Гроші — лише успішним навчальним закладам
У Міністерстві освіти розробляють проект зміни фінансування навчальних закладів, згідно з яким кошти до НЗ спрямовуватимуться залежно від кількості учнів чи студентів, які в ньому навчаються. «Треба прив'язувати кошти до студента, а не утримувати просто приміщення, чи є там люди, чи немає», — вважає міністр освіти Станіслав Ніколаєнко. Він також переконаний, що цей проект, попри побоювання експертів, не вдарить по сільських школах.
Ціна на навчання у ВНЗ не буде ринковою?
Ціну на навчання на платних факультетах ВНЗ усіх форм власності збирається контролювати Міністерство освіти і науки. Проект постанови, відповідно до якої МОН матиме такі повноваження, зараз розробляють у міністерстві. «Я думаю, на наступний рік ми будемо мати конкретні рамки та механізми» — сказав Станіслав Ніколаєнко.
Усі ВНЗ «забере» Міносвіти
МОН наполягає на тому, щоб усі ВНЗ державної форми власності були підпорядковані Міністерству освіти і науки. На сьогодні ж підготовку фахівців здійснюють у вузах, підконтрольних 22 відомствам та 14 міністерствам. За словами Станіслава Ніколаєнка, відповідний закнонопроект зараз перебуває на узгодженні в центральних органах виконавчої влади й буде направлений на розгляд Кабміну приблизно через місяць.
Напівголих дівчат — обгорнути!
У Миколаєві заборонили використовувати в школі зошити та щоденники, де на обкладинках зображено героїв кіно- та мультиплікаційних фільмів. «Неформатні» зошити або щоденники місцева влада просить обгорнути в непрозорий папір. Якщо батьки не хочуть цього робити, вони можуть купити нові зошити без малюнків або з нейтральним зображенням.
Як розповіли у прес-службі Міносвіти, ще минулого року регіональним управлінням освіти МОН надіслало лист, в якому не рекомендували використовувати зошити із зображеннями, що можуть відволікати від навчального процесу. Зошитів та щоденників із грифом МОН поки не існує, й друкувати їх найближчим часом не збираються.
Русифікація Донбасу продовжується?
Школи Донбасу краще забезпечені російськомовними, ніж україномовними підручниками. Про це повідомив на прес-конференції голова Донецької облдержадміністрації Володимир Логвиненко. «Україномовними підручниками ми забезпечені на 82 відсотки, а російськомовними — на 94 відсотки. У чому державна політика на сьогодні полягає? У розширенні знань української мови. Тим більше на південному сході», — упевнений Логвиненко. Тим часом із Києва до Донецької області надійшли не всі підручники, і найбільше проблем саме із забезпеченням шкіл україномовними книжками.
І як тут виховувати патріотів!
Матеріальна база предмету «Захист Вітчизни» не оновлювалася більше 15 років — повідомило видання «Військо України». У більшості шкіл немає протигазів, наочної агітації з цього предмету, пневматичних рушниць, макетів автоматів «калашникова» чи зразків більш сучасної зброї. Готувати захисників вітчизни в таких умовах дуже важко, тим паче що, як пише видання, «серед української молоді домінує переконання про принципову неможливість іноземного військового вторгнення в Україну. Як правило, вагома аргументація цієї думки відсутня, як відсутні й мотиви до військової підготовки. Пануючий комплекс неповноцінності, підтриманий публічними заявами екс-Президента України Леоніда Кучми на зразок «українська ідея не спрацювала», низка драматичних подій, головним учасником і організатором яких була українська армія, створили умови для поширення ідей, не сумісних із поняттями «патріотизм», «захист національних інтересів», «колиска козацтва» та ін.», — повідомляє видання Міноборони України.
Школа рятувальників для... домогосподарок
При Харківському університеті цивільного захисту відкрилася школа, в якій усі бажаючі можуть безкоштовно навчитися надавати першу медичну допомогу при побутових травмах чи техногенних аваріях. У школу активно записуються домогосподарки, які хочуть вміти допомогти своїм близьким до того, як приїде «швидка допомога». «Ми будемо вивозити слухачів на наш полігон й у польових умовах навчати їх рятуватися з літака, що розбився, палаючого будинку або вибиратися з лісу, наприклад, грибникові, якщо той заблукав. Наші випускники зможуть самі привести до тями потерпілого в ДТП, зробити штучне дихання, будуть знати, як допомогти при отруєнні, опіках, травмах...», — стверджує начальник медичної служби університету майор Юрій Приходько.