ст.до н.е. у кельтській Ірландії, де 31 жовтня відзначався Новий рік. Згідно з віруваннями кельтів, у цей день душі померлих у старому році вертаються на землю, аби віднайти тіло, в якому вони існуватимуть у році новому. Кельти також вважали, що на Хелловiн закони простору і часу перестають діяти, дозволяючи духам вільно почуватися серед живих людей. Аби не дати себе на поталу привидам, люди гасили світло і вогонь у своїх оселях, а самі вбиралися у лахміття і блукали галасливими компаніями по околицях, аби відлякувати потойбічну нечисть від живих.
Згодом це свято було адаптоване католицькою церквою. Поступово його акцент змістився на переодягання у костюми відьом, чортів, привидів і вампірів та прикрашання власної оселі зловісними атрибутами. В останні дні жовтня двори будинків в американських містах і селах заставлені опудалами, великими надувними фігурами мерців і скелетів; кущі та дерева затягнуті павутиною, в якій сидять чорні пластмасові павуки; із землі на клумбах і газонах стримлять зеленкуваті руки із кривими довгими нігтями чи невеличкі надгробки із пап'є-маше, на яких написано: «Джон Спочиньзмиром» чи «Містер Боунз» (від анлійського bones — кістки), один напис на такому надгробку мені сподобався особливо своєю філософською іронією — під черепом з кістками було виведено: «Я був такий, як ви, і ви станете такими, як я». А ввечері весь цей зловісний декор доповнюється тремтливим світінням гірлянд у вигляді маленьких гарбузиків, кажанів чи черепів.
Середньостатистична американська сім'я щороку витрачає приблизно 40 доларів на покупку цукерок до свята Хелловiн. До речі, звичай вимагати у цей день солодощів з'явився пізніше і прийшов він з Європи, від часів раннього християнста, де на початку листопада відзначався День душ. Ватаги прохачів ходили від дверей до дверей, вимагаючи у господарів особливих солодких пирогів. Чим більше такий прохач отримував пирогів, тим більше молитов він повинен був прочитати за упокій померлих родичів господаря, забезпечуючи таким чином усоплим дорогу в рай. Нині під вечір 31 жовтня господар з великим кошиком цукерок повинен сам зустрічати на порозі колоритнi компанії нечисті і на їхні вдавано суворі вигуки: «Дай солодкого, а то налякаємо!» має без суперечок відсипати у відерця і пакети, прикрашені зображенням гарбузів чи привидів, пригорщі частування.
У наші дні костюм учасника хелловiнських парадів не обов'язково повинен бути страшним. У ватагах, котрі галасливо бродять вулицями, можна побачити принцес, ельфів, метеликів, суперменів, а своїх зовсім маленьких чад батьки люблять перебирати у надзвичайно симпатичні комбінезончики-костюми цуценят, кошенят, тигриків чи поросят.
Минулого року серед школярів особливо були популярні костюми Гаррі Поттера та Шрека. Хелловiнський костюм можна придбати у магазині приблизно за 30 доларів, а якщо ваша доня хоче сукню точно таку, яку вдягала на бал Попелюшка в однойменному діснеївському мультфільмі, то в магазині «Уолт Дісней» на П'ятій авеню такий костюм потягне доларів на 80. Цього року моя п'ятирічна доня висловила бажання бути принцесою. На щастя, наш минулорічний костюм ангела цілком природно, за допомогою нескладних кравецьких дій пришивання додаткових рюшів і намистинок, перетворився на чудову сукню принцеси. Важливий і єдиний атрибут, якого нам бракувало, — корона, продавався у найближчій аптеці за чотири долари. Власне, справжні шанувальники Хелловiну цінують у костюмі передусім вигадку. У минулорічній ході Нью-Йорком великий успіх мав хлопець, котрий прорізав у великій розмальованій картонній коробці дірку, надягнув на голову ріжки з дротиків, перетворившись таким чином на телевізор.
Мало хто з сучасних американців пам'ятає похмурі витоки Хелловiну. І 31 жовтня для більшості — це просто веселий маскарад з переодяганнями, вечірками та кілограмами солодощів. — Добре, що діти наїдаються цукерками в перші десять хвилин, — зауважила моя сусідка Френ, готуючи своїм дітям Томмі та Тейлор дві торбинки з зображеннями кумедних чортенят для збирання цукерок.
— Менше шкоди зубам та шлунку? — уточнила я.
— Ні, все інше дістається їхнім мамам. Я вже тиждень сиджу на дієті, готуючись до цього шоколадного шаленства!
Вікторія НАДЖОС.