Студенти ВНЗ педагогічного профілю вже цього року мають підписувати угоду, за якою їх після закінчення навчання працевлаштовуватимуть до глухих сіл. Якщо відмовляєшся — маєш відшкодувати державі гроші, витрачені нею на вашу підготовку.
Минулого року члени «Студентського братства» голодували, вимагаючи відмінити «кріпосне право» для випускників ВНЗ педагогічного та медичного профілю. Так вони називали положення Міносвіти про те, що ці спеціалісти, підготовлені державою, мають відпрацювати 3 роки там, куди їх направлять ВНЗ та Міносвіти. Справедливо виникали і побоювання, що на розподіл можуть впливати різні корупційні схеми, за якими «свої» випускники залишаться у містах, а «чужі» поїдуть «піднімати цілину». Тоді «Братство» вибороло обіцянку Ніколаєнка не вводити такі радянські положення, а простимулювати молодих спеціалістів матеріально.
Цього року розмови про цільовий розподіл почалися знову. Проте, як пояснив директор департаменту вищої освіти Ярослав Болюбаш, поки йдеться не про всіх студентів педагогічних ВНЗ, а лише про тих, хто має цільове направлення та завдяки цьому папірцю вступав на факультет за пільговою схемою. Направлення видають тим абітурієнтам із сільської місцевості, які за ідеєю, мають повернутися до своєї місцевості. Як розповів проректор з навчально-методичної роботи Київського педуніверситету ім. Драгоманова Роман Вернидуб, кількість студентів, які мають цільове направлення, не перевищує 15—20 відсотків від загальної кількості студентів цього навчального закладу. Тиснути і примушувати студентів підписувати угоду між ВНЗ, студентом та місцевим відділом освіти, який направляє дитину вчитися і чекає її назад як спеціаліста, педвузи не будуть. Роман Вернидуб переконаний, що студенти самі зацікавлені в тому, щоб підстрахуватися вакансією на майбутнє. Крім того, місцевий відділ освіти має надати молодому спеціалісту, який підписував угоду, житло або поставити на квартчергу, слідкувати за тим, щоб у нього були гідні умови проживання. За це випускник має відпрацювати три роки за направленням. Інакше з ним можуть судитися місцевий відділ освіти та ВНЗ і вимагати відшкодувати гроші, витрачені державою на підготовку цього спеціаліста.
Як чесно зізнався Ярослав Болюбаш, поки схеми, за якою вираховуватимуть, у скільки обійшлася підготовка бюджетника державі, не існує. Не було і випадків, коли суди з подібних питань відбувалися.