Український уряд дав неофіційне «добро» на російську енергетичну експансію на Україну. Про це вчора офіційно заявив голова правління Російського акціонерного товариства «Єдині енергосистеми Росії» Анатолій Чубайс, якому все-таки вдалося зустрітись із Президентом Кучмою та Прем'єром Януковичем. «Головне, про що ми домовились, — другий етап масштабного співробітництва в енергетичній галузі між Україною і Росією», — радісно повідомив Анатолій Борисович. А для радості у росіян є підстави, адже «масштабне співробітництво» — це фактично скупка контрольних пакетів акцій десяти вітчизняних обласних енергогенеруючих компаній, що загалом становлять третину енергоринку держави. За словами головного російського «енергетичного короля», «ЄЕС Росії» спершу мають скупити пакети від 16 до 100 відсотків акцій з подальшим доведенням їх до контрольних у всіх десяти обленерго.
Чубайс повідомив, що енергетична Росія має неабиякі плани на українську енергетику. «Ми не фінансові спекулянти, які сьогодні купили акції дешево, а завтра продадуть дорого», — запевнив він. Всупереч відомому прислів'ю «У чужий монастир зі своїм статутом не ходять», слідом за придбанням контрольних пакетів акцій (після чого «енергетичний монастир сміливо можна буде називати своїм)«ЄЕСР» планує впровадити там свій менеджмент та інвестувати у розвиток української енергетики чималі гроші. Щоправда, про суму інвестицій мова на вищому рівні поки що не заходила, так само як і про загальну вартість угоди. Як повідомив Анатолій Чубайс, домовленості досягнуто лише з принципових питань: по процедурі і порядку проведення угоди.
Для того, аби офіційно придбати контрольні пакети акцій, природно, що обленерго для початку треба приватизувати, чим у найближчий час займеться уряд України. Поки що у дев'яти з десяти любих Росії обленерго є частка держави. Найближчим часом державні пакети акцій будуть виставлені на конкурс, який проводитиметься на конкурентних засадах і всім будуть забезпечені рівні умови. Принаймні так пообіцяв Анатолію Чубайсу Віктор Янукович. За його словами, уряд не надасть «ЄЕСР» ніяких пільг, утім і не дискредитуватиме російську компанію.
Бажання приватизувати українські обленерго міністр палива та енергетики України Сергій Єрмілов нещодавно назвав абсурдним, оскільки сама «ЄЕСР» поки що є власністю держави. Утім на цей факт, як виявляється, український Президент та голова уряду не звернули уваги.
На даному етапі Росія заявляє про готовність імпорту української електроенергії. Поки що такий процес відбувається лише в напрямку України. «Це дорога із двостороннім рухом», — поетично окреслив російський енергетик майбутні стосунки двох держав. Причому Росія навіть не буде чекати, поки на українських атомних станціях будуть введені в експлуатацію додаткові два блоки потужністю дві тисячі мегават кожний.
Анатолій Чубайс відверто заявив, що для експансії в енергетику України користується нестабільною політичною ситуацією — хвилюванням перед майбутніми президентськими виборами. «При стабільній ситуації нам би це обійшлося значно дорожче», — сказав він, навівши приклад Грузії, де майже за таких самих умов отримав половину енергогенеруючих активів. Крім цього, «ЄЕСР» зараз контролюють 80 відсотків енергетики Вірменії і мають наміри взяти участь у приватизації Молдавської гідроелектростанції та реалізувати проект у Казахстані. А нещодавно Чубайс заявив про свої зухвалі плани добратися навіть до американського енергоринку.