У Київ — з надією, з Києва — у катафалку

04.12.2003
У Київ — з надією, з Києва — у катафалку

Новобудови Києва — фатальна спокуса для заробiтчан iз провiнцiї. (Фото Василя ГРИБА.)

      Ще кілька днів тому про невеликий населений пункт під назвою Кривець, розташований за півсотні кілометрів від обласного центру Прикарпаття, мало хто знав навіть за межами Богородчанського району. Та і статусу повноцінного села із власною сільрадою він набув лише на початку дев'яностих років  ХХ століття. Але минулого понеділка завдяки телебаченню про існування Кривця довідалася вся Україна. У неділю мешканець села Лісники, що побіля Києва, у накритій поліетиленом халабуді з нещільно збитих дощок площею 4,5 х 5 метрів на території новобудови по вулиці Ватутіна, 170 виявив тіла сімох заробітчан, котрі, як згодом установили судмедексперти, рятуючись від холоду, отруїлися побутовим газом. Безправні наймити, ніким і нічим не захищені, вони змушені були жити в умовах, гірших, ніж худоба у хліві безпутного господаря. Найстаршому було 46 років, наймолодший не так давно відсвяткував двадцятирiччя. Усі загиблі перед тим приїхали до Києва, аби заробити на прожиття — собі і своїм родинам. Дехто мав намір на добуті важкою працею гроші добудувати вже майже зведену власну оселю, хтось лише закладав фундамент. Нещасний випадок перекреслив не тільки їхні плани, а й життя. І не де-небудь у далеких Піренеях, а під столицею рідної держави.

 

Cело підприємницьким сльозам не вірить

      Жахлива звістка докотилася до Кривця уранці першого грудня. Невдовзі війтові зателефонував голова Богородчанської райдержадміністрації Володимир Єфимчук і сказав, що зробить усе, аби не залишити в біді родини загиблих. Обласне керівництво відразу виділило по дві тисячі гривень кожній сім'ї для організації похорону.

      Загиблих позавчора після півночі привезли додому у столичних трунах і новеньких костюмах — жест доброї волі держадміністрації Києво-Святошинського району, до якого належать Лісники. О третій ночі в оселю сільського голови Кривця Богдана Атаманюка хтось постукав. «Коли я відчинив двері, — каже господар, — то прибулець представився оперуповноваженим Києво-Святошинського райвідділу міліції Русланом Чернеєм і повідомив, що привіз наших людей. Він розповів, що там, у Лісниках, сталося, і що над загиблими дуже плакав підприємець Дмитро Удовиченко, бо хлопці були дуже хороші. Плакав-то плакав, але ж хорошим хлопцям треба було б створити хоч елементарні умови, а вони, виходить, жили там як раби, споруджуючи житлово-розважальний комплекс. Кінець осені-початок зими, а вони під плівкою спали. Змушені терпіти, бо не було iншого виходу. Оперуповноважений особливо наголосив, що жителі Лісників, котрі знали наших односельчан, були про них найкращої думки — роботящі, порядні, непитущі, кожної неділі та у свята обов'язково ходили до церкви. І це — суща правда».

      Хоча надворі ще стояла глуха груднева ніч, у багатьох кривецьких будинках горіло світло. Інформація  про те, що небіжчиків уже привезли з Києва, миттю поширилася селом, і в темряві від хати до хати заснували згорьовані постаті.  Сім'ї  тут так переплелися, що мало не кожен — один одному родич, тому чорна, як у селі кажуть, біда одночасно оглушила всіх.

      Ми приїхали вранці, через кілька годин. У салон оперативного «ГАЗика»  Управління МінНС в Івано-Франківській області підсіла, зголосившись показати приміщення сільради, заплакана жінка, як з'ясувалося, місцева бібліотекарка. У Лісниках загинув брат її чоловіка.

      Село перебувало в глибокому шоці. Оточене з трьох сторін горами, воно плавало в густому вранішньому тумані, як у розпачі. Присутність важкої трагедії відчувалася вже на околиці Кривця, коли на узбіччі дороги показався гурт жінок у чорних траурних хустках. Трохи поодаль, за цвинтарними парканом, біля початих свіжих могил метушилися чоловіки із заступами.

Привид групової смерті навідався  через півстоліття — день у день

      Знавці фаталістики та інших загадкових учень можуть у цьому кривецькому «повторенні пройденого» знайти невідпорні мотиви і залізну логіку. За однією з версій, назва села, вперше про яке згадується в історичних хроніках тридцятих років ХVІІ століття, пов'язана з великою кількістю пролитої крові. Нібито ще тоді, коли монголо-татарські тумени рвалися у Західну Європу, на території біля сучасного села між ними і руськими воїнами відбулася жорстока січа, після якої тутешній потік став червоним від крові (звідси назва — Кривець). Ми не будемо аж у тих часах шукати якісь причинно-наслідкові зв'язки, обмежимося констатацією підтвердженого факту. Рівно 47 років тому село вже переживало подібну цьогорічній трагедію. Як пригадали старожили, котрі нині прийшли прощатися з небіжчиками, тоді також у перший тиждень посту, перед Введенням, хоронили дев'ятьох односельчан. Вантажівка, в якій їхала бригада будівельників, за Надвірною упала з моста у воду. З дванадцяти чоловік врятуватися вдалося трьом. Тоді, як і тепер, загинуло багато молодих людей. Дехто з них так і не побачив своїх пізніше народжених дітей.

      Страшні випадковості описаним збігом не вичерпуються. Хтось пригадав, що батько 39-річного Василя Проціва, котрого тепер привезли з Києва у домовині, загинув у автокатастрофі ще до народження сина.

      «Я не можу прийти до тями, — бідкається Анна Гуменяк. — Це така трагедія, що просто в голові не вкладається. І не знаю навіть, за  що ж на нас упала така кара Господня. У нашому селі живуть дуже добрі, дружні і побожні люди. Немає жодного наркомана чи ще якоїсь подібної пошесті. Хоча в нас дві конфесії, але між ними панує духовний мир і злагода. Ніколи не було релігійного розбрату. Є сім'ї, де одне з подружжя ходить до греко-католицького храму, а інше — до православного. І молодь наша виховується в любові до Господа — вивчає Святе письмо і відвідує Богослужіння. Під час постів у нас дискотеки не проводяться, як по інших селах. Молодь сприймає це з розумінням. Стараємося поменше грішити, але випробування на нас лягають дуже тяжкі».

Від Кривця до самих до окраїн: Росії, Канадий Ізраїлю

      Знайти постійну роботу у Кривці, де на кожного жителя припадає близько сорока арів сільгоспугідь, завжди було непросто. Але на фініші  розвинутого соціалізму більшість мешканців села мала стабільні заробітки у місцевому колгоспі, а також — на лісокомбінаті у селищі Дзвинячі та у тутешній філії Івано-Франківського заводу «Промприлад». Згодом усе це розвалилося. Запропонувати щось замість зруйнованого нова «старообрядна» українська влада не спромоглася. Мале підприємництво і зелений туризм самотужки сюди не добралися. Цільових грошей та ентузіазму владі вистачило хіба що на спорудження розкішної — на заздрість арабським шейхам — президентської дачі «Синьогора», що за 20 кілометрів від Кривця. Гарант через затемнені шиби урядового лімузина навряд чи дорогою до Гути розгледів це село, як і тисячі йому подібних в Україні. Принаймні поблизу не зупинявся і не цікавився життям підданих — на такі дурниці бракує часу.

      Отже, кривчани рятуються хто як може. Здебільшого за сотні-тисячі кілометрів від рідного дому. На моє прохання назвати заробітчанські адреси земляків співрозмовники пригадали такі географічні точки, де працюють їхні односельчани: Київ і Київська область, Донецьк, Одеса, Анапа (Краснодарський край Росiї), Москва, Тюмень, Польща, Румунія, Словаччина, Чехія, Греція, Італія, Іспанія, Ізраїль, Канада і США. Так розкидало по світах людей лише з одного прикарпатського села, в якому прописано 1767 осіб. Відтепер — на 7 чоловік менше.

      Сприймати смерть завжди важко, а в таку наглу, i масову навіть доросла свідомість узагалі відмовляється вірити. Що вже казати про дитячу?  В Івана Кіманчука залишився 3-річний син. Коли хлопчикові сказали, що додому везуть мертвого батька, він заплакав і попросив: «Я не хочу мертвого. Хочу живого».

      Вони мешкали поруч, по-сусідськи часто і доброзичливо  спілкувалися. Іван Кіманчук жив хата в хату з Дмитром Слівоцьким, через дорогу навпроти — Михайло Василів. Кажуть, усі загиблі були добрими і турботливими сім'янинами. Пригадалося кривчанам, як років три тому важко захворіла Михайлова дружина і її довелося терміново оперувати в Івано-Франківську. Весь час, поки вона перебувала на лікарняному, чоловік справно ходив на ферму доїти спілчанських корів. Тепер удова залишилася сама з трьома дітьми. Не дочекалися живого батька, чоловіка і сина — Богдана Кіманчука — двоє малолітніх діток, дружина-інвалід та старенька матір. Як жити далі, вони не знають. Збудували з небіжчиком лише літню кухню та стайню, заробляти на хату він подався в Лісники. З чотирма дітьми на руках зосталася вдова Василя Проціва.

Дієтолог заробітчанину не товариш

      Дехто з впливових івано-франківських співрозмовників, розмірковуючи над трагічною долею сімох кривецьких заробітчан, схильний вважати, що вони самі винні у цій трагедії. Мовляв, треба було перед підприємцем найперше ставити жорсткі умови щодо надання відповідного житла і не погоджуватися на гіршу від собачої «будку». Слушне, вочевидь, зауваження, але воно не враховує «розкладів» на переповненому робсилою столичному ринку будівничих послуг, де умови диктує не шукач заробітку, а пересичений пропозиціями роботодавець. Посланці таких малоземельних і багатолюдних, як Кривець, населених пунктів ходять від одного такого, як Лісники, царського села до другого, пропонуючи в найми свої працьовиті руки. Часто після кількох невдалих спроб погоджуються на будь-які умови оплати і проживання. Тоді повертаються у рідне село і набирають бригаду. Хлопці їдуть на чужину переважно на місяць або 6 тижнів (це називається ходкою). Саме упродовж такого періоду,  як дослідили самі заробітчани, їхній організм витримує максимальні навантаження. Додому повертаються для відновлення сил. Це важке і виснажливе заняття.

      «Я теж працював у таких бригадах, — розповідає Богдан Атаманюк. — Беру відпустку і не в Крим їду на відпочинок, а на будівництво, бо ж треба чотирьох дітей на ноги ставити. До речі, з цими хлопцями, яких будемо тепер ховати, я також збирався до Києва, але так склалося, що від поїздки відмовився в останній момент. Робота навіть у теплу пору року там не з медом. У літні місяці близько 4-ї ранку,  як тільки розвидниться, ти вже в строю. Скромний сніданок — чай та хліб з маслом — лише о дев'ятій. На обід подаємо собі макарони з олією або маргарином. На вечерю — залишки обіду, бо якщо їсти згідно з рекомендаціями дієтологів, то додому приїдеш з порожніми кишенями. Робочий день триває по 18 годин.  Це я знаю з власного досвіду. Про техніку безпеки та санітарні умови нічого й заїкатися — ми ж працюємо незареєстровано. Звідси — інша проблема: оплата праці. Бувають випадки, коли замовники, посилаючись на нібито не зовсім якісно виконану нами роботу, розраховуються за вдвічі нижчими, ніж домовлено, ставками. Трапляється, до наших хлопців підсилають бритоголових, і тоді виплачують зовсім мізер».

      Та інших джерел поповнення родинного бюджету, ніж ризиковані заробітки, в них просто немає. У місцевому сільськогосподарському кооперативі імені Лесі Українки заледве знайшлася робота для семи десятків селян старшого віку. Але на одержані тут скромні капітали нічого й город городити. Молоді ж кривецькі сім'ї хочуть жити тільки у своєму рідному селі. Під нові обійстя сплановано масив зi 150 новобудов (54 з них уже виділено). Село має добрі демографічні перспективи, оскільки народжуваність тут упевнено переважає смертність: цьогоріч до кінця листопада у Кривці на світ з'явилося 29 немовлят, а залишило його 17 дорослих односельчан. І навіть сім останніх несподіваних смертей не змiнили обнадійливу тенденцію. Та прикро, що мальовниче прикарпатське село, населене добрими, працьовитими і законослухняними людьми, яких, вочевидь, за честь хотіла б мала громадянами найповажніша європейська держава, ніяк не виборсається з липкого пострадянського павутиння.

  • Земна трагедія людей «із підземелля»

    Винуватці трагедії, яка забрала життя 17 чоловік, за попередніми даними, — погані дороги та старі автобуси. Ще 19 поранених в автокатастрофі під Алуштою — досі на лікарняних ліжках. Троє з них — у вкрай важкому стані.
    Ніч на 13 грудня для трудящих Державної холдингової компанії «Павлоградвугілля» виявилася знаменною. Гірники традиційно рапортували про дострокове виконання річного завдання з видобутку «чорного золота». Звісно, у таких випадках прийнято звитяжців заохочувати. І однією з найпривабливіших нагород тут стало відзначення кращих путівками до пансіонату «Золотий колос» в Алушті. Може, не в найкращий «курортний» час, та все ж таки... Кандидатів на поїздку визначали обидва профспілкові комітети безпосередньо на шахтах. Отже, на кожному з десяти підприємств відібрали по вісім чоловік. І коли тепер говорять, що це були кращі з кращих, у тому ніскільки не доводиться сумніватися. Шахтарська праця колективна, тож кожного справді видно наскрізь. Та й профспілки працюють зовсім не для «галочки». Тож кандидатів відбирали по справедливості. Звісно, їх називали везунчиками. Ще б пак — після важкого трудового року відпочити в Алушті, хай і зимовій, але все одно гарній! Хоча без незадоволених не обійшлося. Тепер же вони, у свою чергу, себе вважають везунчиками, якщо таке слово у подібному випадку взагалі прийнятне. >>