Життя в окупації, евакуація та близькі на захисті України: історія Юлії Заграй з Херсонщини
Велика родина Опальків до повномасштабного вторгнення мешкала в невеликому селищі міського типу Іванівка Генічеського району на Херсонщині. >>
Микола Полiщук. (Фото Василя ГРИБА.)
У наступному році громадянам України краще не хворіти. Звернувшись до найближчої аптеки, вони будуть неприємно здивовані цінами на медикаменти. А подорожчають ліки неминуче внаслідок необачних, м’яко кажучи, рішень керівних органів держави. З бюджету-2004, який так швидко прийняла парламентська більшість та підписав Президент, просто викреслено кошти на найважливіші програми з охорони здоров’я.
Як заявив голова Комітету з охорони здоров’я, дитинства та материнства Верховної Ради України, член фракції «Наша Україна» Микола Поліщук, цього б не трапилось, якби закон про держбюджет на 2004 рік парламентарії голосували постатейно.
А так парламентська більшість, голосуючи головний фінансовий документ країни, випустила з уваги кошти на попередження найбільш небезпечних захворювань, які щороку забирають тисячі людських життів.
Несподіванка в тому, що незадовго до прийняття бюджету всі гроші на здоров’я та лікування були начебто погоджені і зрозумілі всім. Так на Дні уряду 11 листопада Верховна Рада визнала той факт, що серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання — це основна причина смертності та інвалідності українського народу. Щороку лікарі реєструють 50—55 тисяч інфарктів та 140—175 тисяч інсультів. Дуже багато хворих помирають, не доїжджаючи до лікарень. За поданою комітетом з охорони здоров’я заявкою під програму «Інфаркти та інсульти», в бюджеті на майбутній рік мало бути виділено 25 мільйонів гривень. А потім, на голосуванні, члени парламентської більшості про це просто забули. На другому місці за смертністю — онкологічні захворювання. На цю програму недодано 23,4 млн. гривень. 48 мільйонів гривень не підуть на програми донорства крові та її компонентів. 26,4 млн. гривень — на діабетиків. 73,5 тисяч — на закупівлю обладнання для програми сімейної медицини. На реконструкцію унікального національного музею історії медицини теж було спочатку передбачено 3,5 млн. грн.
У цьому році прийнято розроблений народним депутатом Богданом Губським закон, де допомога матерям при народженні дитини означена сумою 700 гривень. У бюджеті-2004 уже чомусь допомога матерям — 360 гривень. Як можна було голосувати бюджет, який так суперечить законам, прийнятим раніше?
Чи варто дивуватись тому, що в законі про бюджет на наступний рік порушено 22-гу статтю Конституції України, яка говорить «при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускаються звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод». Якщо уряд cпромігся і домігся знизити зарплату, проігнорувавши закон, який уже був прийнятий. З грудня цього року мала бути зарплата 237 гривень. Закон був підписаний Президентом і тим же Президентом був підписаний новий закон — цього разу про зменшення зарплати.
Виходячи із цих та інших особливостей бюджету-2004, медикам буде значно важче працювати в наступному році. Так сталося, що це перший уряд, який передбачив зменшення видатків на охорону здоров’я. Якщо в 2002 році, коли складався бюджет, профільний комітет добився збільшення видатків на охорону здоров’я із 2,6 до 3,2 відсотка від ВВП, то в цьому році ця цифра складе 3,1 відсотка від ВВП. «Наступний рік буде тяжчий для охорони здоров’я», — сказав Микола Поліщук. «Врахуймо жебрацькі зарплати медиків, як на 48 відсотків менші, ніж в інших галузях. Середня зарплата медика склала на вересень цього року 306,8 гривні, а в середньому в промисловості зарплата — 621,2 гривні. Помножимо цей фактор на той, що на кожного пацієнта передбачено сума в 34 долари, 90 відсотків якої піде на утримання галузі. Власне на зарплати медикам, на обладнання, комунальні послуги медзакладів і так далі. А лікувати людину українські лікарі будуть за допомогою тих коштів, як залишаться від усіх витрат. Тобто доларів на п’ять. Між тим із досвіду знаємо, якщо витрати власне на лікування пацієнта менше 30 доларів, практично пролікувати людину не можна. Але ж люди не повинні платити за фінансування галузі. За неї повинна платити держава».
Крім того, в бюджеті передбачено ПДВ на ліки та лікарські засоби. Це призведе до того, що ліки подорожчають як мінімум на 15—25 відсотків.
Дана команда Міністерству охорони здоров’я про те, щоб зробити перелік ліків, які не повинні обкладатись ПДВ. Зареєстрованих ліків — 8 тисяч. З них у списку буде близько 700 назв. На думку комітету з охорони здоров’я, ліки взагалі не можна обкладати ПДВ. Всі вони є життєво необхідними. Для когось буде смерть без адреналіну, гіпотензивних препаратів, а хтось потерпатиме від відсутності звичайного корвалолу чи валідолу.
Акцизний збір на медичний спирт, ціна на який у головному фінансовому документі країни збільшена у 8 разів — з двох гривень за літр до шістнадцяти — теж стане значним фактором подорожчання ліків.
«Невідомо, про що думають в уряді, коли кажуть, що цей акциз дасть нам 2 мільярди гривень прибутку. В Україні щороку всього на два мільярди гривень продається ліків», — підкреслив Микола Єфремович.
Крім того, це автоматично знищить дрібні вітчизняні фармацевтичні підприємства, які виробляють найнеобхідніші та найуживаніші ліки на кшталт корвалолу та трав’яних настоянок. Вони не зможуть конкурувати з дешевими ліками з Росії та Індії. Ліки, що не містять спирту, також не будуть дешеві. При багатьох виробничих операціях використовується такий дорогий медичний спирт, хоч він і не входить до складу лікарського засобу, що виготовляється.
Можливо, медицина в Україні обходитиметься й зовсім без спирту. «Ви знаєте, були у нас колись важкі часи — для дезінфекції користувалися авіаційним бензином. Допомагало, тільки що опіки були у людей. Але наші хворі все витримають», — сумно додав голова комітету здоров’я.
Якщо ліки подорожчають у два-три рази, перед багатьма членами нашого багатостраждального суспільства щоденно постане питання, що купити найперше — ліки чи їжу? Невтішний вибір.
Велика родина Опальків до повномасштабного вторгнення мешкала в невеликому селищі міського типу Іванівка Генічеського району на Херсонщині. >>
Мешканці Зеленодольська вважають своє місто найбільш квітучим у Дніпропетровській області. >>
Першу серед вітчизняних закладів вищої освіти інклюзивну комп’ютерну лабораторію цифрових технологій у соціальній роботі презентовано в Національному університеті біоресурсів і природокористування України. >>
Співробітники Служби безпеки України за сприяння міністра оборони та Головнокомандувача ЗСУ затримали головного психіатра Збройних Сил, який є заступником Голови Центральної ВЛК та вирішує питання щодо придатності військових до проходження служби. >>
24-річна громадянка Білорусі, бійчиня Другого Інтернаціонального легіону Марія Зайцава загинула на Донеччині, на Покровському напрямку. >>
Майже кожен ранок колишньої відомої полтавської журналістки, а нині не менш відомої підприємиці й волонтерки Інни Якобенко починається з випічки. >>