«Сокіл» на мілині

07.09.2006
«Сокіл» на мілині

Василь Бобровников і Олександр Матвійчук (на передньому плані) поведуть у бій молодих партнерів. (Фото Олександра ПРИХОДЬКА.)

Казав пан — кожух дам, та слово його тепле

      У вівторок розпочався хокейний сезон сусідньої Білорусі, до якої вже десять років міцно прив'язаний український хокей. Різниця лише в тому, що в наших сусідів цей вид спорту розвивається, будуються ковзанки, створюються команди, а в Україні, хоч як це прикро, хокей поступово вмирає. Держава про нього взагалі забула, попри обіцянки високих урядовців. Столична адміністрація, за рахунок якої наша «найшвидша у світі гра» фінансувалася в останні роки, з приходом нового мера більше не бажає утримувати спортивні команди. А знайти «сторонніх» спонсорів керівництво єдиного професійного клубу країни — київського «Сокола» — не зуміло. Схоже, через кілька років про хокей розповідатимуть лише пенсіонери та архіваріуси: була колись така класна команда «Сокіл», а збірна України гідно виступала на чемпіонатах світу й Олімпійських іграх...

      Поки що ж кияни живі лише милістю білорусів, які допускають «соколят» до свого чемпіонату, навіть попри те, що умови українського клубу не відповідають регламенту ФХБ. Насамперед ідеться про невідповідність арени. Рік тому спортивний міністр Юрій Павленко пророкував появу в Києві цієї осені сучасного льодового палацу — міністр лишився на посаді, слово його тепле, але нового майданчика нема й близько. Оренда Палацу спорту, як і приватної ковзанки, що незабаром має відкритися у Броварах, «Соколу» не по кишені. Скромне фінансування команди забезпечено лише до кінця року, а що буде далі — наразі невідомо.

Екстра-ліга від «сябрів»

      Чемпіонат Білорусі, який через участь у ньому українського клубу все ще має статус відкритого, стартував 15-й раз. Називається він тепер грізно — екстра-ліга, а початковий внесок для клубів збільшений з 4700 до 10700 доларів. Латвійські «Рига-2000» і лієпайський «Металург» відмовилися брати участь у цій першості ще за кілька місяців, віддавши перевагу внутрішнім змаганням.

      У регламенті білоруського турніру відбулося кілька змін. У матчах можуть брати участь не більше п'яти легіонерів (торік — до семи), і в заявці на гру повинні фігурувати як мінімум два хокеїсти 1986 року народження або молодші. Зменшено заявочний список команди на чемпіонат — із 35 до 30 гравців. Звісно, нинішній «Сокіл» ці правила особливо не турбують. У ньому молоді виконавці — вже не баласт, а основа, та і їхня кількість обмежена.

      Дозаявляти хокеїстів можна буде лише у три відведені для цього трансферні вікна. Безперервно поповнювати кадри можна лише своїми вихованцями та тими, хто був заявлений, потім поїхав кудись грати і знову повернувся до команди.

      Одинадцять клубів гратимуть у п'ять кіл, після чого визначиться вісімка учасників «плей-оф». Цього року в першості з'явився новий клуб — «Металург» із міста Жлобіна, який поки що виступатиме в Гомелі. Власний палац команді мають добудувати до кінця осені.

      Матчі екстра-ліги у робочі дні починатимуться традиційно о 18.30, а у вихідні — о 17.00, а не о 13.00, як торік. Судитимуть матчі першості десять головних арбітрів, серед яких і двоє українців — кияни Олег Лускань та Максим Урда.

Свій до свого в... оренду

      25 українських хокеїстів присутні у восьми білоруських командах із десяти. Деякі з них у міжсезоння переїхали до сусідньої республіки саме з Києва.

      Якщо казати безпосередньо про «Сокіл», то влітку команда зазнала справді серйозних кадрових втрат. Процес омолодження клубу виглядає штучним: через брак досвідчених гравців грати у біло-синій формі, крім «необстріляної» молоді, більше нікому. Лідер українського хокею навіть змушений брати в оренду колишнього воротаря збірної України, свого ж вихованця Вадима Селіверстова, який має контракт з іншим київським клубом — «Беркутом». Минулорічні голкіпери киян Карпенко й Федоров тепер захищають ворота мінського «Динамо» та могильовського «Хімволокна». Також орендований і форвард Олександр Бобкін, який підписав угоду з «Динамо», але до основного складу мінчан не пробився.

      Повернулися до Києва з далеких мандрів Олег Благий та Олександр Матвійчук: у Китаї їх не влаштувала запропонована зарплатня й необхідність... їздити на велосипеді.

      Наймолодшими в заявці «Сокола» є 18-річні воротар Євген Напненко і захисник Руслан Свиридов, а найстаршим — 34-річний капітан, символ команди, центрфорвард Василь Бобровников.

Тепер головне — не перетворитися на «хлопчиків для биття»

      Напередодні офіційних матчів столичний клуб провів два товариські матчі з латвійським АСК-«Огре» (3:5 і 2:2), після чого зазнав двох поразок із великими рахунками на «Кубку «Спартака» від другорядних російських команд. Великого оптимізму головному тренерові «Сокола» і збірної України Олександру Сеуканду вони не додали.

      — Передсезонної льодової підготовки в нас фактично не було, як і спарингової програми. Не назвеш же такою чотири зустрічі, зіграні впродовж тижня, за якi ми проїхали чотири тисячі кілометрів, — розповідає «коуч». — Кадрові втрати в нас катастрофічні: з тих, хто визначав обличчя команди в минулому сезоні, залишилися тільки Бобровников і Лясковський. Щоправда, ми не втрачаємо надій на доукомплектацію: в новому уряді є люди, котрі люблять хокей. Ця обставина повинна стимулювати потенційних спонсорів клубу, з якими ми ведемо переговори. Якщо наше фінансове становище стабілізується, запрошуватимемо лише українських хокеїстів.

      Серед завдань на чемпіонат для нас головне — бути гідними цього турніру, не перетворитися на прохідного суперника для інших команд. Таких цілей за свою тренерську кар'єру мені ставити ще не доводилося, але треба реально оцінювати свої сили. За чемпіонство, вважаю, сперечатимуться мінські команди — «Динамо», «Юність», «Керамін». Сюрпризів можна чекати від «Гомеля», «Хімволокна» й «Вітебська».

      Думку наставника киян стосовно потенційних лідерів поділяє більшість фахівців і вболівальників. На сайті Білоруської федерації хокею

31 відсоток респондентів називає фаворитом «Динамо», 16 — «Юність», 14 — «Гомель», 12 — «Керамін». На «Сокіл» ставить аж  один відсоток любителів хокею.

      В опитуванні, яке проводить «Українська хокейна агенція», 40 відсотків респондентів висловили думку, що новий «Сокіл» плестиметься у низу турнірної таблиці. Друга за кількістю група опитаних (21 відсоток) налаштована ще більш песимістично: до завершення чемпіонату команда не дограє...

Ключки на лід!

      Перший матч чемпіонату кияни проведуть сьогодні якраз із дебютантом ВЧБ — жлобінським «Металургом». За два дні «соколята» зіграють із «Хіміком-СКА» (Новополоцьк), а

12-го числа — у Вітебську. Перед рідною публікою «Сокіл» має з'явитися 15 вересня — причому одразу у двобої з чемпіоном Білорусі «Юністю».

      Наразі на домашній ковзанці команди — «Авангарді» — досі не залитий лід. Його поява очікується завтра. Ця споруда належить профспілкам, а ті не дуже поспішають витрачати зайві кошти.

 

ЗНАЙ НАШИХ

Заявка «Сокола» на 15-й відкритий чемпіонат Білорусі

      Воротарі: Микола Ворошнов, Євген Напненко, Вадим Селіверстов

      Захисники: Павло Акімов, Володимир Алексюк, Олег Благий, Антон Буточнов, Євген Ємельяненко, Олександр Кубрак, Юрій Лясковський, Денис Молчун, Артем Невєров, Олег Полковников, Руслан Свиридов, Володимир Черненко

      Нападаючі: Сергій Бабинець, Олександр Бобкін, Василь Бобровников, Артем Бондарєв, Дмитро Гнітько, Кирило Катрич, Віталій Кириченко, Павло Легачов, Олександр Матвійчук, Олександр Панченко, Антон Росляков, Дмитро Руденко, Сергій Черненко, Олександр Шевченко, Олександр Яковенко

 

ТАБЛО

      15-й відкритий чемпіонат Білорусі. Екстра-ліга. 1-й тур. «Юність» (Мінськ) — «Вітебськ» — 2:3, «Динамо» (Мінськ) — «Хімік-СКА» (Новополоцьк) — 4:3, «Гомель» — «Металург» (Жлобін) — 4:1, «Німан» (Гродно) — «Керамін» (Мінськ) — 3:2 ОТ, «Брест» — «Хімволокно» (Могильов) — 2:4.

      Сюрпризом у перший ігровий день стала гостьова перемога минулорічного аутсайдера «Вітебська» над «Юністю». Закинутими шайбами відзначилися українці Валентин Олецький із «Гомеля» та Олександр Матерухін із «Хімволокна».