Менше зерна — вища якість

17.08.2006
Менше зерна — вища якість

(Василя ГРИБА.)

      Міністерство аграраної політики прогнозує цьогорічний урожай зернових та зернобобових (з урахуванням кукурудзи) у межах 40-41 мільйона тонн, серед яких не менше 15 мільйонів тонн становитиме пшениця. Ця цифра менша минулорічної, коли збір пшениці становив 18,7 мільйона тонн.

      За даними на 10 липня, в Україні було зібрано 24,72 мільйона тонн зерна при середній урожайності 25,6 центнера на гектар. Ранні зернові та зернобобові культури скошені на 9,76 мільйона гектарів, що становить 80 відсотків площ, обмолочені на 9,67 мільйона гектарів — повідомляють у Мінагрополітики. Також на кiнець минулого тижня аграрії зібрали вже понад 13 мільйонiв тонн пшениці. Вона скошена на 4,71 мільйона гектарів, що становить 84 відсотки від загальної площі, обмолотили 4,67 мільйона гектарів. Средня врожайність пшениці становить 27,3 центнера на гектар.

      Ячмінь скошено на площі 4,42 мільйони гектарів, тобто 83 відсотки площі, обмолочено 4,38 мільйона гектарів, намолот зерна становить 10,6 мільйона тонн, урожайність — 24,2 центнера на гектар. Горох аграрії зібрали на 322 тисячах гектарів, що становить 94 відсотки від прогнозу, обмолочено 318 тисяч гектарів. Збірано 698 тисяч тонн зерна, середня врожайність становить 21,9 центнера на гектар. Рапс скошено на площі 293 тисячi гектарів, або 70 відсотках від прогнозованого, обмолочено 291 тисяч гектарів. Намолочено 515 тисяч тонн зерна при врожайності 17,7 центнера з гектара.

      Найбільший урожай пшениці намолочений в Одеській, Дніпропетровській, Запорізькій та Миколаївській областях. А найвища врожайність — в озимої пшениці. В середньому її намолочено по 27,4 центнера з гектара (минулого року — 30,3), озимого ячменю — по 24,6 центнера з гектара (проти минулорічних 22,4) та ярового ячменю — по 23,2 центнера з гектара (замість минулорічних 20,4).

      В областях-рекордсменах уже закінчили збір ранніх зернових та зернобобових культур. Наприклад, аграрії Одеської області скосили та обмолотили 1,01 мільйона гектарів, що становить 99 відсотків від прогнозу. При цьому вони намолотили 2,69 мільйона тонн зерна, а середня урожайність становить 26,4 центнера з гектара, що відповідає прогнозу головного управління агропромислового розвитку.

      У регіоні зібрано 1,13 мільйона тонн пшениці при середній врожайності 27 центнера з гектара з площі 416,6 тисячі гектарів, приблизно 1,4 мільйона тонн ячменю при врожайності 26,6 центнера з гектара з 527 тисяч гектарів. Одеські аграрії намолотили 131,4 тисячі тонн гороху при середній врожайності 22,6 центнера з гектара з 58 тисяч гектарів, що становить 100 відсотків від прогнозу.

      Спеціалісти Мінагрополітики зазначають, що цього року урожай, можливо, й буде меншим, однак його якість перевищуватиме минулорічну. І хоч вражене клопом-черепашкою зерно виявлене на елеваторах 7 областей України — на даний момент воно становить від 1 до 4 відсотків від усієї пшениці, що є на збереженні, — повідомляє «АПК-Інформ», посилаючись на джерело в Міністерстві аграрної політики України.

      Так, на зерноприймальних підприємствах Донецької та Запорізької області частка такого зерна становить 3-4 відсотки, в Одеській, Дніпропетровській та Миколаївській — по 2-3 відсотки, Херсонськiй та Черкаськiй — по 1-2 відсотки. «Це дійсно більше, ніж минулого року», — визнав представник МінАПу. На думку міністерства, причиною високої активності шкідника є порушення технології вирощування озимої пшениці.

      Однак представники Мінагрополітики не вважають ситуацію критичною. Вони переконані, що відсоток ураженого зерна буде незначним, і його експортують як фуражне. Крім того, МінАП відзначає високу якість пшениці, що поставляється на елеватори в інших областях. Так, за їхніми даними, на зерноприймальні підприємства Харківської області поставляють тільки пшеницю першого, другого й третього класів.

      Єдину проблему аграрії вбачають у тому, що на сьогодні в українських стандартах на пшеницю не передбачено пункту про ураження зерна кліщем-черепашкою. З метою її вирішення спеціалісти міністерства розробляють законопроект, згідно з яким зерну, що більш як на 2 відсотки уражене кліщем, присвоюватимуть шостий клас.

  • І хліб, і до хліба

    Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>

  • Японський трактор у лізинг

    Як свідчить моніторинг ринку останніх років, найбільшою популярністю в українських аграріїв сьогодні користується техніка виробництва США. І рiч не тільки в тому, що засновника всесвітньо відомої компанії «Джон Дір» наші фермери сприймають як свого рідного інженера-емігранта Івана Козу. Американська техніка справді добре зарекомендувала себе в полях України. >>

  • Аграрна арифметика

    Міністерство аграрної політики і продовольства України сформулювало ключові напрями, за якими найближчим часом відбуватиметься реформування галузі. Комплексний стратегічний план, в основу якого їх і покладено, отримав назву «3+5». >>

  • Наша риба впіймала шхуну

    Апеляційний суд Одеси минулого тижня виніс остаточне рішення про конфіскацію на користь нашої держави турецької рибопромислової шхуни ZOR та близько п’ятнадцяти кілометрів сіток — знаряддя лову. Шхуна назавжди залишається в Україні. >>

  • Росіяни хочуть солі?..

    Росспоживнагляд дозволив українському державному підприємству «Артемсіль» відновити постачання солі до Росії. Очікується, що підприємство постачатиме до Росії 170 тисяч тонн солі щороку. Росспоживнагляд повідомив Федеральну митну службу про допуск продукції з 10 травня. >>