Звідки з'явилася ця божевільна ідея - вирушити в навколосвітню мандрівку? І взагалі, навіщо люди їдуть світ за очі? Щоб побачити руїни Колізею чи видертися на рідну Говерлу? Чи пірнути у Червоне море й пливти серед яскравих, мов неонові вивіски, риб і почуватися мешканцями велетенського підігрітого акваріума? А може, ми просто тікаємо самі від себе? Від щоденної круговерті, запльованого хідника, жлобів у маршрутках i безнадійних новин по TV? Пригадуєте геніальну пісню, яку всю можна розібрати на тости? Ось так. Тост перший: «Вдармо об землю лихом-журбою!» Тост другий: «Хай стане всім веселіше!» І так далі, за текстом видатного народного твору! І ми, зацьковані й заморочені, забембані буденщиною й роботою-роботою-роботою, раптом вдаряємо об землю лихом-журбою, плюємо на всі зобов'язання й плани і тікаємо світ за очі.
У мене це почалося так. Була пізня весна, сонце пекло нестерпно, здавалося, навіть асфальт тане й вгинається під ногами. Я сиділа на прес-конференції й напружено думала - що сказати? Чому я залишаю пост головного редактора класного, ні, НАЙКРАЩОГО В СВІТІ дитячого журналу? Що я мала сказати допитливим колегам-журналюгам? Що не хочу сидіти у почесному редакторському кріслі, аж поки почну плямкати, як дорогий Леонід Ілліч, і мене винесуть із затишного кабінету вперед ногами? Чи, може, розповісти, як щоночі уявляю: я стою на порозі кабінету директора сусідньої фірми, мордатого садюги, який виганяє «Соняшник» на вулицю. В руках у мене автомат і я стріляю й стріляю у його вгодовану червону пику. І це письменниця-гуманістка, яка пише для діточок добрі й веселі казки?!
Отож, коли я представила свою наступницю - молоду, розумну й талановиту - і мене запитали, чому ж все-таки я йду з журналу, відповіла: «Просто хочу врешті здійснити мрію дитинства - вирушити у навколосвітню мандрівку!» Я пожартувала, а мені повірили й почали розпитувати, яким буде маршрут і як довго триватиме подорож. Я усміхнулася й пояснила, що моя мандрівка буде поетапна. Тобто спершу я поїду на дачу до моєї приятельки у Козин, що під Києвом. Усі засміялися і я теж, бо тоді ще не знала, що мої фантазії зовсім скоро матеріалізуються і мій шалений план почне втілюватися в життя.
У Козині я побувала вже за кілька днів. І це після того, як збиралася туди років десять. Сиділа на новенькому сосновому причалі, ще липкому від смоли, слухала, як кумкають жаби, підглядала за водяними курочками, що бігали по дрібненькій рясці на своїх тонюсіньких ніжках, і здавалося, що вони бігають просто по воді. Потім ми сиділи під плакучими березами, які ростуть під хатою моїх друзів, пили вино, співали й були щасливі. Господи, я вже забула, що можна ось так просто, нічого не роблячи й майже ні про що не думаючи, дивитися, як кружляють високо в небі ластівки і бджола залазить всередину дзвіночка. «Певно, це й була моя навколосвітня мандрівка», - подумала я, засинаючи під тьохкання мільйонів козинських солов'їв.
А на ранок до мене подзвонили з Санкт-Петербурга - там почалися білі ночі, і без мене, виявляється, у колисці революції просто не можуть обійтися! А як же - сам товариш Путін дав вказівку, щоб «Пєтра тварєньє» гарнесенько відреставрували, помили, позолотили. Щоб не соромно було запросити туди, наприклад, друга Кол... (поговорити з ним чистісінькою німецькою мовою). А може, і японця якогось закликати, аби позмагатися з ним у мистецтві у-шу чи кунг-фу, чи, в крайньому разі, ай-кі-до! Усе це, подзвонивши рано-вранці з Пітера, мені швиденько розповіла подруга моєї буремної юності Томка, яка зникла з обрію років на двадцять, а тепер виринула з небуття саме для того, щоб відбувся наступний етап моїх навколосвітніх мандрів.
Ура! Я почала гарячково пакувати валізи. Купила два кілограми сала, пляшку горілки з перцем на меду (не можна порушувати вєлікорускiє стереотипи!) й вирушила у бік Сєвєрной Пальміри. До речі, я й гадки не маю, що воно таке - «Сєвєрная Пальміра»...
Леся ВОРОНИНА.
(Далі, можливо, буде)