Учора соціологічна служба Національного інституту стратегічних досліджень оприлюднила результати «знакових» анкетувань співгромадян щодо їхніх зовнішньополітичних орієнтирів. Два фактично взаємовиключні вектори — на Захід і на Схід — мають приблизно однакову кількість прихильників, причому обидва напрями інтеграції підтримує трохи більше половини українців.
Так, згідно з опитуванням, до вступу України в Європейський Союз переважно позитивно ставляться 51,6% респондентів. (Переважно негативно — 12,9%, не визначились — 24%, взагалі не цікавляться цим питанням — 11,6%).
Водночас приєднання України до Єдиного економічного простору за участю Росії, Білорусі та Казахстану підтримують 52,3% (не підтримують — 17,6%, не визначились — 20%, не цікавляться цим питанням — 10,1%).
Щодо сенсу ЄЕП для українців, то лише 7,8% опитаних підтримають створення наднаціонального органу Єдиного економічного простору, в якому більшість голосів матиме Росія, і рішення якого будуть обов'язковими для органів влади України. Проти цього виступають 47,6%, не визначились — 44,6%.
За вступ до НАТО — 23,1%, проти — 33,4%. За приєднання України до оборонного союзу країн СНД (так званого «Ташкентського договору») виступають 25,4% опитаних. До повного членства у СНД переважно позитивно ставляться 38,1% респондентів; до Союзу Росії та Білорусі ладні долучитися 49,8% респондентів, не згодні з такою інтеграцією 23,2%.
Опитування проводилося соціологічною службою НІСД (директор інституту — радник Президента Анатолій Гальчинський) з 3 по 19 листопада 2003 року в усіх областях України, Криму, Києві та Севастополі. Всього було опитано 1600 респондентів.