Позавчора у Хорватії стартував 16-й жіночий чемпіонат світу з «рукометниці» — так у цій балканській країні називають гандбол. Для нашої національної збірної грудневий форум важливий ще й тим, що вона — остання представниця ігрових видів спорту України — ще має можливість потрапити на Олімпійські ігри в Афінах. Утім для цього слід подолати два групових етапи і вдало зіграти у «плей-оф», увійшовши до кращої п'ятірки «мундіалю». У першому раунді, в групі С, команді Леоніда Ратнера необхідно потрапити до трійки кращих — це не виглядає проблематичним, враховуючи очевидну перевагу норвежок, румунок і українок над японками, аргентинками й тунісками. Проте для подальшого успіху бажано було б посісти в початковій групі якомога вище місце. І ось тут фахівці в один голос казали, нібито в зустрічі зі скандинавками у нас майже немає шансів, а обійти збірну Румунії — можна.
Скептицизм щодо підопічних Ратнера пов'язаний із дуже невдалими виступами наших дівчат на попередніх чемпіонатах світу. Через традиційні проблеми з фінансами збірна України знову не провела якісних тренувальних зборів, не мала й достатньої відеоінформації про суперниць. З іншого боку, більшість українських збірниць виступають у провідних клубах континенту: напівсередня Марина Вергелюк і крайня Олена Яценко — в словенському «Крімі» з Любляни, воротар Олена Борисенко, напівсередня Олена Цигиця, крайня Олена Радченко та ліва крайня Оксана Райхель — у македонському «Кометалі», Оксана Сакада — в «Агісін Алсе» (Іспанія). Тому перший матч наших дівчат із чемпіонками світу 1999 року — норвежками — мав стати практичним свідченням реальних можливостей «синьо-жовтих».
До речі, гандбольна Норвегія для України зовсім не чужа. Саме там було зроблено операцію на серці найвидатнішому нашому тренеру Ігорю Турчину, після чого він, працюючи в країні фіордів, започаткував майбутній злет скандинавського гандболу. Із «жінками вікінгів» українки зустрічалися досить часто, і здебільшого залишали майданчик «на щиті».
Але у вівторок увечері в Палаці спорту старовинного міста Карловац тріумфальний танок після фінальної сирени виконали наші співвітчизниці. Їхню перемогу над командою Норвегії з рахунком 30:29 фахівці визнають головною сенсацією першого дня змагань. Як бачиться, запорукою успіху став професіоналізм лідерів команди та їхній рідкісний у наші часи патріотизм в умовах «безкоштовних» виступів за збірну.
Наші дівчата в запеклій тактичній боротьбі змогли захопити ініціативу наприкінці першого тайму (який виграли з перевагою в 3 м'ячі) і надалі постійно вели в рахунку, хоча й з невеликим відривом. Несподіванкою для норвежок стало те, що роль провідного «закидайла» в цей вечір могла взяти на себе чи не будь-яка з гандболісток у жовтих футболках. Наші вражали ворота фавориток передусім у результатi позиційних атак, тоді як «червоно-синім» досить легко вдавалися контратаки з відривами. Після перерви ситуація майже вирівнялася, досить було українкам тричі поспіль не реалізувати 7-метрові. Розхолоджуємося ми також і в захисті, і за 5 хвилин до завершення матчу Моніка Сандве виводить збірну Норвегії вперед — 24:23.
Але емоційний Леонід Ратнер на лаві запасних робить своїм дівчатам додаткову накрутку, і вони «не відпускають» суперниць. У вирішальні хвилини роль лідера взяла на себе 28-річна Олена Цигиця — майже всі її підступні кидки з-за дальної дуги були під завісу гри точними. Остання хвилина — нічия, 29:29. Ми могли б задовольнитися й «цілим» очком у поєдинку з грандом, але дівчата вирішили діяти по максимуму: та сама Цигиця бере ініціативу на себе й за 20 секунд до закінчення «трилера» дивовижним кидком з гострого кута посилає м'яч у верхню «дев'ятку»! Це 9-й гол Олени, а головне, 30-й — усієї команди. Атака норвежок у відповідь завершилася кидком відчаю вище воріт Лариси Заспи. Перемога!
Учора ввечері наші дівчата могли забезпечити собі ще спокійніше життя в групі вдалим результатом у грі з румунками.
Результати позавчорашніх матчів на чемпіонаті світу:
Група А: Сербія і Чорногорія — Австралія — 41:18 (24:6), Хорватія — Бразилія — 32:25 (11:12), Франція — Іспанія — 28:25 (11:10).
Група В: Росія — Південна Корея — 28:27 (11:15), Австрія — Ангола — 29:19 (19:6), Чехія — Уругвай — 46:16 (22:6).
Група С: Румунія — Аргентина — 43:13 (16:3), Норвегія — Україна — 29:30 (12:15; найрезультативніші серед українок: Цигиця — 9, Сакада і Райхель — по 5, Вергелюк, Григолюнас та Чернова — по 3), Японія — Туніс — 30:24 (15:12).
Група D: Угорщина — Кот-д'Івуар — 43:25 (19:13), Словенія — Китай — 34:26 (18:13), Данія — Німеччина — 20:20 (8:11).