Сейм Литви позавчора затвердив висновки парламентської слідчої комісії, яка була створена три тижні тому для з'ясування, чи президент Роландас Паксас та люди з його оточення мали контакти з міжнародними злочинними угрупованнями, чи ні. Комісія встановила, що президент перебував під впливом, який становить загрозу для безпеки країни. Комісія також зробила висновок, що особи, пов'язані зі злочинним світом, здійснювали на президента тиск із вимогами зміни голів державних інституцій, а деякі радники Паксаса намагалися впливати на хід приватизації державних підприємств. Висновки комісії підтримали 70 депутатів Сейму, «проти» проголосували 16 депутатів, які головним чином представляють пропрезидентську Ліберально-демократичну партію, 10 — утрималися.
Це рішення Сейму відкриває дорогу до складної та довготривалої процедури усунення президента від влади. Відразу після голосування розпочався збір підписів, потрібних для початку процедури імпічменту (необхiдно не менше 36 голосiв депутатiв). На думку прем'єр-міністра країни Альгірдаса Бразаускаса, голови Сейму Артураса Паулаускаса та більшості парламентаріїв, найкращим виходом було б, якби президент сам подав у відставку. Але Паксас із самого початку скандалу, і навіть після оголошення висновків слідчої комісії рішуче відхиляє можливість добровільної відставки. Він вважає, що слiдча комiсiя дiє тенденційно i прагне усунути його від влади.
На думку Бразаускаса, депутати легко зберуть необхідні 36 підписів і процедуру імпічменту можна буде запустити вже наступного тижня. Паксас, у минулому пілот-ас, має досконале самовладання, але також відчуває, коли літак заходить у небезпечне піке. Наразі він вважає, що цей момент ще не настав. Проте найтиражніша литовська газета «Лєтувос Рітас» вийшла у вівторок із великим заголовком на першій сторінці: «Вирок про політичну смерть уже підписано». Втім не всі так упевнені в цьому. Впливова «Республіка» із співчуття до «зацькованого» президента написала в редакційній статті, що на 10 сторінках звіту комісії «багато запитань залишилися без відповідей». Газета зазначає: «Комісія не спромоглася довести, що її висновки не є політично вмотивованими і що вони базуються на повністю незаперечних доказах. Комісія занадто переоцінила свій документ, побудований на здогадках, припущеннях та особистих думках».
У Вільнюсі в минулі та позаминулі вихідні відбулися великі демонстрації з вимогами відставки президента, але більшість мешканців провінції надалі підтримує та співчуває Паксасу. Критичний час катапультуватися, очевидно, ще не настав.