Багатьом із нас щасливе дитинство затьмарювала манна каша, і складалося враження, що немає іншої їжі, як та біла «розмазня» на тарілці. А молоко, гаряче молоко з медом і вершковим маслом, яке з неймовірним зусиллям заливають до рота дітлахам стривожені кашлем батьки? Виявляється, мами були праві, годуючи нас свіжим продуктом з-під корівки, отим найжирнішим. Данські науковці нещодавно встановили, що молоко та масло не лише додають сили молодому організмові, а й здатні попередити у дітей розвиток астми.
Учені дослідили різноманітні дієти серед трьохсот малят, що досягли дворічного віку, і встановили: щоденне вживання жирного молока, вершкового масла, а також чорного хліба сприяє зниженню рівня захворювання на астму. Чому так? За однією з гіпотез, високий рівень вмісту жирних кислот, антиоксидантів, а також інших корисних мікроелементів у молочних продуктах ефективно запобігає хворобі.
Тому зростання дитячої захворюваності на ядуху в Західній Європі останнім часом пов'язують із заміщенням насичених тваринних жирів, які є в молочних продуктах, на ненасичені рослинні. Деякі фахівці вважають, що причиною є підвищене вживання ланолінової кислоти, яка є у маргаринах, якими часто заміняють вершкове масло. Але поки що точно не встановлено залежність між використанням маргаринових компонентів та розвитком астми. Ясно одне — натуральні продукти, яких через високий вміст жирів так бояться стрункі моделі, в дитячому раціоні конче необхідні.